POMAMA za popularnim energetskim napicima Prime zahvatila je i mlade u Hrvatskoj. Prodaju se po cijeni od oko 12 eura za pola litre, koliko koštaju butelje vrlo dobrih vina, no mladi se nekako snalaze pa ih kupuju, često i zajedničkim novcem, da bi potom dijelili iskustvo ispijanja.
Riječ je o napicima s vrlo visokim udjelom kofeina, dvostruko većim od Red Bulla, koje promoviraju dvojica kontroverznih youtubera, zbog čega su se našli pod lupom zdravstvenih djelatnika u brojnim zapadnim zemljama.
Pomama u osnovnoj školi
Dr. sc. Ognjen Brborović, profesor na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, za Index je ispričao kako je pomama za Primeom zavladala i među prijateljima njegovog sina, koji ide u peti razred osnovne škole.
"Zamolio me je da mu kupim Prime dok još nisam znao o čemu je riječ", kaže Brborović.
"Kada sam ga kupio, zapazio sam da piše da se ne preporučuje mlađima od 18 godina i da ima puno kofeina. Moj sin se našalio da ga mora probati jer je fomo sapiens, što dolazi od izraza "fear of missing out", a u slengu znači da pripada generaciji mladih kojima je svojstven strah od same pomisli da bi mogli propustiti neko iskustvo", rekao nam je.
"Konačno smo sjeli i zajedno proučili sastojke i učinke napitka. Složili smo se da ću ga staviti na policu na pet dana da ga samo gleda. Ako ga nakon toga još uvijek bude imao želju probati, dozvolit ću mu. Na moje zadovoljstvo, želja ga je u međuvremenu prošla", priča nam Brborović kroz smijeh.
Što su napici Prime?
Prime je novi brend sportskih i energetskih napitaka koji su u siječnju 2022. pokrenuli popularni youtuberi Logan Paul iz SAD-a i Olajide "KSI" Olatunji iz Velike Britanije. Prema reklamama, napici sadrže razne sastojke koji kod konzumenata poboljšavaju hidrataciju, performanse i energiju.
Visoke doze kofeina štetne su za djecu
Međutim, neki od njih sadrže visoke doze kofeina, što može biti opasno, osobito za djecu u razvoju. Maksimalna preporučena doza za odrasle je 400 mg na dan, što bi značilo oko četiri šalice kave odnosno sedam žličica instant-kave ili 2 napitka Prime.
Prema organizaciji American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, djeca mlađa od 12 godina trebala bi u potpunosti izbjegavati kofein, dok adolescenti ne bi trebali konzumirati više od 100 mg kofeina dnevno.
Važno je napomenuti da prekomjerna konzumacija kofeina može uzrokovati različite simptome, uključujući nervozu, poteškoće sa spavanjem, glavobolju, bolove u trbuhu ili ubrzan rad srca i povećanje krvnog tlaka. Posebno je važno da djeca s problemima sa srcem izbjegavaju kofein.
Neki sastojci napitaka su bezopasni, no važna je i doza
Nutricionistica prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender, direktorica Vitaminoteke, kaže da su napici Prime kreirani u nekoliko linija proizvoda, od kojih su neki namijenjeni za hidraciju i sadrže posve bezopasne i korisne sastojke, dok je linija energetskih napitaka iznimno bogata kofeinom.
"Problem je to što su pakiranja različitih linija ovih proizvoda vrlo slična", kaže Vranešić Bender.
"Valja istaknuti da energetska pića općenito, bez obzira na brend, nisu namijenjena djeci zbog sadržaja kofeina, taurina, glukuronolaktona i biljnih stimulansa. Energetski napici Prime sadrže isključivo kofein, ali u dvostruko većoj količini od drugih proizvoda na tržištu", tumači nutricionistica.
"Škole trebaju zabraniti energetske napitke slično kao alkohol"
Smatra da bi škole trebale zabraniti korištenje ovakvih proizvoda, jednako kao što je zabranjeno u školi piti alkohol.
"S mladima treba razgovarati o potencijalnim pogubnim posljedicama i stalno raditi na podizanju svijesti o opasnostima konzumacije ovakvih proizvoda", kaže Vranešić Bender.
Na Primeu piše da nije za mlađe od 18, ali...
