Fijasko: Igor Mejaški pušten na slobodu nakon što su otisci prstiju potvrdili da nije Mladić

JEDAN od zaposlenika hotela u Mombasi je medijima otkrio kako uhićenik nije ni Ratko Mladić ni Goran Hadžić već 65-godišnjak iz Hrvatske koji je u Keniji već 25 godina i koji ondje već skoro 20 godina vodi ronilački klub. U akciji uhićenja na plaži u Mombasi je sudjelovalo 20 specijalaca.

Doznajemo da je uhićenik Igor Mejaški iz Zagreba, koji u Mombasi već godinama iznajmljuje ronilačku opremu i koji je svojevremeno za Reuters govorio o utjecaju nereda na turizam i poslovanje (na snimci od 01:32 - 01:52). Prema neslužbenim informacijama, Mejaškog je kao "haškog bjegunca" policiji prijavio vlasnik hotela, s kojim je bio u lošim odnosima i koji ga je na taj način želio izbaciti iz prostora. Da su uhitili krivog čovjeka, danas je potvrdio i glasnogovornik kenijske policije, koji je naveo kako je Mejaški uhićen na osnovu dojave koju je policija dobila.

Glasnogovornica Haškog suda Olga Kavran danas je priopćila kako čovjek koji je uhićen u Keniji nije haški bjegunac, a slična je obavijest stigla i iz Interpola nakon analize otisaka prstiju. Kad je potvrđeno da se radi o zamjeni identiteta, Igor Mejaški je pušten na slobodu.

"Moj sin nema veze s ratnim zločinima"

Majka Igora Mejaškog, 82-godišnja Katica Mejaški, kaže kako tijekom jutra  nije uspjela stupiti u telefonski kontakt sa sinom, s kojim se posljednji puta čula u subotu. Dodala je da njen sin u sklopu hotela "White sands" ima sportski centar za vodene sportove. Hotel je nedavno preuzeo novi vlasnik iz Indije, međutim Mejaški s novim vlasnikom nikako ne može naći zajednički jezik.

Katica Mejaški kaže da ne može sa sigurnošću reći zbog čega je njen sin zaista uhićen te dodaje da joj je sin nedavno pričao o problemima s novim vlasnikom. Tako nam nije mogla potvrditi, ali niti demantirati informaciju da joj je sin uhićen temeljem prijave novog vlasnika hotela. Najvažnije joj je da se razjasni kako njen sin nema nikakve veze s ratnim zločinima i Haškim sudom te ističe da joj nije jasno kako je njen sin uopće doveden u kontekst haškog optuženika. Igor Mejaški nije sudjelovao u ratu i nema veze s ratnim zločinima, kaže Katica Mejaški dodajući kako on u Keniji živi i radi već preko 20 godina.

Majka Igora Mejaškog kaže da joj je sin rekao da ove godine neće doći u Hrvatsku, jer je kriza u svijetu jako velika i osjeti se pad u poslovanju hotela. Dodala je da joj najteže pada to što se ne može čuti sa sinom te je zabrinuta za njegovu sudbinu.

"Čovjek s fotografije ne sliči niti jednom od dvojice bjegunaca"

"Optuženik za genocid kojega Haški sud traži zbog ratnih zločina za vrijeme rata u kojem se raspala bivša Jugoslavija uhićen je u kenijskom obalnom gradu Mombasa", javila je sinoć njemačka n-tv uz napomenu da ime nije otkriveno, ali radi se o Ratku Mladiću ili Goranu Hadžiću!  Vijest o uhićenju muškarca kojeg navodno traži Haški sud ubrzo su prenijeli svi svjetski mediji, ali uz zadršku da se uistinu radi o jednom od dvojice preostalih haških bjegunaca.

Ubrzo su se javili i prvi demantiji vijesti da je uhićenik ili Mladić ili Hadžić. Beogradski B92 je još sinoć objavio kako se, prema neslužbenim informacijama da se ne radi niti o Mladiću niti o Hadžiću, jer je srpskim dužnosnicima tijekom jučerašnjeg dana dostavljena fotografija uhićenog muškarca, na kojoj nisu prepoznali tražene ratne zločince. Iz Srbije su sinoć također dolazila nagađanja kako se radi o njemačkom državljaninu porijeklom iz Hrvatske koji je tražen zbog pomaganja haškim bjeguncima, ali i ta je informacija, poput svih ostalih bila neslužbena i ubrzo je demantirana.

Bruno Vekarić, glasnogovornik specijalnog suda za ratne zločine u Beogradu, za Novu TV je sinoć kazao kako je navodno uhićen muškarac koji ima hrvatsku putovnicu, a samo sliči na Ratka Mladića. Prema njegovoj izjavi, uhićeni muškarac već 12 godina živi i radi u Keniji. MUP Srbije nema nikakvu potvrdu da je u Mombasi uhićena osoba koja je povezana s istragama Haškog suda, javlja Tanjug. "Osoba koja je u kenijskom gradu Mombasi uhićena zbog sumnje da je povezana s jednom od istraga koje se vode pred Haškim sudom, nije ni Ratko Mladić, ni Goran Hadžić, kako su tijekom večeri nagađali strani mediji", rečeno je jutros FoNetu u diplomatskim izvorima u Beogradu.

