HRVATSKO ZDRAVSTVO

Ena (12) ima cističnu fibrozu, jedva diše. Lijekovi postoje, HZZO ih nije odobrio

Foto: Privatan album

DJEVOJČICA Ena Šimunović ima 12 godina, a s nepune tri godine dijagnosticirana joj je cistična fibroza. Ena se od utorka nalazi u Dječjoj bolnici Srebrnjak nakon što joj se stanje pogoršalo.

Ona je jedna od 150 oboljelih u Hrvatskoj od ove teške bolesti. Za ovu bolest postoje modularni lijekovi koje HZZO još uvijek nije uvrstio na svoju listu. Index je razgovarao s Eninom majkom Natašom Šimunović koja je ujedno dopredsjednica Hrvatske udruge oboljelih od cistične fibroze, a kontaktirali smo i HZZO koji nam je potvrdio da na njihovoj listi nema ciljanih lijekova za cističnu fibrozu.

"Za ovu bolest postoje lijekovi Orkambi, Kalydeco i Kaftrio kojima se djeluje na uzrok bolesti. Orkambi se u svijetu primjenjuje već desetak godina, a Kaftrio, ujedno i najnoviji, pokazuje najbolje i revolucionarne rezultate. Spadaju u skupe lijekove, ali ne i eksperimentalne. Povjerenstvo HZZO-a koje odlučuje o uvrštavanju lijekova na svoju listu održalo je sjednicu gdje su ti lijekovi bili tema 11. svibnja. Tad smo tražili očitovanje HZZO-a što je odlučeno, dobili smo samo šturi odgovor da do kraja procesa ne žalost ne mogu izlaziti u javnost, niti nama kao udruzi dati informaciju", kazala nam je Nataša Šimunović.

Navodi kako je druga sjednica na temu tih lijekova održana 8. lipnja.

"U srijedu smo isti dobili isti odgovor. To kad ne žele dati odgovor znači da odluka o lijeku ne ide ni na Upravni odbor. Prvo odluku donese Povjerenstvo, potom odluke koje oni donesu idu na Upravni odbor. Naša udruga je napisala otvoreno pismo premijeru Andreju Plenkoviću. Apeliramo na njega da i on sam pita gdje je stalo i zapelo. Stekli smo dojam da nema pomaka oko stavljanja lijekova na listu", ispričala je za Index Nataša Šimunović.

"Najgore je s plućima, a antibiotici ne mogu do kraja pomoći"

Navodi kako je svjesna da se radi o skupim lijekovima, ali da istovremeno država troši milijune na avione, žičaru i na razna ulaganja za koja se i ne zna kako je otišao novac.

"Primjećujemo kako se za sve ima vremena komentirati pa tako i za nastupe na Euroviziji, dok s druge strane 150 oboljelih zaslužuju konkretan odgovor nakon 2 mjeseca pričanja o tom lijeku. Moja kći je ponovno hospitalizirana, to je teška bolest. Njoj je dijagnosticirana s nepune tri godine. Ena je od rođenja imala problema s probavom jer gušterača nije obavljala svoju funkciju. Imali smo puno muke s hranjenjem. Bila je gladna dok se nije dijagnosticirala bolest. Djeca oboljela od ove bolesti moraju koristiti nadomjestak enzima za gušteraču. Bolest se širi i na ostale organe. Najgore je s plućima, javlja se gusti sekret koji ne možete izbaciti, tamo žive bakterije, javljaju se učestale infekcije, a antibiotici ne mogu do kraja pomoći. Često dolazi do hospitalizacija jer se intravenoznom terapijom antibioticima u bolnici ipak može više pomoći kod javljanja teških infekcija", ispričala nam je Nataša Šimunović.

Lijekovi odobreni u Sloveniji

Navodi kako bi se patnja koju prolazi njena kći i ostali oboljeli, lako izbjegla kad bi oboljelima bili dostupni modularni lijekovi Orkambi, Kalydeco i Kaftrio, kojima se djeluje na uzrok bolesti.

