Zviždačica Maja Đerek gostovala je na N1 gdje je komentirala kako država upravlja vlastitim nekretninama te najavljeni porez na nekretnine.
>> Državne nekretnine: Tvrdnje Maje Đerek su netočne, i matematički i pravno
"Nisam se još uvijek vratila na posao. Ta presuda nije nikakva zadovoljština jer je postupak trajao četiri godine. Već sada odugovlače postupak mog povratka na posao, ne žele preuzeti ni presudu. Po presudi imam pravo i na neisplaćene plaće pa će taj trošak biti veći od milijun kuna. Pitam se hoće li taj trošak idejni začetnik mog otkaza Mario Banožić platiti iz svog džepa ili će mirno nastaviti povlaštenim APN-om graditi svoju kuću", izjavila je Đerek osvrnuvši se na pravomoćnu presudu Županijskog suda u Šibeniku prema kojoj ju se mora vratiti na njezino radno mjesto u Državnim nekretninama.
"Ja se na posao vraćam i odustati neću. Svakakve nezakonitosti i financijske štete na koje sam ukazivala i koje se događaju će biti prijavljene i prokazivane kao i do sada", dodala je.
Prazne državne nekretnine
Na pitanje posjeduje li država prazne nekretnine Đerek je odgovorila potvrdno, pojasnivši na primjeru dva poslovna prostora kako se njima upravlja.
"Apsolutno da država ima praznih nekretnina, evo za početak dva poslovna prostora u centru Zagreba zbog kojih sam ja dobila otkaz. Banožić je tražio da ih se otpečati jer ih je jedna poznata obitelj koristila godinama bez centa plaćenog zakupa. Riječ je o jednom prostoru u Petrićevoj, koji je bio bivši caffe bar Flores, i drugi koji je bio parfumerija u Dežmanovom prolazu 2. Oni su otpečaćeni i samo na njima je država izgubila preko 730.000 eura. Oni te prostore ne žele dati na javni natječaj. Ja se pitam za koga to oni čuvaju", rekla je Đerek dodavši da problema ima i sa stanovima u državnom vlasništvu.
"Po službenim podacima samo Državne nekretnine upravljaju s preko 1000 praznih stanova, od kojih je preko 60 posto u četiri velika grada. Tu je bitno naglasiti da preko osam godina država nije imala nijedan natječaj za najam. Dakle, ti stanovi stoje prazni… Ja ne znam zašto, međutim, povezujem to s tim tko se sve imenuje na čelo tih firmi. Problem su i kako su oni dodjeljivani, ilegalno i bez natječaja", dodaje.
Osvrćući se na slučaj Anne Dujić, kćeri predsjednika Uprave Hrvatskih šuma, HDZ-ovca Nediljka Dujića, koja je prije četiri i pol godine povoljno otkupila stan u vlasništvu MORH-a, Đerek je ustvrdila da se takve situacije događaju godinama.
"Da su ti prazni stanovi dani u zakup i da uzmemo povlaštenu cijenu od 300 eura, država bi godišnje uprihodila 3 i pol milijuna eura. Također, izašao je podatak da država u svom posjedu ima negdje oko 3900 praznih stanova. Dakle, to je jedna ogromna brojka koja bi mogla promijeniti stanje na tržištu. Ako bi i njih dali za 300 eura, to bi bilo preko 14 milijuna eura godišnje samo za najam. Građani bi dobili nižu cijenu i bilo bi više stanova na tržištu, a novac bi se mogao koristiti za obnovu ili izgradnju novih stanova."
Porez na nekretnine
Za kraj Đerek se osvrnula na najavljeni porez na nekretnine koji je ocijenila kao neozbiljan potez.
"Ja bih rekla da je najava poreza šarlatanski i neozbiljan potez. Mi ne znamo zašto ga uvode. Bili su rekli da ga uvode kako bi cijene najma bile priuštivije, a sada vidimo da se to neće dogoditi. Sada se pozivaju da žele rasteretiti cijenu rada, no stručnjaci kažu da je sve zbog OECD-a. Ono što je bitno jest da oni ne znaju upravljati vlastitim nekretninama. Oni bi htjeli lupati po džepovima građana, a pritom im ne žele reći zbog čega uvode porez."