Vlada zadovoljstvo jučerašnjom akcijom u kojoj su potrošači odlučili dan provesti bez kupovanja. U trgovačke blagajne slilo se oko 30 milijuna eura manje nego prošlog petka. Iznos računa bio je 53 posto manji. Ekonomski stručnjaci ipak upozoravaju - inflacija je puno kompleksniji problem koji se ne može riješiti bojkotom.
"Cijene u trgovini su posljedice nečega, inflacija je posljedica nekih krivih politika ili neadekvatnih politika. Jer tu su uzroci inflacije, problemi koji se moraju rješavati monetarnom politikom, industrijskom politikom, antimonopolskom politikom i tako dalje. A ne na ovaj način", objasnio je ekonomist Luka Brkić za Novu TV.
Bojkot su ovih dana pozdravljali i političari, od oporbe do ministra gospodarstva. Za ekonomista Brkića je to - skupljanje političkih poena. "Kako ćete vi kao neki politički akter reći da ste protiv toga da ljudi pokušavaju, i na taj se način boriti protiv inflacije? Pa politički to nije oportuno reći. Bez obzira na to što je ekonomski nerealno, neostvarivo i u tom smislu je potpuno kriva politika", rekao je.
"Prvi u lancu je skupa država"
Da trgovci nisu glavni problem smatra udruga Glas poduzetnika. Prvi u lancu je skupa država, a onda i ostali. "Što se tiče dobavljača i distributera, naravno da u cijeloj priči imaju svoj udio, a to je posljedica malog tržišta, gdje mi jako puno toga uvozimo. To je ta cijela logistika koja povećava cijenu", rekao je Bruno Samardžić.
Pritisci potrošača idu dalje - bojkot će se analizirati i dogovoriti daljnji koraci. "Poslana je snažna poruka potrošača koji su rekli dosta. Potrošači sada traže da se sjedne za stol i dogovore na koji način suzbiti divljanje cijena", rekao je Josip Kelemen.
"Opcije bojkota kroz više dana, tjedan i više dana, trgovačkih centara, lanaca, ali i mogući bojkot nekih proizvoda. Na taj način bi poslali poruku i dobavljačima i proizvođačima", nadodao je Kelemen.