Kina je izrazila nezadovoljstvo nakon što je Europska unija usvojila prve potpune sankcije protiv kineskih tvrtki zbog njihove podrške Rusiji u ratu protiv Ukrajine, izvještava Newsweek.
Glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Lin Jian na konferenciji za medije u utorak osudio je nove sankcije 27-članog bloka kao jednostrane i pristrane. "One nemaju temelja u međunarodnom pravu ni odobrenje Vijeća sigurnosti UN-a", izjavio je, premda to tijelo, zapravo, nema ovlasti nad sankcijama koje uvode neovisne zemlje ili organizacije.
Europsko vijeće, najviše tijelo za donošenje odluka unutar EU, uvelo je sankcije protiv 54 osobe i 30 organizacija zbog aktivnosti koje se smatraju ugrozom ili prijetnjom teritorijalnoj cjelovitosti, suverenitetu i neovisnosti Ukrajine.
Među tim organizacijama našle su se i one iz Kine, Indije i nekoliko drugih zemalja. Optužene su za izravnu potporu ruskom vojnom i industrijskom kompleksu. Te aktivnosti uključuju korištenje proizvoda i tehnologija s dvostrukom namjenom te nabavu osjetljivih artikala, poput bespilotnih letjelica (UAV), koje pomažu ruskim snagama.
Sankcionirane tvrtke su zaobilazile ograničenja
Većina sankcioniranih tvrtki bile su obrambene tvrtke i brodarske kompanije koje su zaobilazile ograničenja na prodaju ruske nafte, glavnog izvora prihoda za moskovsku ratnu ekonomiju. Sankcije su uvedene i protiv dvojice sjevernokorejskih dužnosnika, ministra obrane No Kwang-chola i zamjenika načelnika glavnog stožera Kim Yong-boka.
Druge mjere uključuju zabranu plovidbe desecima plovila koja pripadaju ruskoj floti iz sjene, brodovima koji često djeluju pod zastavama trećih zemalja i služe za zaobilaženje međunarodnih sankcija.
Među kineskim tvrtkama koje su se našle na meti sankcija nalazi se Juhang Aviation Technology Shenzhen Co. Ltd., koja je preko ruskog posrednika isporučila komponente korištene za proizvodnju ruskih napadačkih dronova dugog dometa Garpiya-3. Na popis sankcija dodana je i jedna kineska državljanka, poduzetnica Li Xiaocui, poznata i kao Sophia Li, zbog sudjelovanja u izvozu zabranjenih dobara tvrtki koja je identificirana kao ključni akter u ruskom vojno-industrijskom kompleksu.
EU zastupnica: Moramo oslabiti ruski ratni stroj
"Paket sankcija dio je nastojanja Europske unije da oslabi ruski ratni stroj i one koji omogućuju ovaj rat, uključujući kineske tvrtke", izjavila je Kaja Kallas, visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, prema priopćenju Europskog vijeća.
"Ove sankcije pokazuju jedinstvo država članica Europske unije u našoj stalnoj podršci Ukrajini. Naš trenutačni prioritet je osigurati Ukrajini najjaču moguću poziciju", zaključila je Kallas.
Nove sankcije slijede nakon prošlotjednih rasprava među najvišim diplomatima EU. One su bile usredotočene na izvještaje koji sugeriraju da su kineski istraživači pomogli ruskoj tvrtki za istraživanje i razvoj IEMZ Kupol u razvoju novog napadačkog drona dugog dometa. Dodatnu zabrinutost izazvali su izvještaji da je kineska tvornica, sposobna za masovnu proizvodnju bespilotnih letjelica, već poslala prototip Rusiji.