Dijabetičari ljuti na HZZO. Lijek koji spašava život moraju plaćati 44 eura

Foto: Index.hr

BAQSIMI sprej, lijek koji dijabetičari koriste za zaštitu u slučaju teške hipoglikemije, od jučer je prebačen na dopunsku listu lijekova te će ga sve osobe starije od 15 godina morati nadoplaćivati 44 eura po dozi. Odluka je to Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo zbog koje su ogorčeni dijabetičari ovisni o inzulinu.

Splićanka Ana Armanda Jović saznala je godinu dana nakon poroda i gestacijskog dijabetesa koji je razvila u trudnoći da boluje od dijabetesa tipa 1. Četiri godine ovisna je o inzulinu, a njen prvi Baqsimi sprej mama joj je donijela iz Slovenije.

"Nakon suočavanja s bolesti prošla sam razne edukacije te saznala kako u susjednoj državi postoji ovaj sprej, koji se puno lakše koristi od tadašnjeg glukagona koji se davao injekcijom. Platili smo ga 50 eura jer tada u Hrvatskoj još uvijek nije bio dostupan", rekla je Ana te dodala da je za nju Baqsimi lijek od životne važnosti.

"O naplati spreja saznala sam na portalu Na inzulinu, koji je nama dijabetičarima najbolja pomoć u ovoj borbi. Odmah sam krenula u potragu za sprejem u nekoliko ljekarni kako bih ga kupila prije početka naplate. Sad sam mirna do kraja 2024. godine ako se ne dogodi velik pad šećera u krvi i budem primorana koristiti ga."

Dijabetičarka: Lijek koji spašava život mnogi si neće moći priuštiti

Baqsimi je inovativan lijek koji se ne koristi kao terapija, već jednokratna doza koju dijabetičari koriste za hitna stanja teške hipoglikemije. Daje se vrlo jednostavno i brzo kroz nos te trenutačno spašava život unesrećenom dijabetičaru. Lijek ima rok trajanja dvije godine, a pacijenti ga mogu preuzeti uz liječnički recept i nadoplatu od 44 eura.

Dijabetičarka Ana smatra da je to previsoka cijena za sprej koji zamjenjuje cijeli tim Hitne pomoći i spašava živote. Smatra da si u vrijeme velikih poskupljenja u državi nekolicina njenih sugrađana ipak neće moći priuštiti ovaj lijek. Tada im, kaže, preostaje besplatna opcija koja je puno kompliciranija.

"Prije spreja imali smo besplatni GlucaGen HypoKit, koji se sastojao od 1 mg praška i otapala za injekciju glukagona. Moj suprug je prošao edukaciju, no smatram kako se u stresnoj situaciji, u kojoj ja ležim u nesvijesti zbog niske razine šećera, nitko osim zdravstvenih djelatnika ne može snaći i reagirati na vrijeme. U svega par sekundi potrebno je prašak pomiješati s otopinom i pod određenim kutom ubrizgati injekciju u tijelo. To je suludo očekivati od bilo koga", smatra Ana.

HZZO: Zbog značajnog odstupanja od predviđenog troška uveli smo promjene

Više od godinu dana trajala je jedna od najvećih dijabetičkih javnozdravstvenih kampanja za uvođenje Baqsimi spreja na HZZO-ovu listu lijekova. Udruga Cukrići peticijom je prikupila skoro 50 tisuća potpisa kako bi sprej bio dostupan bez nadoplate. Lijek Baqsimi stavljen je na Osnovnu listu lijekova HZZO-a 1. prosinca 2022. godine, a nakon nepunih 8 mjeseci svi stariji od 15 godina plaćat će ga 44 eura.

Iz HZZO-a su priopćili da su nakon praćenja potrošnje lijeka zabilježili značajna odstupanja predviđenog troška od stvarnog te su sukladno odredbama revidirali status lijeka na listi:

"Uvažavajući potrebe bolesnika te činjenicu da na Osnovnoj listi lijekova od ranije postoji lijek s istom djelatnom tvari glukagon, zaštićenog imena GlucaGen Hypokit za supkutanu primjenu, za primjenu u istoj indikaciji kao i lijek Baqsimi, Povjerenstvo za lijekove je donijelo mišljenje, a Upravno vijeće HZZO-a konačnu odluku. Liste lijekova s navedenim promjenama su u primjeni od 16. srpnja 2023. godine i javno su dostupne na mrežnim stranicama HZZO-a od 5. srpnja 2023. godine."

