NA EUROPSKIM su burzama jutros cijene dionica porasle jer se ulagači nadaju da će nove poticajne mjere kineskih vlasti ublažiti gospodarske štete od širenja koronavirusa.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9.30 sati u plusu 0,3 posto pa se ponovno primaknuo najvišoj razini u povijesti.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,25 posto, na 7428 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,15 posto, oko 13.765 bodova, a pariški CAC 0,10 posto, na 6077 bodova.
Poticaji kineskih vlasti
Podršku tržištima pružaju nove poticajne gospodarske mjere kineskih vlasti. Tamošnja središnja banka dodatno je smanjila jednu od ključnih kamatnih stopa i ubrizgala dodatna sredstva na tržišta kako bi poboljšala likvidnost.
Kinesko ministarstvo financija najavilo je, pak, smanjenje poreznih stopa i naknada.
Posljedica je to neizvjesnosti u vezi suzbijanja širenja koronavirusa, od kojega je dosad u Kini umrlo više od 1770 ljudi, dok je novozaraženih oko 70.500.
No, ulagači su oprezni jer je nepoznato koliko će poremećaji nabavnih lanaca u Kini i slabost tamošnje potrošnje utjecati na europske kompanije koje su izložene na kineskim, ali i drugim tržištima u toj regiji.
Japanu prijeti recesija
Jutros je objavljen podatak da je japansko gospodarstvo u posljednjem lanjskom tromjesečju palo 6,3 posto na godišnjoj razini, znatno više nego što se očekivalo i najviše u gotovo šest godina.
Trećem po veličini svjetskom gospodarstvu prijeti recesija jer se procjenjuje da će zbog širenja koronavirusa i u tekućem tromjesečju bruto domaći proizvod (BDP) pasti.
Isti razlog naveo je i singapurske vlasti na smanjenje procjena rasta gospodarstva, a poručeno je i da se ne isključuje mogućnost recesije.
Unatoč tome, i na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9.30 sati bio u plusu 0,3 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,7 posto, na 23.523 boda.