U DR Kongu prošli tjedan pogubljena 102 muškarca. Ministar: Pogubit ćemo ih još 70

Ilustracija: EPA

Kongoanska vlada je prošlog tjedna pogubila 102 muškarca, a još 70 će ih biti pogubljeno, rekao je ministar pravosuđa te zemlje u razgovoru za Associated Press.

Dodao je da se radi o muškarcima od 18 do 35 godina koji su bili naoružani pljačkaši i "urbani banditi", lokalno poznati kao Kulunas, te da su pogubljeni u sjeverozapadnom DR Kongu u zatvoru Angenga. Let s još 70 ljudi iz Kinshase stigao je u Angengu. 

Ministar pravosuđa Consant Mutamba, koji nadzire pogubljenja, najavio je kasno sinoć da će "treća grupa tek biti pogubljena". Vladina odluka o primjeni smrtne kazne pokrenula je rasprave u društvu. Neki su pozdravili ovu mjeru kao način ponovnog uspostavljanja reda i sigurnosti u gradovima, dok su drugi zabrinuti zbog rizika od kršenja ljudskih prava.

Smrtna kazna ponovno uvedena 2006.

"Pozdravljamo ovu odluku ministra jer će pomoći stati na kraj urbanom kriminalu. Od 20 sati pa nadalje, ne možete se slobodno kretati jer se bojite da ne naletite na Kulunu", požalio se Fiston Kakule, stanovnik istočnog grada Gome.

Espoir Muhinuka, aktivist za ljudska prava, upozorio je na mogućnost izvansudskih pogubljenja i pozvao na striktno poštivanje sudskih procedura i temeljnih jamstava. Strahuje se da bi politički pritisak mogao dovesti do nepravednih osuda i proizvoljnih pogubljenja.

"Situacija u DR Kongu je složena i zahtijeva višedimenzionalni pristup. Borba protiv urbanih bandi mora ići ruku pod ruku s naporima u borbi protiv siromaštva, nezaposlenosti i socijalne isključenosti, koji su često faktori koji pridonose kriminalu", objasnio je.

Smrtna kazna u DR Kongu je osjetljivo pitanje. Zemlja ju je ukinula 1981., ali je ponovno uvedena 2006. U svibnju je osam vojnika osuđeno na smrt zbog bijega s bojišta. Nije poznato jesu li u međuvremenu pogubljeni. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.