Napadač koji je danas u osnovnoj školi u zagrebačkom naselju Prečko ubio jedno dijete, a više njih i učiteljicu ranio, u školu je slobodno ušetao.
Sve je podsjetilo na Srbiju, ali tamo je i zaštitar stradao
>> Dijete (7) ubijeno nožem u školi u Zagrebu. Izbodena učiteljica probala spasiti djecu
>> Božinović: Napadač ima psihičke smetnje. Bio je učenik škole
Ovaj 19-godišnjak je uhićen 10 minuta kasnije, kada ga je policija spriječila u samoubojstvu. Prije toga je oko 9:50 u crnom ušao u školu. Tukao je dječaka na hodniku, a zatim je oštrim predmetom, vjerojatno nožem, krenuo u krvavi pohod. Radi se o bivšem učeniku škole. Prema riječima ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, radi se o psihički nestabilnom mladiću koji je ranije evidentiran zbog pokušaja suicida te živi blizu škole.
Današnja tragedija je podsjetila na prošlogodišnja zbivanja u Srbiji kad je dječak Kosta Kecmanović ubio devetero vršnjaka i zaštitara na vratima škole. Za razliku od srpskog slučaja, u školi u Prečkom nikoga nije bilo na vratima. Slijed događaja još se utvrđuje, no jasno je da je ubojica u školu sasvim slobodno ušetao.
U Hrvatskoj je zaključavanje škola pitanje izbora, Fuchs se izmotavao
U Hrvatskoj ne postoji propis koji zahtijeva od škola da se vrata zaključavaju ili da postoji zaštitar. Ovisi to o individualnim preferencijama školskog vodstva i osnivača škole. Ukratko, zaključavanje ulaznih vrata škola se provodi stihijski. Neke škole zaključavaju, neke ne. Neke jedno vrijeme zaključavaju pa onda s tim prestanu - strogih pravila nema.
>> Ministar Fuchs: Imali smo pritužbe roditelja zbog zaključavanja škola
Govorio je danas o tome i HDZ-ov ministar obrazovanja Radovan Fuchs. Njegove riječi da stvari nisu jednoobrazne zvuče kao prebacivanje odgovornosti. Kazao je da su se neki roditelji žalili na zaključavanje škola. Što se tiče zaštitara, poručio je da je to ingerencija osnivača.
Komentirao je i ideju o detektorima metala kazavši da bi tako ulazak djece u školu trajao satima. Dodao je da napadnuta škola u Prečkom ima videonadzor, ali i da to nije spriječilo napadača da uđe.
Država lokotom čuva papire, ali ne i djecu
Povjesničar i učitelj Branko Radonić na X-u je komentirao današnji slučaj poručivši da se ni u državni arhiv ne može ući bez provjere. Općenito, u brojne državne institucije ne može se ući bez neke vrste provjere.
Kriminalist Cvrtila: Ovo bi vjerojatno spriječila brava od pet eura
No, u školama je stvar proizvoljna. Iskusni kriminalist Željko Cvrtila za Index govori da pametni uče na tuđim greškama.
"Imali smo onu situaciju u Srbiji i trebali smo iz toga izvući pouku i pristupiti boljem osiguranju i sigurnosti u školama. Ovaj slučaj bi vjerojatno spriječila jedna brava od pet eura. Ona vjerojatno postoji na tim vratima, kao što postoji i ključ. Ali se vrata očito ne zaključavaju", rekao je Cvrtila.
"A da ne govorim koliko bi značio zaštitar koji bi to gledao i kontrolirao, pa bi shvatio, kad dođe neki od 19 godina, da taj sigurno ne ide u prvi razred osnovne škole i vjerojatno bi spriječio ulazak. Minimum zaštite je da se zaključavaju ulazi", govori.
"Kamere su nedovoljne"
Kazao je da kamere uglavnom nisu sredstvo koje će spriječiti ulazak. "One služe u smislu da netko negdje ne provali jer smatra da će ga se prepoznati. One služe post festum da se policiji kasnije olakša potraga. Ali nisu te koje će spriječiti kriminalnu radnju. Ono što sprječava su tehničke i mehaničke mjere zaštite. I fizička zaštita u obliku zaštitara", rekao je Cvrtila.
Kazao je i nešto više oko detektora metala. "On bi bio problematičan jer, ako bi se svi pregledavali koji ulaze, onda bi to doista dugo trajalo. S druge strane, u Srbiji smo vidjeli da se radilo o učeniku škole, kojeg onda ni zaključavanje ne sprječava u pohodu jer ga se svakako pusti u školu. U tom slučaju mogu djelovati samo detektor metala ili selektivni pregledi", kaže naš sugovornik.
"Kad imate zaštitara, to ima preventivni učinak"
"To znači da se ne moraju pregledavati svi učenici, nego oni koji su sumnjivi, koji su imali ranije problematično ponašanje, koji odudaraju po nečemu... Bitan je učinak tih svih radnji. Vi kad imate zaštitara, kad imate selektivne preglede, to ima preventivni učinak na potencijalne počinitelje.
A kad imate širom otvorena vrata, onda svatko može ući, pa i onaj koji nije vješt u kriminalnim radnjama. Ne postoje propisi koji obavezuju da se škole zaključavaju, ali nije uvijek ni ravnateljima lako. Neki roditelji ne žele da im se djecu zaključava, a kad se dogodi nešto, onda se pitamo kako se dogodilo", objasnio je Cvrtila.