NA VALUTNIM je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 92.62 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 92.65 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 109.95 na 110.05 jena.
No američka je valuta oslabjela u odnosu na europsku pa je cijena eura dosegnula 1.1815 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.1805 dolara.
Cijene su nafte, pak, dodatno porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0.25 posto, na 73.70 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0.35 posto, na 70.70 dolara.
Azijske burze stabilne
Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica blago porasle, nakon jučerašnjeg pada, a trguje se oprezno dok se čekaju nova izvješća koja će pokazati kakva je situacija u gospodarstvima i jačaju li inflacijski pritisci.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u plusu 0.2 posto, nakon što je jučer skliznuo više od 1 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0.5 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0.1 i 1 posto. U Hong Kongu su, pak, blago pale.
Na kineskim je tržištima tehnološki sektor i dalje pod pritiskom zbog najave vlasti o strožoj regulaciji u tom sektoru.
"I dalje smo zabrinuti zbog regulacije, što točno znači i kako će se odvijati. Još uvijek ne vidimo naznake da se promjenama u tehnološkom sektoru bliži kraj pa očekujemo da će se nesigurnost nastaviti", kaže Luke Moore, direktor u tvrtki Oreana Financial Services.
Na kineskim je tržištima u fokusu i dionica grupe China Evergrande, čija je cijena potonula više od 6 posto jer taj golemi igrač na tržištu nekretnina ima problema s likvidnošću zbog pada prodaje i golemih dugova.
Podršku tržištima donekle je pružio jučerašnji rast S&P 500 indeksa na Wall Streetu, prvi put nakon pet dana pada.
U fokusu ulagača bio je prijedlog predsjednika SAD-a Joe Bidena o proračunskom paketu vrijednom 3500 milijardi dolara. Očekuje se da će taj prijedlog uključivati povećanje korporativnog poreza s 21 na 26.5 posto.
Predložene porezne izmjene mogle bi, prema analitičarima Goldman Sachsa, smanjiti zarade kompanija iz S&P 500 indeksa u sljedećoj godini za otprilike 5 posto.
Ulagači su oprezni i zbog toga što će u utorak biti objavljeno izvješće o potrošačkim cijenama u SAD-u, koje će pokazati jačaju li inflacijski pritisci ili je rast inflacije posljednjih mjeseci bio privremen, kao što to tvrdi američka središnja banka.
"Ne očekujem da će se inflacija spustiti ispod 2 posto, gdje je bila prije pandemije. Čak i ako neki privremeni pritisci popuste, inflacija će ostati na višim razinama nego što je bila prije", kaže Liz Young, direktorica strateškog odjela tvrtke SoFi.
Ovoga će tjedna biti objavljena i izvješća o potrošnji u maloprodaji te raspoloženju potrošača u SAD-u, koja će pokazati je li širenje delta varijante koronavirusa utjecalo na potražnju.