ESKALACIJA energetske krize možda izaziva veće probleme na europskom tržištu plina, zbog ovisnosti kontinenta o Rusiji, nego u uvozu nafte, smatraju čelnici u energetskoj industriji. Cijene plina počele su snažno rasti na europskim tržištima još prošle godine, potaknute valom potražnje koji je pokrenuo oporavak gospodarstva od pandemijske krize, posebno u Aziji, i niskim zalihama u pojedinim europskim zemljama.
Rusija ima najviše dokazanih rezervi prirodnog plina u svijetu i isporučivala je oko 651.3 milijuna prostornih metara plina dnevno, od čega gotovo 90 posto u Europu. Polovina europskih pošiljki odlazila je u Njemačku, Italiju, Francusku i Bjelorusiju.
Prošle su godine ruske tvrtke dodatno otežale situaciju na europskom tržištu smanjenim isporukama u očekivanju dozvole za plinovod Sjeverni tok 2, koji je trebao udvostručiti pošiljke ruskog plina u Njemačkoj.
Europska unija do 2030. želi biti neovisna o ruskom plinu
Nakon ruske invazije na Ukrajinu krajem veljače Berlin je zaustavio projekt, a Europska unija najavila je da do 2030. želi biti neovisna o ruskom plinu. Europske zemlje sada pokušavaju nabaviti ukapljeni plin ponajprije iz SAD-a, Alžira i Katara. Sudionici panela na konferenciji CERAWeek u Houstonu upozorili su da će nabava ukapljenog plina biti teška zadaća.
"Jednostavno nema dodatnog LNG-a koji bi ušao u mrežu, riješio manjak plina i podmirio potrebe Europe u sljedećoj godini, a u Aziji je bilo hladno i Azija nema alternativu", rekao je osnivač i izvršni direktor Freeport LNG-a Michael Smith.
Cijene prirodnog plina u SAD-u kontinuirano su rasle u terminskim ugovorima, ali su na razini od 4.525 dolara za milijun britanskih termalnih jedinica daleko niže nego u Aziji gdje iznose 38.97 dolara i u Europi gdje su dosegnule 48 dolara.
Problem je nestašica plina, ne nafte
"Jasno je da problem Europe zapravo nestašica plina, a ne nafte", rekao je na konferenciji ministar za naftu Ekvatorijalne Gvineje Gabriel Obiang Lima. Gotovo kompletan američki izvoz LNG-a, oko 356.8 milijuna prostornih metara dnevno, trenutno je usmjeren u Europu i Aziju.
Europa ipak nema dovoljno terminala za ukapljivanje i opetovano uplinjavanje, a njihova gradnja traje godinama. Nakon nekoliko godina razvoja gradnja novih pogona posustala je u posljednje tri godine.
Andrew Walker, potpredsjednik Chenierea, najvećeg izvoznika američkog LNG-a, rekao je da kriza u Europi otkriva potrebu za većim brojem dugoročnih ugovora o nabavi kako bi se osigurala pouzdana opskrba u prijelazu na obnovljive izvore energije. Kupci su prije dvije godine zazirali od dugoročnih ugovora jer su cijene plina tada bile na povijesno niskim razinama, podsjeća Reuters.