PROTIV bivše mjanmarske čelnice Aung San Suu Kyi, čija je civilna vlada nedavno srušena vojnim udarom, podignute su nove optužnice, mjesec dana nakon što je stavljena u kućni pritvor i dan nakon krvavog prosvjeda protiv vojske.
Bivša disidentica optužena je da je tijekom drugog sudskog saslušanja putem videokonferencije remetila javni red i mir, prenosi agencija Deutsche Presse.
Ranije je optužena da je prekršila zakon o izvanrednim situacijama, vezano za upravljanje pandemijom koronavirusa, te zakon o uvozu i izvozu, zbog posjedovanja voki-tokija.
Žele je maknuti iz politike?
Međunarodni promatrači vjeruju kako je cilj optužnica uklanjanje Suu Kyi s političke pozornice. Suu Kyi, dobitnica Nobelove nagrade za mir 1991., kao disidentica je godine provela u kućnom pritvoru i postala politička ikona.
Nakon što je vojska ublažila svoju kontrolu nad državom prije jednog desetljeća, njezina stranka pobijedila je na izborima. Međutim, Suu Kyi je predmet žestoke kritike međunarodne zajednice jer se nije usprotivila zločinima vojske nad manjinskim muslimanskim Rohindžama za koje UN tvrdi da su najobespravljeniji narod na svijetu.
Njezina stranka ponovo je velikom većinom pobijedila na izborima u studenom, no vojska tvrdi da su ti izbori bili namješteni.
Iako je vojsci ranije zajamčena kontrola nad ključnim ministarstvima i parlamentarna većina dovoljna za blokiranje bilo kojeg zakona, mnogi smatraju kako su oružane snage bile šokirane svojim lošim rezultatom na izborima.
Sljedeće saslušanje Suu Kyi održat će se 15. ožujka.
Jučer je poginulo najmanje 18 ljudi
Od vojnog preuzimanja vlasti 1. veljače Mjanmar potresaju masovni prosvjedi i kampanja građanskog neposluha. Vjeruje se kako je jučer na prosvjedu život izgubilo najmanje 18 ljudi, a 30 ih je ozlijeđeno, što je bio najkrvaviji dan od puča.
Vojna hunta je tijekom vikenda pojačala upotrebu sile protiv masovnih prosvjeda na kojima se zahtijeva predaja vlasti i puštanje na slobodu Suu Kyi.
Policija i vojnici proteklih su tjedana već ispaljivali gumene metke, suzavac i vodene topove na prosvjednike u pokušaju da suzbiju građanski neposluh, a u izoliranim slučajevima su pucali pravim streljivom.
Veći broj pripadnika sigurnosnih snaga jučer je ponovo mobiliziran da rastjera prosvjednike koji su se okupili u nekoliko dijelova zemlje. Odazvali su se pozivu upućenom preko društvenih mreža te su preplavili ulice.