Foto: 123rf
Protumjere i globalni trgovinski rat mogli bi rezultirati višim uvoznim cijenama, većim troškovima proizvodnje i smanjenom kupovnom moći kućanstava te time negativno utjecati na potrošnju, ulaganja i zaposlenost, upozorio je ECB u članku objavljenom u ekonomskom biltenu.
Tražeći pravednije uvjete trgovine, SAD je uveo carine na pojedine kineske proizvode i zatražio od Pekinga da smanji višak u bilateralnoj razmjeni za 200 milijardi eura. Europska unija za sada je izuzeta od američkih carina na uvoz čelika i aluminija.
"Reagirajući na pojačanu neizvjesnost, financijski ulagači mogli bi također smanjiti izloženost dionicama, ograničiti opskrbu kreditima i zatražiti veću naknadu za rizik", podsjećaju u ECB-u.
"Pojačana neizvjesnost mogla bi se proširiti i nadovezati se na aktualne oscilacije na globalnim financijskim tržištima", dodaju.
Na dulji rok protekcionizam će smanjiti produktivnost i negativno utjecati na potencijalni gospodarski rast, podsjećaju u središnjoj monetarnoj instituciji eurozone.