Drugi najviši klerik Engleske crkve Stephen Cottrell pozvat će u božićnoj propovijedi u srijedu na pokajanje i promjene unutar institucije koja je uzdrmana skandalima zataškavanja zlostavljanja djece.
"Ovog Božića sama božja Crkva mora doći do jaslica, skinuti svoje ukrase, kleknuti u pokori i klanjanju te se promijeniti", reći će Cottrell u katedrali u Yorku u sjevernoj Engleskoj, prema dijelovima govora koje je podijelio njegov ured.
Skandal sa zlostavljanjem djece
Ovogodišnje svečanosti zasjenile su ostavka nadbiskupa Canterburyja Justina Welbyja zbog zataškavanja zlostavljanja te dodatne optužbe zbog propusta njegovog zamjenika Cottrella, koji je nadbiskup Yorka.
Welby, koji je podnio ostavku u studenom nakon izvješća da nije poduzeo dovoljno mjera da zaustavi serijskog seksualnog zlostavljača Johna Smytha, neće održati glavnu božićnu propovijed u povijesnoj katedrali u Canterburyju.
"U središtu božićne priče je ranjivo dijete; ranjivo dijete koje će bijes (kralja) Heroda pokušati uništiti jer, kao i svaki tiranin, ne može podnijeti suparnika. Engleska crkva, koju volim i služim joj, treba pogledati to ranjivo dijete, to odricanje od moći kako bi pokazalo snagu ljubavi, jer u ovom ranjivom djetetu vidimo Boga", reći će Cottrell.
Welby bi trebao završiti svoje službene dužnosti do 6. siječnja, a proces odabira njegovog nasljednika mogao bi potrajati i do šest mjeseci.
Kritike i prema Cottrellu
Cottrell, koji će do tada zapravo voditi Crkvu, također se suočio s pozivima da podnese ostavku nakon BBC-jevog izvješća da je svećeniku Davidu Tudoru dopustio da zadrži svoj posao unatoč tome što je znao da mu je Crkva zabranila da bude sam s djecom i da je platio odštetu žrtvi seksualnog zlostavljanja.
Cottrell se ispričao što nije mogao djelovati ranije dok je bio biskup Chelmsforda, rekavši da je situacija koju je naslijedio bila "užasna i nepodnošljiva" te da je Tudora suspendirao čim je imao priliku.
Britanska javnost, sve manje religiozna i sklona odlasku u crkvu, bila je ogorčena. Odvjetnik specijaliziran za tužbe zbog zlostavljanja David Greenwood rekao je da su otkrića "uzdrmala povjerenje u sposobnost Crkve da zaštiti svoje vjernike i ispuni svoju dužnost skrbi".
Uz svojih 16.000 crkava u Engleskoj, Engleska crkva, koja korijene vuče iz Rimskog Carstva, također je matična crkva za 85 milijuna anglikanaca u više od 165 zemalja svijeta.