Foto: Google Maps
O ZLOSTAVLJANJIMA djece s posebnim potrebama na Goljaku progovorila je za Provjereno zaposlenica Goljaka, piše dnevnik.hr, koje posjeduje dokumente koji dokazuju kako je vodstvo bolnice zlostavljanje zataškalo još prije dvije godine.
Istaknula je da se nitko ne usudi javno istupiti i reći da je to tako te da se to ne smije događati.
"Ako se ne borimo protiv toga onda smo dio toga. Onda to odobravamo, ali isto kao ja sada, svi se boje za svoju egzistenciju", kaže zaposlenica koja tvrdi da joj to nije samo posao, već poziv te da se srami što je dio bolnice koja tolerira nasilje.
Za sestru, o kojoj je prva progovorila majka jednog djeteta Dijana Sajko i time podigla medijsku buru, kaže da je izrazito gruba i nasilna osoba.
"Jednostavno se znalo da kad je ona u smjeni da će taj dan biti gadno. Djecu koja zbog svojih poremećaja, najčešće cerebralne paralize, imaju problema s gutanjem hrani se grubo i nasilno, doslovce ih se šopa. Kad bi dijete obavilo nuždu, ne samo od te sestre, od svih sestara dobilo bi jednu lijepu lekciju - smrdiš, odvratan si, što si to napravio, fuj te bilo, srami se i tako dalje. To se sve na odjelu dojenčadi i male djece.
"Na Goljaku djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi"
Tamo su djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi i nema nekog jasnog sustava kontrole. Dakle, djeca ovise isključivo o osoblju, o medicinskim sestrama u ovom smislu i o nadležnim centrima za socijalnu skrb koji su vrlo često udaljeni i ne vodi se nikakv nadzor osim eventualno telefonski ili povremena posjeta jedanput godišnje ili svakih par mjeseci", kaže ona i dodaje kako nadzornih kamera nema, a većina djece na tom odjelu niti ne govore. Ili su premali ili su im oštećenja takva da ni ne mogu.
"Djeca budu po cijeli dan zavezana u svojim sjedalicama čak i ona koja se mogu na neki način kretati. Ako se dijete može fizički kretati, tada je i ljudski i profesionalno da mu se omogući da se nekako kreće", kaže i dodaje kako je sestrama najlakše zavezati dijete za stolicu nakon čega bi one u hodniku gledale televiziju.
Nerijetko se kaže događa da djeca sama ostaju na odjelu dok sestre vani puše. A sve je to javna tajna. O tome što se događa u bolnici kojoj je na čelu, ravnateljica Katarina Bošnjak Nađ odbila je komentirati. Poručila je tek da je uvijek radila isključivo u interesu bolnice i djece i da ovo što se trenutačno događa nije ništa drugo nego javni linč, piše dnevnik.hr.
Zaposlenica kaže kako je problem veći nego što to u ovom trenutku mediji predstavljaju.
Za bolnicu zadužen Grad Zagreb, sve se zataškava
Još 2014. zaposlenici su uputili anonimni apel nadležnim institucijama. Upozoravali su na nepravilnosti u radu bolnice, od loših uvjeta preko nepotizma do zlostavljanja. Ravnateljica bi se očitovala nadležnima i tu bi sve završavalo.
Jedna od zaposlenica tada je vrhu bolnice prijavila istu sestru.
"Željelo se kao u jednoj obitelji za mir u kući izgladiti odnose i praviti se da zapravo to nije ništa strašno", objašnjava zaposlenica kako se sve godinama sve zataškavalo.
Za bolnicu je kao osnivač nadležan grad Zagreb. Kada se dogodi nešto poput ove situacije, grad od bolnice traži očitovanje. Bolnica tada mora pokrenuti unutarnji nadzor na temelju kojega povjerenstvo same bolnice odlučuje je li bilo propusta ili ne. Takva je procedura.
Ista se procedura poštivala i tada, prije dvije godine.
Od 11 članova povjerenstva njih četvero potvrdilo je da je sestra gruba i nasilna. Preostalih sedam nije imalo baš nikakvih prigovora na njezin rad. Zaključak povjerenstva - zlostavljanja nema. Zaposlenica koja je prijavila svoju grubu kolegicu prebačena je na drugi odjel, a nasilna sestra i dalje je ostala raditi na istom mjestu, piše dnevnik.hr