Na napicima Prime piše da nisu za mlađe od 18 godina. No to upozorenje može djelovati kao magnet jer je mladima često najdraže upravo ono što je rezervirano za odrasle.
Vranešić Bender ističe da je jedan od problema to što je prodaja tih napitaka očito marketinški orijentirana na mlade, na što ukazuje i dizajn s velikim crnim slovima i pozadinom u jarkim bojama, a proizvođači su im nadjenuli imena koja asociraju na snagu, moć, brzinu i seksualnost.
"Energetski napici apsolutno nisu namijenjeni djeci, a to dokazuju i znanstvena istraživanja. Autori istraživanja objavljenog u časopisu Academic Pediatrics upozoravaju da djeca koja piju zaslađene i energetske napitke imaju 66% veći rizik od hiperaktivnosti i poremećaja pažnje. Izloženost kofeinu tijekom adolescencije ima značajan utjecaj na rast i razvoj mozga", kaže naša sugovornica.
"Znanstvenici su otkrili da rizik od hiperaktivnosti i poremećaja pažnje raste za 14% sa svakim sljedećim zaslađenim napitkom koje dijete popije. Autori studije zaključuju da kombinacija šećera i kofeina utječe i na ovisnost o kofeinu, a izloženost kofeinu tijekom adolescencije, kada je mozak još u razvoju, može značajno utjecati na adekvatan san i prehranu – dva ključna elementa za pravilan rast i razvoj mozga", tumači Vranešić Bender.
Dvojbe oko sastojka taurina
Energetski napici, osim kofeina, mogu sadržavati više drugih supstanci koje mogu biti štetne, posebno za mlade.
"Jedan od sastojaka energetskih napitaka je taurin - aminokiselina koja pomaže u razvoju mozga, sudjeluje u regulaciji razine vode i elektrolita u krvi i djeluje kao antioksidans. Prirodno se nalazi u namirnicama poput mesa, ribe i majčinog mlijeka, a dostupan je i u obliku dodataka prehrani. Neka istraživanja podupiru teoriju da uzimanje taurina u obliku dodatka prehrani poboljšava sportsku izvedbu, čime se može objasniti njegovo dodavanje u energetska pića", navodi.
"Postoje i studije koje ukazuju na to da unos kombinacije taurina i kofeina poboljšava mentalnu izvedbu, no u znanstvenim krugovima to se pitanje zasad smatra kontroverznim. Gornja granica sigurnog unosa taurina je 3000 mg na dan. Višak taurina u organizmu izlučuje se pomoću bubrega. Važno je pridržavati se temeljnog pravila o umjerenosti zbog toga što se o posljedicama dugotrajnog i prekomjernog unosu taurina zasad premalo zna", kaže Vranešić Bender.
Goleme doze glukuronolaktona
U sastav određenih energetskih napitaka ulazi i spoj pod nazivom glukuronolakton. Vranešić Bender kaže da je to supstanca koju tijelo prirodno proizvodi, no znanost još nije ispitala kakav utjecaj na ljudski organizam ima unos te tvari prehranom.
"Ako se usporedi unos glukuronolaktona iz prirodnih izvora hrane od 1-2 mg/dan i iz energetskih pića od 840-1800 mg/dan, znanstvenici izražavaju određene rezerve prema opravdanosti unosa tako velikih količina", ističe nutricionistica.
Vitamin B, guarana...
Ponekad proizvođači u sastav energetskih napitaka dodaju i vitamine skupine B kako bi izgledali zdraviji. No Vranešić Bender ističe da dodana količina vrlo malo pridonosi preporučenom ukupnom dnevnom unosu vitamina.
Guarana je biljka podrijetlom iz Južne Amerike, koja, uz kofein, sadrži i male količine teobromina, teofilina i tanina - stimulirajućih tvari koje se, među ostalim, nalaze i u čaju.
Vranešić Bender kaže da se ona "načelno smatra sigurnom za zdravlje, međutim može uzrokovati trovanje kofeinom ako se kombinira s njim".
Podižu li doista energetski napici razinu energije?
Većina energetskih napitaka sadrži veliku količinu kofeina, što može uzrokovati trenutno podizanje energije. Vranešić Bender kaže da tome pridonose i šećer i neke druge tvari koje se mogu naći u takvim napicima.
