ELIZABETA II., kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, umrla je u 97. godini.
Bila je šesta kraljica i osoba koja je najdulje bila na prijestolju u povijesti britanske monarhije - punih 70 godina, dulje i od čuvene kraljice Viktorije iz 19. stoljeća.
O značaju njene titule, makar onom simboličnom, dovoljno govori to što je, osim što je bila kraljica Ujedinjenog Kraljevstva (sačinjenog od Engleske, Walesa, Škotske i Sjeverne Irske), bila i monarh Kanade, Australije, Novog Zelanda i poglavarka Commonwealtha, međunarodnog udruženja 56 zemalja koje su prethodno bile teritoriji Britanskog Carstva.
Njena službena titula glasila je: Elizabeta II., Božjom milošću, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske i ostalih njezinih kraljevstava i teritorija Kraljica, poglavarka Commonwealtha, braniteljica vjere.
Rođena je 1926. u Londonu kao kći kralja Georgea VI. i njegove supruge lady Elizabeth Bowes-Lyon. Doduše, George VI. postao je kralj tek kad je njegov brat, kralj Edward VIII. abdicirao s prijestolja 1936. Tada je i Lilibet, kako su je od milja zvali u obitelji, postala službena prijestolonasljednica.
Okrunjena 1953. za kraljicu UK-a, Kanade, Australije, Južne Afrike, Pakistana...
Njena majka joj je, piše History, usadila snažnu kršćansku vjeru i razumijevanje kraljevskih dužnosti. Obrazovali su je privatni tutori, a bila je i izviđačica, pri čemu je razvila cjeloživotnu ljubav prema konjima. Kad je počeo Drugi svjetski rat, a uskoro i njemački zračni napadi na Englesku, Elizabeth je sa svojom sestrom sklonjena u dvorac Balmoral u Škotskoj i dvorac Windsor.
Udala se 1947. za svog trećeg rođaka Filipa Mountbattena, tada princa Danske i Grčke. Prvo dijete, princa Charlesa, dobili su 1948., a kćer Anne dvije godine poslije.
"On je, jednostavno, bio moja snaga i ostao to sve ove godine", rekla je 1997. o njemu, na 50. godišnjicu braka.
Smrt njenog oca Georgea VI. i njen automatski uspon na prijestolje zatekli su je na putovanju u Keniji 1952. Ipak, okrunjena je tek iduće godine u Westminsterskoj opatiji. Tom je prilikom postala i kraljica Južne Afrike, Pakistana i Cejlona (današnje Šri Lanke), uz ranije spomenute zemlje, no ove su države s vremenom postale republike.
Indija, najveća kolonija nekadašnjeg Britanskog Carstva, postala je neovisna republika 1950., prije nego što je Elizabeta postala kraljica. A to je bio tek početak dekolonizacije, odnosno neovisnosti dotadašnjih kolonija, od Kenije do Cipra. 1965. broj kraljevskih podanika izvan Ujedinjenog Kraljevstva pao je sa 700 milijuna, koliko je iznosio na kraju Drugog svjetskog rata, na samo 5 milijuna. Od toga su tri milijuna bila u Hong Kongu, dok ga London nije vratio pod vlast Kine 1997.
U prvim godinama svoje vladavine Elizabeta je razvila bliski odnos s tadašnjim premijerom Winstonom Churchillom - prvim od čak 15 premijera koje je imala tijekom svoje vladavine. Zajedno s Churchillovim nasljednikom Anthonyjem Edenom, prebrodila je vanjskopolitičku katastrofu u Sueskoj krizi, odnosno ratu s Egiptom 1956.
"Annus horribilis" 1992.
Naravno, kada je Elizabeta postala kraljica, ta je funkcija već svedena na puki ceremonijalni status, bez ikakvog stvarnog sudjelovanja u državnoj vlasti. Nakon kritika u britanskim medijima nastojala je modernizirati svoj imidž i učiniti ga manje uštogljenim pa je dopustila televizijsko snimanje privatnog života u palači, a poznata je i po brojnim putovanjima diljem Commonwealtha, ali i izvan njega. S Filipom je dobila još dvoje djece: Andrewa 1960. i Edwarda 1964.
Na njenom srebrnom jubileju (25. godišnjici vladavine) 1977. gosti su bili čelnici čak 36 od 56 zemalja Commonwealtha, piše Encyclopedia Britannica. No turbulentno razdoblje za kraljevsku obitelj tek je slijedilo.
