Amerikanci još uvijek ne znaju što im leti nebom. Trump: "Srušite ih!"

Screenshot: X

Amerikanci već tjednima prijavljuju viđenja nepoznatih dronova koji su primijećeni iznad stambenih četvrti, zaštićenih područja i kritične infrastrukture. Ova viđenja stvorila su pritisak na savezne agencije da pruže više informacija o letjelicama, dok su službenici pozvali na smirenost i naglasili da zasad nema dokaza koji bi upućivali na prijetnju za sigurnost.

"Želim uvjeriti američku javnost da radimo na tome," rekao je Alejandro Mayorkas, ministar domovinske sigurnosti jučer u emisiji This Week na ABC-u. Prijavljena aktivnost dronova izazvala je, između ostalog, zatvaranje Zračne luke Stewart International u New Yorku na sat vremena u petak navečer.

"Ovo je otišlo predaleko", izjavila je u subotu guvernerka New Yorka Kathy Hochul. Dodala je da je prošli mjesec naredila Državnom obavještajnom centru New Yorka da istraži viđenja dronova i koordinira se s federalnim agencijama.

Vođa senatske većine Chuck Schumer zatražio je od Ministarstva domovinske sigurnosti (DHS) uvođenje sustava za detekciju dronova. "Ako postoji tehnologija za podizanje drona u zrak, sigurno postoji tehnologija za precizno praćenje letjelice i utvrđivanje što se događa", jučer je rekao Schumer.

"Zasad nema prijetnje nacionalnoj sigurnosti"

FBI i DHS izdali su zajedničko priopćenje u četvrtak u kojem su naveli da "trenutačno nema dokaza da prijavljena viđenja dronova predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnosti ili javnoj sigurnosti".

Unatoč uvjeravanjima federalnih dužnosnika, lokalni političari i dalje traže više informacija i resursa za istragu. Dužnosnici okruga Morris u New Jerseyju pozvali su "saveznu vladu da mobilizira sve dostupne resurse, uključujući vojsku, kako bi zaustavila neovlaštene letove dronova".

Dronovi, kao široki pojam za bespilotne letjelice, uobičajeno su vlasništvo u SAD-u. Ukupno je 791.597 dronova registrirano pri Saveznoj upravi za zrakoplovstvo (FAA), a koriste se u raznim industrijama, uključujući fotografiju, poljoprivredu i provođenje zakona.

Gdje su viđeni dronovi?

Viđenja dronova prijavljena su u najmanje šest saveznih država: New Jersey, New York, Connecticut, Pennsylvania, Massachusetts i Virginia. Prva viđenja zabilježena su 18. studenoga u blizini okruga Morris u New Jerseyju, prema FAA-u. Stanovnici su često prijavljivali dronove kako lebde iznad njih, ponekad u skupinama.

Zabrinutost je porasla nakon što su dronovi viđeni u blizini vojnih objekata poput Picatinny Arsenal i golf terena Donalda Trumpa u Bedminsteru. FAA je izdao privremene zabrane letenja iznad tih područja. Unatoč brojnim prijavama, FBI je istaknuo da su mnoga viđenja zapravo pogrešno identificirane letjelice ili prirodni fenomeni poput planeta i niskoorbitalnih satelita.

"Više slučajeva ulaska neidentificiranih dronova u zračni prostor" također je prijavljeno iznad vojne luke Earle, američke mornaričke baze južno od Middletowna, iako nisu identificirane izravne prijetnje.

Demokratski senator Andy Kim iz New Jerseyja objavio je videozapise na svom X profilu koji prikazuju ono što se čini kao skupina dronova iznad rezervoara Round Valley u četvrtak navečer. Međutim, u subotu je na X-u objavio kako su većina letjelica koje je isprva smatrao dronovima "gotovo sigurno bili zrakoplovi".

Po pisanju CNN-a, predstavnici saveznih agencija koje istražuju dronove informirali su lokalne dužnosnike iza zatvorenih vrata, navodeći da dronovi ponekad djeluju kao da lete u koordiniranom uzorku te mogu ostati u zraku do šest sati, prema riječima gradonačelnika Montvalea u New Jerseyju Mikea Ghassalija.

Državna policija New Yorka objavila je u petak poslijepodne na društvenoj mreži X kako su zaprimili "brojne prijave o viđenju dronova u posljednja 24 sata" te da istražuju te prijave. "Zasad nemamo dokaza da bilo koje od prijavljenih viđenja predstavlja prijetnju javnoj sigurnosti".

Predsjednik općine Staten Island, Vito Fossella, izjavio je kako su dronovi, koji su često viđeni kako lete noću, primijećeni kako lebde iznad kritične infrastrukture, uključujući Port Liberty New York u blizini mosta Goethals, most Verrazzano-Narrows te Fort Wadsworth.

Guvernerka Hochul najavila je jučer kako savezne vlasti uvode novi "napredni sustav za otkrivanje dronova" u državi. Također je pozvala na donošenje saveznog Zakona o sigurnosti, zaštiti i ponovnoj autorizaciji protiv bespilotnih sustava (Counter-UAS Authority Security, Safety, and Reauthorization Act), za koji je izjavila da bi "dao New Yorku i našim partnerima ovlasti i resurse potrebne za odgovaranje na ovakve situacije".

Hochul je dva puta razgovarala s Mayorkasom u subotu o trenutnoj aktivnosti dronova u svojoj državi, prema izvoru upoznatom s razgovorima. Državna policija Connecticuta objavila je u petak da su postavili sustav za otkrivanje dronova kako bi pomogli u istrazi viđenja dronova prijavljenih iznad okruga Fairfield.

Rušenje dronova i zašto je to loša ideja

Guverneri poput Kathy Hochul iz New Yorka i Josha Shapira iz Pennsylvanije pozvali su na daljnje istrage, dok je u Massachusettsu i Virginiji angažirana državna policija. Dodatno, federalne vlasti implementiraju napredne sustave za otkrivanje dronova kako bi riješile ovaj problem.

Unatoč naporima, Donald Trump zatražio je hitne mjere, uključujući rušenje dronova, ako ne budu dostupne dodatne informacije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da bi rušenje letjelica moglo predstavljati opasnost za ljude na tlu i donijeti pravne komplikacije.

"Tajanstvena viđenja dronova diljem zemlje. Može li se to zaista događati bez znanja naše vlade? Ne vjerujem! Obavijestite javnost, i to odmah. U suprotnom, srušite ih!!!" objavio je Trump na platformi Truth Social.

Američki senator Richard Blumenthal, član Senatskog odbora za domovinsku sigurnost i državne poslove, slično je u četvrtak izjavio kako bi letjelice "trebalo srušiti, ako je potrebno, jer lete iznad osjetljivih područja."

No, rušenje neidentificiranih letjelica nosi svoje probleme. U razgovoru s CNN-ovim Wolfom Blitzerom, Mayorkas je rekao: "Nije da bilo tko može jednostavno srušiti dron u zraku. To bi samo po sebi bilo opasno". Slično tome, izvor upoznat s nacionalnom istragom o tim letjelicama rekao je za CNN da bi njihovo rušenje "bilo izuzetno rizično", stvarajući nepotrebnu opasnost za ljude na tlu i pravne izazove.

Izvor je istaknuo kako vlada ima različite strategije koje može primijeniti ako dron predstavlja neposrednu prijetnju, no zasad tajanstveni letovi nisu ocijenjeni prijetećima. "Rušenje je posljednja opcija", rekao je izvor.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.