Skeledžija: Odluka je diskriminatorna 

Odluku HZZO-ovog Povjerenstva za lijekove Davor Skeledžija smatra diskriminacijom baziranom na dobi osiguranika jer svi stariji od 15 godina moraju nadoplaćivati sprej.

"Povjerenstvo je svoju nestručnost već pokazalo kada su donijeli inicijalne i vrlo loše indikacije za lijek Baqsimi. Dozvolili su pravo na njega svim osobama sa šećernom bolešću iako takvih osoba ima jako puno i većini nije bio potreban. O tome ih je službeno izvijestilo Zagrebačko dijabetičko društvo i potaknulo da se indikacije poprave. No 'stručno Povjerenstvo' tradicionalno 'zna najbolje' te nisu popravili indikacije, već je najbolje čega su se dosjetili - ovako ozbiljna diskriminacija osiguranika i ovako ozbiljne doplate", rekao je Skeledžija, urednik portala Na inzulinu i bivši predsjednik Zagrebačkog dijabetičkog društva.

Prijedlog poboljšanja indikacije za Baqsimi

Kako bi ovaj lijek bio znatno dostupniji potrebitima, HZZO-u su uputili Prijedlog poboljšanja indikacije za lijek koji su podržali dijabetičke udruge, društva, profesori, doktori i predsjednica Hrvatskog dijabetološkog društva Anela Novak.

"Podržali smo ideju gospodina Skeledžije kada je u pitanju poboljšanje indikacije za lijek Baqsimi prema kojem bi na njega imale pravo osobe koje koriste inzulin dva ili više puta dnevno, doplatu za osobe iznad 18 godina u iznosu od 10 eura s iznimkom za trudnice te da svaki osiguranik koji u roku od godinu dana traži tri ili više recepata za lijek mora u povijesti bolesti od dijabetologa imati evidentirano da je prošao reedukaciju o izbjegavanju hipoglikemije", rekla je Novak.

Ova indikacija bi prema Skeledžijinom mišljenju donijela bezbroj blagodati. "Pomoglo bi se pacijentima, ali i zdravstveni sustav bi uštedio. Pokazali smo brigu za pacijente s dijabetesom, njihovu edukaciju i dobrobit, a naravno i brigu za financije HZZO-a. Sve to bez velike i nepotrebne diskriminacije osoba s dijabetesom", zaključio je.

Tičinović-Kurir: Baqsimi spašava život 

Da hipoglikemija ne bira godine, slaže se i pročelnica splitskog Zavoda za endokrinologiju, dijabetologiju i poremećaje metabolizma Tina Tičinović-Kurir. "Dijabetolozima je takav lijek oružje u radu s osobama koje imaju intenziviranu inzulinsku terapiju, posebice više doza inzulina. Kod njih je rizik od hipoglikemije visok. Takav lijek bi zaista trebao biti dostupan svima, bez obzira na dob dijabetičara."

Baqsimi sprej nije redovna terapija, već lijek koji spašava život kada nastupi hipoglikemija, kako kaže Tičinović-Kurir. "Dugo smo čekali da dođe u našu kliničku praksu i smatram da je to puno bolja opcija od intravenoznog lijeka, koji je besplatan cijelo vrijeme, no vrlo nezgodan za uporabu", smatra.

Predsjednik Splitskog dijabetičkog društva Branko Lulić i njegova supruga na vlastitoj su se koži uvjerili u kompliciranu upotrebu glukagona u injekciji. "Prije 15 godina sam bio životno ugrožen, nakon što mi je razina šećera u krvi pala ispod 3. Supruga je trebala pomiješati prah i otopinu te mi je injekcijom ubrizgati u tijelo dok ja beživotno ležim. U tom trenu nastupe panika i strah, no na svu sreću napravila je sve dovoljno brzo i precizno", ispričao je Lulić.

Ana Armanda Jović istaknula je da je osim kompliciranosti upotrebe problem s takvom injekcijom i njezino čuvanje. "Injekciju ne mogu nositi na putovanje jer se ona mora držati u hladnjaku pod određenom temperaturom. Ako hipoglikemija nastupi vani, a ja izgubim svijest bez Baqsimija, jedino mi može pomoći Hitna", kaže dijabetičarka te napominje da u tom slučaju sekunde odlučuju o njenom stanju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.