MINISTRI vanjskih poslova Rusije i Ukrajine trebali bi se sastati u četvrtak u Turskoj - vjerojatno kako bi pokušali pripremiti mirovne pregovore uz tursko posredovanje. Riječ je o kulminaciji napora turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da baš on odigra ključnu ulogu u zaustavljaju ovoga rata u Europi, što i nije nemoguće.
>> Erdogan će sutra razgovarati s Putinom: "Turska je spremna biti domaćin pregovora"
Od žestokih svađa do objava prijateljstva
"Moj najbolji prijatelj Vladimir Putin" - tim je riječima Erdogan otvorio tiskovnu konferenciju 2020. tijekom državnog posjeta svog ruskog kolege. Ipak, ne treba precjenjivati prijateljske odnose među svjetskim liderima.
Pet godina ranije Turska je pogreškom oborila ruski borbeni avion na granici sa Sirijom. Tada je između Erdogana i Putina počelo ledeno doba.
Putin je tada odlučio kazniti Tursku jer se odbijala ispričati za obaranje ruskog aviona pa je uveo određene sankcije, ali i direktno napao Erdogana.
Putin je tada rekao da je Erdogan kupovao naftu od ISIL-a te da su se time okoristili i on osobno i njegova obitelj. Optužba je bila velika blamaža za Erdogana na svjetskoj sceni pa je žestoko reagirao.
"Rusija mora iznijeti dokaze za svoje tvrdnje. Inače je to, i ostaje, insinuacija. Ako je to dokazano, odvrati me. Ali pravo je pitanje: je li gospodin Putin spreman podnijeti ostavku ako Rusija ne može pružiti dokaze?" vikao je tada Erdogan pred novinarima.
Turska i Rusija imaju jake ekonomske veze
Ipak, sljedeće godine se Turska ispričala Rusiji zbog rušenja aviona i odnosi su ponovno obnovljeni. Tako smo došli da Erdogan govori o Putinu kao o “najboljem prijatelju”, što prvenstveno treba shvatiti kao diplomatsku kićenost.
Erdogan je nakon pomirenja s Putinom čak kupio i raketni obrambeni sustav od Rusije - što je apsolutno zabranjeno za druge NATO partnere.
Bivši turski general Ahmet Yavuz ovako je za njemački ARD opisao odnos između dviju zemalja: "Interesi Turske i Rusije nikada se ne poklapaju u potpunosti. Morate to zamisliti kao dva kruga koja se djelomično preklapaju. Zajednički interesi su ponekad veći, ponekad manji."
U ovom trenutku, Turska dobiva oko 70 posto pšenice iz Rusije, uz dosta plina i nafte. Zatim su tu ruski turisti, koji su najbrojniji u Turskoj, ima ih više i od Nijemaca. Stoga Erdogan i ne želi uvesti Rusiji jake sankcije.
Turska blokirala prolazak ruskih brodova u Crno more
S druge strane, Turska je nedavno blokirala prolaz ruskih brodova kroz Bospor i Dardanele.
>> Turska blokirala prolaz vojnim brodovima kroz Bospor i Dardanele
Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu diplomatski je govorio o toj odluci.
"Mi smo implementirali konvenciju iz Montreuxa. Zahtjeva za prolaz kroz tjesnace do danas nije bilo", rekao je.
Konvencija iz Montreuxa iz 1936., na koju se Cavusoglu poziva, dopušta Turskoj da ograniči pomorski tranzit svojim tjesnacima tijekom rata.
Tu su i turske isporuke dronova za Ukrajinu, koje sigurno nisu Rusiji po volji.
Erdogan je jasno osudio Putinovu invaziju
Sve u svemu, Ankara želi imati dobre odnose i s Kijevom i s Moskvom, ali to ne znači da nije zauzela jasan stav u vezi Putinove invazije na Ukrajinu.
To je postalo jasno i u Erdoganovoj izjavi na početku rusko-ukrajinskog rata: “Dopustite mi da kažem da je ruska vojna intervencija na ukrajinskom tlu danas od ranih jutarnjih sati neprihvatljiva i mi je osuđujemo.”
Mnogi na Zapadu su bili iznenađeni takvim istupom turskog predsjednika. Unatoč tome, Erdogan nije zalupio vrata Rusiji. Erdogan je pragmatičar i možda će ovaj put ta njegova osobina koristiti nastojanjima za mir.
Važno je da Rusija u Turskoj ima važnog posrednika prema Zapadu te da Ankara neće odustati od svojih odnosa ni s Kijevom ni s Moskvom, rekao je prije koji dan glasnogovornik turskog predsjednika Ibrahim Kalin. I doista, s obzirom na trenutnu situaciju, Turska bi mogla odigrati ključnu ulogu u okončanju rata u Europi, što Erdogan neće propustiti iskoristiti za svoje ciljeve.
Turski predsjednik želi biti državnik koji će Europi donijeti mir
Erdogan je tako u veljači nakon susreta s ukrajinskim kolegom Volodimirom Zelenskim ponovio tursku ponudu posredovanja u krizi s Moskvom koju je Ukrajinac pozdravio. Erdogan je tada rekao da želi biti i domaćin susreta ukrajinskog i ruskog čelnika.
>> Erdogan o ukrajinskoj krizi: Zapad tu doslovno samo smeta
"Moram ovo reći vrlo jasno: ako pažljivo pratite, Zapad nažalost nije nikako doprinio da se ova situacija riješi", rekao je turski predsjednik novinarima na letu nazad za Ankaru. "Mogu reći da su doslovno samo smetali." Kad gledamo SAD, Biden zasad nije "pokazao pozitivan pristup ovoj temi", dodao je.
Drugim riječima, nitko od vas ne zna što i kako, ali zna Erdogan. I takvu politiku turski predsjednik vodi i otkako je Rusija započela rat.
Erdogan vjeruje da bi on mogao donijeti mir u Europi i želio bi time vratiti dio svojeg nekadašnjeg međunarodnog prestiža, a i pomoći si u nadolazećim predsjedničkim izborima.