Princ Andrew uspostavio je tajni kanal komunikacije s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom i povezao se s osobom za koju britanske sigurnosne službe vjeruju da je uključena u kineske obavještajne aktivnosti, pokazuju dokumenti koje je objavio BBC nakon pravne bitke za pristup arhiviranim sudskim spisima.
U središtu otkrića nalazi se Yang Tengbo, kineski poduzetnik koji je nakon intervjua princa Andrewa za Newsnight 2019. godine postao njegov povjerljivi savjetnik. Prema izjavi bivšeg savjetnika Dominica Hampshirea, Yang je tada bio "jedino svjetlo na kraju tunela" za princa, čija je reputacija bila "nepopravljiva".
Dokumenti otkrivaju da je princ Andrew uspostavio redovitu komunikaciju s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, uključujući godišnja pisma povodom rođendana, a svrha je bila promocija njegova poslovnog projekta Pitch@Palace i planiranog Eurazijskog fonda za prikupljanje investicija u Kini.
Prema Hampshireu, sadržaj te razmjene bio je "površan" i uglavnom simboličan, ali je kraljica Elizabeta II. bila upoznata s kontaktima, a možda ih je čak ohrabrivala.
Britanska sigurnosna služba MI5 intervenirala je kako bi spriječila daljnji kontakt između Andrewa i Yanga, a u dokumentima se spominje da je kineska strana zapravo preferirala drugog člana kraljevske obitelji.
Dokumenti također otkrivaju sljedeće:
Yang Tengbo, koji od 2002. živi u Ujedinjenom Kraljevstvu, bio je ključni kontakt princa Andrewa u Kini. U dokumentima je potvrđeno da je osobno predstavio investicijski fond Xi Jinpingu i kineskoj vladi. No Specijalna komisija za žalbe u imigraciji (Siac) prošlog je prosinca zaključila da Yang nije otkrio svoje veze s jednim ogrankom Komunističke partije Kine, koji se bavi političkim utjecajem putem prikrivenog djelovanja.
Takve aktivnosti uključuju tzv. zarobljavanje elita - strategiju kojom se političare, akademike i poslovne lidere postupno navodi na suradnju s ciljevima KPK-a.
Buckinghamska palača navodi da "kralj Charles nema nikakve veze s Yangom" te da on "nije bio spomenut ni na koji način" u sastancima s Andrewom. Također, palača tvrdi da nisu dana nikakva odobrenja za poslovne veze s Yangom.
Nakon katastrofalnog intervjua s BBC-jem 2019. princ Andrew povukao se iz javnih dužnosti, a projekt Pitch@Palace ugašen je i u Ujedinjenom Kraljevstvu i u Kini.
Intervju princa Andrewa za BBC-jev Newsnight 2019. godine bio je pokušaj da javno odgovori na optužbe da je bio povezan sa seksualnim zlostavljanjem maloljetnice u sklopu istrage Jeffreyja Epsteina, američkog milijardera i osuđenog seksualnog prijestupnika.
Virginia Giuffre, jedna od Epsteinovih žrtava, tvrdila je da ju je princ Andrew više puta seksualno iskoristio dok je bila maloljetna, što je on negirao. Umjesto da intervju iskoristi za jasno odbacivanje optužbi ili pokazivanje suosjećanja prema žrtvama, Andrew je davao hladne, neuvjerljive i često nelogične odgovore, a u javnosti je ostavio dojam osobe odvojene od stvarnosti i bez osjećaja odgovornosti.
Intervju je izazvao ogromnu negativnu reakciju u britanskoj i svjetskoj javnosti, nakon čega je princ bio prisiljen povući se iz svih javnih dužnosti i izgubio je većinu službenih titula i pokroviteljstava.