Dolar u 2022. značajno ojačao prema ostalim valutama. Evo kako je došlo do toga

Foto: EPA

NA SVJETSKIM je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta u 2022. godini porasla oko 8 posto jer je američka središnja banka prednjačila po agresivnosti u povećanju kamatnih stopa kako bi suzbila visoku inflaciju.

Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je ove godine oko 8 posto, na 103,50 bodova, što je njegov najveći rast od 2015. godine.

Pritom je dolar prema europskoj valuti ojačao oko 6 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,0705 dolara. Godinu dana prije euro je prema dolaru pao 7 posto.

Tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio je, pak, u 2022. za 14,5 posto, na 131,10 jena, što je njegov najveći rast od 2013.

Jačanje dolara zahvaljuje se agresivnom povećanju kamata Feda u cilju suzbijanja inflacije u SAD-u, koja je polovicom godine dosegnula najviše razine u više od 40 godina.

Fed je od ožujka povećao ključne kamatne stope za ukupno 4,25 postotnih bodova, u raspon od 4,25 do 4,50 posto, što je njihova najviša razina u posljednjih 15 godina.

Tako agresivno zaoštravanje monetarne politike Feda nije zabilježeno još od 1980-ih godina.

Fed će i u 2023. godini povećavati kamate, pa su procjene čelnika središnje banke pokazale da bi konačna kamatna stopa, na kojoj će se zaustaviti ciklus povećanja kamata, mogla dosegnuti 5,1 posto.

To znači da bi Fed u 2023. mogao povećati kamate za daljnjih 0,75 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.

Zbog agresivnog povećanja kamata Feda, dolarov indeks dosegnuo je u rujnu najvišu razinu u 20 godina, no od tada je izgubio oko 8 posto. Ipak, u odnosu na početak 2022. dolarov indeks porastao je otprilike 8 posto.

ECB povećala kamate za 2,5 postotnih bodova

U protekloj je godini i Europska središnja banka (ECB) agresivno zaoštrila monetarnu politiku.

Kako je inflacija u eurozoni dosegnula najviše razine od kada taj blok postoji, ECB je povećala kamatne stope u četiri navrata, za ukupno 2,5 postotnih bodova.

To predstavlja oštri zaokret, s obzirom na to da je godinama vodila vrlo poticajnu monetarnu politiku. Središnja banka nedavno je poručila da će zbog visoke inflacije morati i u 2023. povećati kamatne stope.

Premda su i američka i europska središnja banka znatno povećale kamate, dolar je ojačao prema euru jer se smatra da Fed ima više prostora za zaoštravanje monetarne politike, s obzirom na to da je američko gospodarstvo ipak u boljoj situaciji od europskog, kojemu prijeti recesija zbog energetske krize.

Još je više dolar ojačao prema jenu, što je posljedica vrlo popustljive monetarne politike japanske središnje banke kako bi podržala gospodarstvo.

No, posljednjih tjedana središnja banka počinje povlačiti dio poticajnih monetarnih mjera, pa je jen ponešto ublažio godišnji gubitak prema dolaru.

Američka je valuta u 2022. ojačala i prema gotovo svim ostalim najvažnijim valutama u svijetu.

Tako je, primjerice, prema britanskoj funti tečaj dolara porastao 10,7 posto, a prema kineskom juanu 8,6 posto.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.