Dolar dosta porastao u 2024., cijene nafte padaju drugu godinu zaredom

Foto: Shutterstock

Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta jutros blago pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 107.95 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 107.99 bodova.

U cijeloj ovoj godini taj je indeks porastao 6.5 posto.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio više od 10 posto, pa se jutros kreće oko 156.50 jena.

Američka je valuta ove godine ojačala i u odnosu na europsku, gotovo 6 posto, pa se cijena eura u posljednjem danu ove godine kreće oko 1.0415 dolara.

Cijene nafte pred padom drugu godinu zaredom

Cijene su nafte, pak, na putu gubitaka drugu godinu zaredom.

Cijena barela na londonskom tržištu u minusu je u odnosu na početak godine oko 3.2 posto i jutros se kreće oko 74.40 dolara, dok je na američkom tržištu barel ove godine pojeftinio 0.6 posto, pa se njegova cijena kreće oko 71.65 dolara.

Wall Street predvodi po rastu

Na Wall Streetu su indeksi na putu znatno većih dobitaka u ovoj godini, premda su jučer, pretposljednjeg dana trgovanja u ovoj godini, znatno pali.

Dow Jones indeks u plusu je od početka godine više od 13 posto, S&P 500 više od 24, a Nasdaq indeks oko 30 posto.

Tako snažan rast zahvaljuje se euforiji u vezi razvoja umjetne inteligencije, što je podržalo rast cijena dionica tehnoloških kompanija, posebice tzv. 'Sedam veličanstvenih' – Alphabeta, Amazona, Applea, Meta Platformsa, Microsofta, Nvidie i Tesle.

Primjerice, cijena Nvidie, najvećeg svjetskog proizvođača čipova za umjetnu inteligenciju, porasla je ove godine oko 180 posto.

Podršku tržištu pružilo je ove godine i smanjenje kamata američke središnje banke u tri navrata, za ukupno jedan postotni bod, što bi trebalo potaknuti rast gospodarstva.

Uz to, cijene su dionica znatno porasle zahvaljujući pobjedi Donalda Trumpa na izborima za predsjednika SAD-a jer se očekuje da će svojim politikama pridonijeti rastu gospodarstva i provesti deregulaciju u nekoliko područja.

I na europskim su burzama cijene dionica ove godine porasle. STOXX 600 indeks najvažnijih europskih dionica ojačao je 5.5 posto, znatno sporije nego MSCI indeks najvažnijih dionica u cijelom svijetu, koji je skočio više od 16 posto.

Većina azijskih burzi porasla u ovoj godini

Na azijskim se burzama u utorak trguje mirno jer nema značajnijih vijesti i jer se uoči Nove godine u nekoliko zemalja ne radi, a većina je burzi u regiji ove godine zabilježila rast, kao i vrijednost dolara prema košarici valuta.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7.00 sati u minusu 0.2 posto, no na putu je dobitaka i u ovoj godini, drugoj zaredom - za otprilike 8 posto.

U Australiji, Tajvanu i Šangaju cijene su dionica jutros pale, dok su u Hong Kongu blago porasle.

U Japanu i Južnoj Koreji ne radi se na Staru godinu.

Unatoč jutrošnjem padu, u Šangaju su burzovni indeksi ove godine porasli oko 14 posto, što je njihov prvi rast nakon dvije godine pada.

U Hong Kongu su, pak, cijene dionica, nakon četiri godine pada, u 2024. porasle gotovo 18 posto.

„Rast kineskih burzi u ovoj godini iznenadio je mnoge ulagače, s obzirom na spori rast gospodarstva. No, ulagače su ohrabrile poticajne monetarne i fiskalne mjere, uvedene u drugom polugodištu”, pišu analitičari tvrtke Value Partners u osvrtu na situaciju na tržištima.

U Japanu je, pak, Nikkei indeks ove godine skočio oko 20 posto.

Među rijetkim gubitnicima našao se, međutim, južnokorejski Kospi indeks, koji je ove godine pao oko 9 posto, što je ponajviše posljedica duboke političke krize posljednjih tjedana, koja je dovela do opoziva predsjednika.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.