PUTOVANJE između županija od sutra je moguće samo i isključivo uz posjedovanje posebnih propusnica. Tijekom proljetnog lockdowna izdano ih je 2,2 miliju na, razlozi su bili brojni i dosta zanimljivi, ali ovaj put su uvjeti mnogo restriktivniji.
"Prema našim informacijama, podneseno je oko 35.000 zahtjeva za izdavanjem propusnica, oni se razmatraju i obrađuju", rekao je gostujući u Studiju 4 Sanjin Rukavina, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa i uprave.
Pojasnio je da je to znatno manji broj zahtjeva u odnosu na proljeće kada ih je bilo više od 2 milijuna, a odnosile su se uglavnom na gospodarske djelatnosti. Ovaj put, dodao je, takve se propusnice neće odobravati. Osigurana je i kontakt-točka kako bi svi građani mogli dobiti informacije o e-propusnicama.
Stroži kriteriji
Na pitanje za što sve građani traže propusnice pojasnio je kako je točno definirano za što se one mogu izdati, a to nije u nadležnosti Ministarstva pravosuđa.
"Točno je specificirano za što se propusnice izdaju. Jasno je navedeno da poslodavci ne mogu tražiti propusnice za svoje djelatnike i zato će biti manje zahtjeva, ali i mnogo manje odobravanja propusnica", rekao je.
Što se tiče funkcioniranja e-propusnica i svih službi Rukavina je rekao da je točno navedeno za što se mogu izdati, primjerice za zdravstvene djelatnike, novinare, interventne službe.
U proljeće je bilo raznih razloga za izdavanje propusnica, sada toga više nema. Rukavina kaže da je tada bilo znatno manje oboljelih i nužno je da je Stožer morao donijeti ovakvu odluku da se situacija normalizira.
"Bilo je svakakvih zahtjeva na proljeće", dodao je.
O lokalnim izborima
Govorio je i o lokalnim izborima. Pripremaju se mnogi zakoni, među ostalim i Zakon o lokalnoj samoupravi. Rukavina kaže da vlada nastavlja politiku ušteda, a sada je došla na red lokalna i regionalna samouprava i smanjuju se brojevi dužnosnika, zamjenika, gradonačelnika i načelnika te zamjenika župana.
"Za oko 10% je smanjen broj predstavničkih tijela (...) definirano je i tko smije imati zamjenika", dodao je.
Naglasio je da će doći do uštede veće od 100 milijuna kuna.
Komentirao je HSLS-ov prijedlog o transparentnom trošenju novca, Rukavina kaže da to ide preko Ministarstva financija, što će biti precizno, lako dostupno i provjerljivo.
Zakon o referendumu
Zakon o referendumu se nije mijenjao od 1996., u tijeku je javna rasprava. Rukavina kaže da ona traje do 3. siječnja. Zaprimili su 32 komentara koja će razmotriti i na koja će odgovoriti. Intencija je da zakon u prvom kvartalu 2021. dođe u proceduru.
Primjedbi, rekao je, ima raznih, primjerice da 10% birača odlučuje o raspisivanju referenduma. Dodao je da se time zadire u Ustav, no referirat će se na sve komentare.
Teško mu je reći koja pitanja ne bi trebala biti na referendumu, smatra da se treba raspravljati o onome što je važno građanima.
"Sve što je u danom trenutku interesantno treba staviti na stol", rekao je.