"Slovenija ima 120 oboljelih, a lijekovi su tamo već odobreni. Pitamo se je li moguće da netko tko računa koliko košta lijek i hoće li ga staviti na listu, može mirno leći i spavati. Taj lijek je trebao biti odobren već jučer. Ti lijekovi ispravljaju pogrešku nastalu na proteinu, čime on postaje funkcionalan. Iako ne može oboljelima donijeti potpuno izlječenje, ti lijekovi ipak zaustavljaju progresiju bolesti i propadanje organa. S Kaftriom se pluća mogu toliko oporaviti da pacijentima koji su bili na listi za transplantaciju više ne treba transplantacija. A onima koji su disali pomoću boce s kisikom više ne treba boca", objasnila je Nataša.

HZZO: Na listi lijekova HZZO-a trenutno nema uvrštenih ciljanih lijekova za liječenje cistične fibroze

HZZO je Indexu kratko odgovorio da u Hrvatskoj trenutno nema lijekova za cističnu fibrozu koja su uvrštena na njihovu listu.

"Postupak stavljanja lijekova na listu lijekova HZZO-a provodi se sukladno odredbama pravilnika ministra zdravstva (Pravilnik o mjerilima za stavljanje lijekova na listu lijekova HZZO-a kao i načinu utvrđivanja cijena lijekova koje će plaćati HZZO te načinu izvještavanja o njima; Narodne novine broj 33/2019). Predmetni zahtjevi za stavljanje lijekova zaštićenog imena Orkambi, Kaftrio i Kalydeco bili su na dnevnom redu sjednice Povjerenstva za lijekove HZZO-a, koja se održala 8. lipnja 2021. godine što je bilo vidljivo i u javno objavljenom nnevnom redu na web stranicama HZZO-a. Postupak donošenja mišljenja provodi se sukladno odredbama navedenog Pravilnika, a dok je postupak u tijeku, HZZO nije u mogućnosti komentirati i predviđati rezultat ishoda u donošenju odluke. Na listi lijekova HZZO-a trenutno nema uvrštenih ciljanih lijekova za liječenje cistične fibroze", odgovorili su Indexu iz HZZO-a.

Europska agencija za lijekove EMA dala je odobrenje za stavljanje lijeka Kaftrio u promet koje je na snazi u EU od 21. kolovoza 2020. EMA je objavila pregled informacija o lijeku Kaftrio i zašto je odobren u EU. Informacije koje su objavili o lijeku Kaftrio prenosimo.

Zašto je lijek Kaftrio odobren u EU?

Kaftrio je učinkovit lijek za bolesnike s cističnom fibrozom koji imaju barem jednu mutaciju F508delgena CFTR. Ti bolesnici imaju iznimno nezadovoljenu medicinsku potrebu. U pogledu sigurnosti primjene, Kaftrio se dobro podnosi. Europska agencija za lijekove stoga je zaključila da koristi od lijeka Kaftrio nadmašuju s njim povezane rizike te da lijek može biti odobren za primjenu u EU.

Što je Kaftrio i za što se koristi?

Kaftrio je lijek koji se koristi za liječenje bolesnika u dobi od 12 i više godina koji imaju cističnu fibrozu, nasljednu bolest koja ima ozbiljne učinke na pluća, probavni sustav i druge organe. Uzročnici cistične fibroze mogu biti različite mutacije (promjene) gena koji proizvode bjelančevinu koja se naziva "transmembranski regulator provodljivosti za ione klora kod cistične fibroze" (engl. cystic fibrosis transmembrane conductance regulator – CFTR). Ljudi imaju dvije kopije toga gena, po jednu naslijeđenu od svakog roditelja, a bolest nastupa samo ako postoji mutacija na obje kopije. Kaftrio se primjenjuje u kombinaciji s ivakaftorom (150 mg) u bolesnika u kojih cističnu fibrozu uzrokuje barem jedna mutacija F508del na genu CFTR. Cistična fibroza rijetka je bolest, a lijek Kaftrio dobio je status "lijeka za rijetku bolest" 14. prosinca 2018.

Kako se lijek primjenjuje?

