Foto: GettyImages/Screenshot
U članku se ističe da je Šid udaljen 15 kilometara od hrvatske granice te da migranti borave u napuštenim tvorničkim halama i urušenim kućama, pokušavajući se ugrijati i zaštititi od zime dok ne pronađu način kako bi prešli granicu. Hrvatska policija granicu nadzire dronovima i helikopterima, a migranti imaju cilj ne samo prijeći granicu nego biti neprimijećeni od organa reda te nekako doći do Zagreba koji je udaljen 300 kilometara. Većina u tome ne uspijeva, navodi Der Spiegel. Među migrantima se događaju i sukobi, primjerice jedna tučnjava noževima između skupine Afganistanaca i Alžiraca.
Sve više Iranaca dolazi u Srbiju da bi iz nje ilegalno ušli u EU
Navode i primjer 26-godišnjeg migranta iz Alžira koji je već deset puta uhvaćen od strane hrvatske policije pri pokušaju ilegalnog prelaska granice i vraćen u Srbiju, a u šumama oko Šida boravi već četiri mjeseca. Novinari su razgovarali i s migrantima koji kažu da su ih hrvatski policajci tukli, a neke i opljačkali, dok volonteri Liječnika bez granica koji dvaput tjedno dolaze kako bi migrantima ponudili medicinsku pomoć konstatiraju da su na mnogima od njih primijetili masnice koje su u skladu s udarcima pendreka. Hrvatska policija pak demantira bilo kakvo neprofesionalno ponašanje.
Spominje se i kako Iranci otprije nekoliko mjeseci mogu doputovati u Srbiju bez vize, te da se sve više njih odlučuje pod krinkom godišnjeg odmora doputovati u susjednu zemlju, a onda ilegalno pokušati ući u Hrvatsku koja je članica Europske unije. ''Dolaze inženjeri, koji u Iranu moraju raditi kao taksisti, dolaze ljudi poput jedne diplomirane biologinje, koja ne može naći posao'', piše Der Spiegel i navodi kako Iranci krijumčarima plaćaju sedam tisuća eura po osobi da bi ih nekako uveli u EU.