"Međutim, ti izvori pružaju energiju kratkog vijeka koja u nekim slučajevima može biti popraćena određenim zdravstvenim problemima. Primjerice, prevelik unos energetskih napitaka koji sadrže šećer može uvelike pridonijeti nakupljanju viška kilograma, dok prekomjeran unos kofeina uzrokuje nervozu, razdražljivost, nesanicu, ubrzan rad srca i povišeni krvni tlak", tumači.
Posebno je opasno miješanje s alkoholom
Mladi ponekad znaju miješati energetske napitke s alkoholom, što može biti posebno problematično. Vranešić Bender kaže da energetski napici mogu zatupiti osjećaj pijanstva, što može dovesti do prekomjernog unosa alkohola i povećati rizik od opasnih ozljeda.
"U studiji koja je uspoređivala utjecaj unosa alkohola i unosa kombinacije alkohola i energetskog napitka zabilježeno je da kombinacija ta dva stimulansa značajno smanjuje simptome koji se povezuju s prekomjernim unosom alkohola kao što su glavobolja, slabost, suha usta i narušena koordinacija, zbog čega osoba gubi osjećaj da je popila previše i da je vrijeme za prestanak unosa alkohola", kaže naša sugovornica.
"Miješanje alkohola i energetskih napitaka predstavlja ozbiljnu prijetnju za zdravlje i za život, a zabilježeni su lučajevi u kojima je ta kombinacija bila uzrok srčanih zastoja kod mladih ljudi", upozorava nutricionistica.
Kontroverze oko youtubera Logana Paula
Kako bi bilo jasnije koliko su napici Prime sporni, nije na odmet pojasniti tko ih je lansirao.
Logan Paul je boksač i jedna od notornijih ličnosti na YouTubeu, na kojem je na svojim kanalima okupio gotovo 25 milijuna pretplatnika. Često je bio upleten u kontroverze, no to mu, čini se, nije naškodilo, naprotiv.
Navedimo samo nekoliko priča po kojima je postao poznat. U nekim tvitovima 2017. on se šalio koristeći rasističke stereotipe o crncima i Azijcima.
U prosincu 2017. objavio je na YouTubeu video u kojem je ušao u šumu Aokigahara u Japanu, poznatu kao "šumu samoubojstava", i snimio mrtvo tijelo samoubojice. Nakon što su ljudi tražili da ga se kazni, YouTube je demonetizirao njegov kanal i uklonio ga iz jednog od Googleovih partnerskih programa za oglašavanje.
2018. ponovno se našao u fokusu zbog korištenja električnog tizera na dvama mrtvim štakorima u svojem videozapisu. U siječnju 2023. ispričao se zbog neuspjeha svog projekta CryptoZoo nakon što ga je Coffeezilla optužio da vara investitore i napušta ih nakon prodaje "bezvrijednih" digitalnih predmeta.
Nedavno se našao na udaru kritika organizacija za zaštitu životinja nakon što je njegova svinja Pearl pronađena napuštena, traumatizirana i teško bolesna. Logan ju je kupio četiri godine ranije, no kada se preselio u Puerto Rico, nije ju poveo sa sobom, već ju je ostavio na jednom ranču.
Unatoč brojnim skandalima i sukobima s ljudima, Paulov YouTube kanal nastavio je dobivati preglede i pretplatnike, što neke navodi na zaključak da su njegovi pothvati zapravo bili uspješni PR trikovi.
Neke zemlje zabranile su Prime u školama
Logan Paul nedavno se ponovno našao u središtu pozornosti nakon što je senator Chuck Schumer iz New Yorka zatražio od Uprave za hranu i lijekove (FDA) da istraži njegov energetski napitak Prime zbog navodnog ciljanja djece i ogromne količine kofeina.
Napici su u posljednje vrijeme postali popularni među djecom poput modnog dodatka ili statusnog simbola, da bi ih brojne škole diljem SAD-a, Velike Britanije i Australije konačno počele zabranjivati.
***
Novu knjigu Indexovog znanstvenog novinara Nenada Jarića Dauenhauera, koja tematizira najkontroverznije i najzanimljivije teme u znanosti poput klimatskih promjena, pseudoznanosti, pandemije, GMO-a i nuklearki, možete nabaviti ovdje.
Knjiga se sastoji od tekstova našeg novinara objavljenih kroz više godina rada na Indexu.
Objavljuje Index Vijesti u Subota, 5. studenoga 2022.