Drastičan skok inflacije u Hrvatskoj, najviša je u zadnjih 14 godina

Foto: DZS

CIJENE dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena u ožujku su u odnosu na isti lanjski mjesec u prosjeku porasle za 7.3 posto, objavio je Državni zavod za statistiku. To je najviša inflacija od ljetnih mjeseci 2008. godine. 

U odnosu na veljaču potrošačke cijene su u prosjeku više za 2.1 posto. U prvom tromjesečju u odnosu na isto razdoblje 2021. godine cijene su u prosjeku više za 6.4 posto. Cijene hrane koje uključuju i bezalkoholna pića, koje čine četvrtinu potrošačke košarice, porasle su 10.3 posto na godišnjoj razini te su imale najveći doprinos stopi porasta godišnjeg indeksa (+2.8-postotna boda).

Što je sve poskupjelo?

Očekivano, cijene prijevoza, prije svega zbog cijena goriva, porasle su za 14.4 posto, uz doprinos rastu od 2.12 postotnih bodova, te cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva (+0.64 postotna boda) uz godišnji rast od 3.8 posto.

U odnosu na veljaču najviše su u prosjeku porasle cijene odjeće i obuće, za 12.2 posto, prijevoza za 5.3 posto te u restoranima i hotelima, 1.8 posto.

"Uz ranije prisutne inflatorne pritiske, generirane rastom cijena energenata i hrane, u trenutnom okruženju geopolitičkih sukoba i izrazite neizvjesnosti glede trajanja i ishoda, inflatorni pritisci su sada sve snažniji. Iako je vlada poduzela određene mjere, uslijed rasta cijena energenata, za ublažavanje udara na potrošače, izravan utjecaj kroz prelijevanje cijena energije i hrane s globalnih tržišta je neizbježan", kažu analitičari Raiffeisen banke.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.