Europski sud za ljudska prava (ESLJP) presudio je da je Hrvatska povrijedila pravo na pristup sudu podnositeljici kojoj je Ustavni sud dodijelio naknadu manju od stvarnih troškova koje je snosila u sudskom postupku.
Sud u Strasbourgu je zaključio da je došlo do povrede prava na pristup sudu jer podnositeljici nisu dosuđeni troškovi izvanparničnog postupka za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku i ustavnosudskog postupka koji je uslijedio, izvijestio je ured hrvatske predstavnice pred ESLJP-om.
Pojašnjavaju da je podnositeljica pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu pokrenula ovršni postupak radi predaje djeteta na temelju ranije pravomoćne presude. Tijekom trajanja ovršnog postupka podnijela je zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku predsjednici Općinskog suda, koja ga je odbila.
Protiv rješenja predsjednice Općinskog suda podnijela je žalbu, ali ju je Županijski sud u Zagrebu odbio pa je podnijela i ustavnu tužbu.
U svom zahtjevu za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, žalbi i ustavnoj tužbi potraživala je i naknadu troškova.
Ustavni sud ženi odbio nadoknaditi troškove izrade ustavne tužbe
Ustavni sud je utvrdio da je došlo do povrede prava na suđenje u razumnom roku i prava na poštovanje obiteljskog života i podnositeljici dosudio 664 eura naknade štete zbog duljine ovršnog postupka koji se odnosio na predaju njezina djeteta te naložio Općinskom sudu da provede ovršni postupak u roku od 30 dana.
No Ustavni sud je odbio njen zahtjev za naknadu troškova izrade ustavne tužbe koji je iznosio 813 eura te troškova nastalih u odnosu na ostala pravna sredstva zbog duljine postupka koje je prethodno morala iskoristiti i koji su, prema podnositeljici zahtjeva, iznosili 332 eura.
Pred ESLJP-om podnositeljica je prigovarala da joj je Ustavni sud trebao dosuditi naknadu troškova koje je snosila tijekom izvanparničnog postupaka za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku i ustavnosudskog postupka te da je, odbivši joj dosuditi te troškove, prouzročio povredu prava na pristup sudu.
Europski sud je, u presudi koja nije konačna, podnositeljici dodijelio 1016 eura na ime naknade imovinske štete, odnosno troškova izvanparničnog postupka za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku i ustavnosudskog postupka.
Još 865 eura naknade dosuđeno joj je na ime naknade troškova postupka pred ESLJP-om te 3000 eura na ime naknade neimovinske štete.