Njen sin princ Charles 1981. oženio je Dianu Spencer, koja je postala princeza Walesa, ali taj brak se raspao desetak godina kasnije, a vijesti i tračevi o njima godinama nakon toga punili su naslovnice britanskih tabloida. Tu 1992. godinu, kada su se razveli i Charles i njegov brat princ Andrew i njegova sestra Anne, a požar izbio u dvorcu Windsor u kojem je živjela, sama je u govoru nazvala "Annus horribilis" (užasna godina).
Uslijed kritika javnosti pristala je plaćati porez na svoj privatni prihod, dok joj se imovina procjenjivala na gotovo 12 milijardi dolara. Princeza Diana, koja je uživala izuzetnu popularnost, poginula je u tragičnoj prometnoj nesreći 1997. ostavivši za sobom dvoje male djece, prinčeve Williama i Harryja. Kraljicu su tada opet oštro kritizirali jer isprva nije dala da se spusti zastava na pola koplja iznad Buckinghamske palače, službene kraljevske rezidencije.
>> 25 godina od smrti Lady Di: Pariški liječnik jedini se sjeća što se dogodilo tog dana
Skandali u kraljevskoj obitelji
2002. njen zlatni jubilej proslavljen je diljem UK-a i Commonwealtha, a 2011. je bila prvi britanski monarh koji je stupio na tlo Irske od 1911., nakon što je Sjevernu Irsku 30 godina potresao gerilski sukob irskih nacionalista, odnosno republikanaca, protiv britanske vlasti.
Nakon što su ženidbe princa Charlesa s njegovom prvom ljubavi Camillom Parker Bowles 2005. i njegovog sina Williama s Catherine Middleton 2011. podigle popularnost kraljevske obitelji, zadesio ih je još jedan veliki skandal.
Prince Harry odlučio je sa svojom suprugom Meghan Markle, koju je oženio 2018., odstupiti s kraljevskih dužnosti 2020., nakon čega su u javnosti iznijeli niz optužbi prema kraljevskoj obitelj sugerirajući da Markle nikad nije bila prihvaćena ni u obitelji ni u britanskim medijima zbog toga što nije bjelkinja. Markle je priznala da je zbog neprijateljskog tretmana koji je imala bila suicidalna, dok je princ William odbacio optužbe o rasizmu u obitelji.
>> Harry, Meghan i Oprah jučer su do kraja razbili bajku o kraljevskoj obitelji
U međuvremenu je izbio još jedan skandal, vezan uz kontroverznog princa Andrewa, kojeg je Virginia Giuffre, jedna od žrtava zloglasnog američkog pedofila Jeffreyja Epsteina, optužila da ju je silovao dok je bila maloljetna. Britanska policija je 2021. obustavila istragu protiv princa Andrewa, ali u SAD-u ga i dalje čeka tužba, zbog čega mu je kraljica u siječnju ove godine oduzela kraljevske i vojne titule, iako je i dalje vojvoda od Yorka jer mu tu titulu mora oduzeti parlament.
>> Tko je uopće princ Andrew? Šuškalo se da je zaprosio mladu Hrvaticu
Ipak, kraljica Elizabeta II. je svih tih godina ostala vrlo popularna, čemu je sigurno pridonio i njen šarm i duhovitost, a unatoč povremenim zahtjevima za ukidanje monarhije, većina britanske javnosti je ostala protiv takvog poteza, iako je ta većina pala sa 76% na 60% prošle godine.
Obnašala dužnosti sve do kraja
Zanimanje za kraljevsku obitelj podigla je i igrana serija The Crown, koja je izašla 2016. Princ Filip, koji se povukao sa službenih protokola 2017., umro je u travnju prošle godine.
>> Princ Philip - kontroverzni grubijan koji je cijeli život proveo u sjeni kraljice
Kraljica Elizabeta još je u lipnju ove godine proslavila platinasti jubilej, no zdravlje joj je već bilo narušeno pa je morala propustiti misu zahvalnicu. Prošlog listopada je otkazala put u Sjevernu Irsku i ostala u bolnici preko noći. Od tada je bilo nekoliko posjeta bolnici, ali nije bila hospitalizirana.
Ovog tjedna se sastala s bivšim premijerom Borisom Johnsonom i novom premijerkom Liz Truss prilikom primopredaje vlasti, no umjesto u Buckinghamskoj palači, kako nalaže tradicija, oni su morali doći u posjet njoj u dvorac Balmoral očito jer je bila preslaba za putovanje. Iako su posljednjih godina kružile glasine da će kraljica odstupiti zbog svoje poodmakle dobi, ostala je na prijestolju i obnašala svoje dužnosti sve do smrti.