Devastirana pravoslavna crkva u Mostaru

Screenshot: YouTube

GLAVNA pravoslavna bogomolja u Mostaru i jedan od simbola grada, Saborna crkva Svete Trojice, koja se obnavlja nakon što je minirana u ratu 90-ih, devastirana je u noći s utorka na srijedu, a predstavnici svih vjerskih zajednica i triju naroda u tome gradu jedinstveni su u osudi toga vandalskog čina. 

Nepoznate osobe su u noći na srijedu počupale sve strujne kabele te osigurače, zbog čega je crkva Svete Trojice sinoć ostala u mraku. Radi se o desetom incidentu ove godine na objektu crkve, posvjedočio je pravoslavni svećenik Duško Kojić. On je izrazio bojazan za svoju, ali i sigurnost srpske zajednice. Njemu je ove godine također opljačkan obiteljski dom. 

Za počiniteljima se traga

Policija je provela očevid i traga za počiniteljima. Na takvo postupanje pozvali su i brojni dužnosnici, predstavnici Katoličke crkve, Islamske zajednice, ali i predstavnici vlasti, koji su izrazili solidarnost s Pravoslavnom crkvom i srpskom zajednicom. 

"U ime Grada Mostara i svoje osobno ime najoštrije osuđujem vandalski i nehumani čin devastiranja Saborne crkve Svete Trojice u Mostaru, koja je jedan od simbola našeg grada", napisao je na svom Facebook profilu gradonačelnik Mario Kordić. Najavio je postavljanje videonadzora kako se ovakvi incidenti ne bi ponavljali. 

Visoki međunarodni predstavnik Christian Schmidt osudio je skrnavljenje pravoslavne bogomolje. 

Jedan od zaštićenih spomenika BiH

"Svaki građanin se mora osjećati sigurno na svakom pedlju ove zemlje. Institucije za provođenje zakona trebaju osigurati zaštićeno i sigurno okruženje", rekao je visoki predstavnik Schmidt. Pozvao je vlasti da rasvijetle i druge napade na crkveni objekt koji su se dogodili ove godine. 

Muslimanski vjerski dužnosnik Dino Maksumić je devastiranje i pljačku Saborne crkve u Mostaru okarakterizirao kao necivilizacijski čin. 

Saborna crkva u Mostaru je jedan od zaštićenih spomenika BiH. Bila je glavna saborna crkva Zahumsko-hercegovačke i primorske eparhije Srpske pravoslavne crkve od 1873. do 1992. godine, kada je minirana na početku rata. Obnavlja se posljednjih deset godina uz potporu vlasti i brojnih donatora. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.