Lijek se izdaje samo na recept. Lijek Kaftrio može propisati samo liječnik s iskustvom u liječenju cistične fibroze. Lijek Kaftrio dostupan je u obliku tableta. Svaka tableta sadrži 75 mg ivakaftora, 50 mg tezakaftora i 100 mg eleksakaftora. Lijek Kaftrio treba uzimati zajedno s drugim lijekom koji sadrži samo ivakaftor. Preporučena dnevna doza su dvije tablete lijeka Kaftrio ujutro s hranom koja sadrži masti i jedna tableta ivakaftora (150 mg) navečer, otprilike 12 sati nakon prve tablete. Doze lijeka Kaftrio i ivakaftora možda će biti potrebno prilagoditi ako bolesnik uzima i lijek koji je „umjereni ili jak inhibitor CYP3A”, kao što su određeni antibiotici ili lijekovi protiv gljivičnih infekcija. Liječnik će možda trebati prilagoditi dozu u bolesnika s oštećenom jetrenom funkcijom.

Kako djeluje lijek?

Cističnu fibrozu uzrokuju mutacije gena CFTR. Taj gen omogućuje proizvodnju bjelančevine CFTR, koja djeluje na površini stanica i regulira stvaranje sluzi u plućima i probavnih sokova u crijevima. Uslijed mutacija smanjuje se broj bjelančevina CFTR na površini stanica ili ometa način na koji bjelančevina djeluje, zbog čega su izlučevine stanica koje stvaraju sluz i probavne tekućine preguste pa dolazi do začepljenja, upale, povećanog rizika od infekcija pluća, loše probave i slabog rasta. Dvije djelatne tvari lijeka Kaftrio, eleksakaftor i tezakaftor, povećavaju broj bjelančevina CTFR na površini stanica, dok treća, ivakaftor, poboljšava djelovanje oštećene bjelančevine CTFR. Tim zajedničkim djelovanjem razrjeđuju se sluz i probavni sokovi, što pomaže pri ublažavanju simptoma bolesti.

Što su pokazala ispitivanja?

Lijek Kaftrio u kombinaciji s ivakaftorom bio je učinkovit u poboljšavanju funkcije pluća u dvama glavnim ispitivanjima u koja su bili uključeni bolesnici s cističnom fibrozom u dobi od 12 i više godina. Glavno mjerilo učinkovitosti bio je ppFEV1, tj. najveća količina zraka koju osoba može izdahnuti u sekundi, u usporedbi s vrijednostima zabilježenima u prosječne osobe sličnih osobina (kao što su dob, visina i spol).

U tim ispitivanjima bolesnici su započeli s prosječnim vrijednostima na razini od 60 do 68% vrijednosti zabilježenih u prosječne zdrave osobe. Prvo je ispitivanje uključivalo 403 bolesnika s mutacijom F508del  i drugom vrstom mutacije poznatom kao mutacija "minimalne funkcije".

Nakon 24 tjedna liječenja bolesnici koji su uzimali lijekove Kaftrio i ivakaftor imali su prosječno povećanje vrijednosti ppFEV1 od 13,9 postotnih bodova u usporedbi sa smanjenjem od 0,4 postotna boda u bolesnika koji su uzimali placebo (prividno liječenje).

U drugom ispitivanju, u koje je bilo uključeno 107 bolesnika s mutacijom F508del naslijeđenom od oba roditelja, bolesnici koju su uzimali lijek Kaftrio s ivakaftorom imali su prosječno povećanje vrijednosti ppFEV1 od 10,4 postotna boda, u odnosu na povećanje od 0,4 postotna boda u bolesnika koji su uzimali samo kombinaciju ivakaftora i tezakaftora.

Treće je ispitivanje uključivalo 258 bolesnika s mutacijom F508del i jednu od mutacija koja uzrokuje bilo protočnu ili ostatnu aktivnost CFTR-a (druge dvije vrste mutacija). U bolesnika koji su uzimali lijek Kaftrio s ivakaftorom došlo je do prosječnog povećanja vrijednosti ppFEV1 od 3,7 postotna boda u usporedbi s povećanjem od 0,2 postotna boda u bolesnika koji su uzimali samo ivakaftor ili kombinaciju ivakaftora i tezakaftora.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.