"Zasad još ne možemo ništa ni potvrditi niti demantirati", rekla je sinoć u telefonskom razgovoru za Index glasnogovornica Haškog suda Olga Kavran te dodala kako nove informacije tijekom večeri ne trebamo očekivati. "Više informacija bit će poznato tijekom sutrašnjeg dana, večeras sigurno nećemo moći potvrditi radi li se o Mladiću ili Hadžiću", rekla nam je sinoć Kavran. Danas se pak ispostavilo kako su nagađanja o uhićenju Mladića ili Hadžića bila neosnovana.

Živio u Mombasi od 1998. godine i bavio se hotelijerstvom?

Nizozemski i njemački mediji sinoć su javljali kako je gotovo sigurno da se radi o jednom od dva preostala optuženika za ratne zločine koje Srbija još nije izručila Haškom tribunalu. Podsjetimo, Mladić je optužen za genocid, a Hadžić za zločine protiv čovječnosti. Identitet osumnjičenog bit će službeno objavljen nakon što policija s njim obavi informativni razgovor i uzme otiske prstiju. Policijski glasnogovornik u Keniji kazao je kako su u istragu uključeni operativci Interpola.

Mejaški je uhićen prilikom racije u hotelu u Mombasi, a policajci su navodno krenuli u akciju nakon što su dobili dojavu da se tamo skriva ratni zločinac. Strani mediji javljaju kako je uhićeni muškarac u Mombasi živio još od 1998. godine, kada je uložio u hotelsku industriju na južnoj obali. "Njegovi otisci prstiju i ostali detalji još se procesuiraju i uskoro očekujemo potvrdu da se radi o traženom ratnom zločincu. Nakon toga ću vas moći obavijestiti radi li se o Mladiću", rekao je jučer policijski glasnogovornik Eric Kiraithe.

"Osumnjičena osoba se našim istražnim organima predstavila kao strani investitor koji posjeduje velik udio u hotelijerstvu. Naši inspektori provjeravaju njegovu izjavu i ako je nevin, oslobodit ćemo ga", dodao je Kiraithe. Svjedoci su uhićenog muškarca identificirali kao stranca koji u Mombasi živi već niz godina i bavi se turizmom. Serge Brammertz, glavni haški tužitelj koji se trenutno nalazi u Srbiji, potvrdio je uhićenje, ali niti on nije želio izlaziti u javnost s dodatnim informacijama. Nizozemska agencija ANP također javlja kako se radi o osobi za kojoj je raspisana tjeralica Haškog tribunala.

Napisi koji su se sinoć mogli pročitati u medijima, bili su krajnje kontradiktorni. Pojavila se tako informacija kako uhićeni muškarac ima 65 godina, što odgovara Ratku Mladiću, ali i izjava jednog od zaposlenika hotela koji je rekao da je muškarac iz Hrvatske, što je značilo da bi u pitanju mogao biti i Hadžić. Ipak, ispostavilo se kako je uhićena osoba koja nije "ni kriva ni dužna" - Mejaški.

Brammertz u posjetu Beogradu

Znakovito je da je do uhićenja došlo upravo za vrijeme Brammertzova posjeta Srbiji. Glavni haški tužitelj u Beograd je otputovao upravo kako bi izvršio pritisak na srpske vlasti da što prije ispune glavni uvjet za primanje u Europsku uniju i izruče Mladića i Hadžića Haagu. "Vjerujem da će glavni tužitelj Brammertz biti zadovoljan onim što će vidjeti", najavio je Rasim Ljajić uoči Brammertzovog dolaska u Beograd.

Optužnice protiv Mladića i Hadžića

Ratka Mladića optužnica Haškog suda tereti za genocid i sudjelovanje u genocidu, a pod tim točkama navodi se kako je od 1992. do 1996. godine sudjelovao u udruženom zločinačkom pothvatu te je planirao, poticao, naredio, počinio ili na drugi način pomagao i podržavao planiranje, pripremu ili izvršavanje djelomičnog uništenja nacionalne, etničke, rasne ili vjerske grupe bosanskih Muslimana u Ključu, Kotor Varoši, Prijedoru, Sanskom mostu i Srebrenici.

On je još optužen i za počinjenje zločina protiv čovječnosti, progone na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, istrebljenja i ubojstva, deportacije i nehumana djela, napade i ubojstva civila, te uzimanje talaca. Njegova optužnica sadrži čak 15 točaka.

Goran Hadžić, koji je rođen u Virovitici, optužen je po osam točaka optužnice za zločine protiv humanosti, a po ostalih šest točaka za kršenje zakona i običaja ratovanja. On je optužen zbog umiješanosti u progon, istrebljenje, ubojstva, zarobljavanje, mučenje, nehumano postupanje, okrutan tretman, deportiranje i bezobzirno uništavanje i pljačkanje javne i privatne imovine. Optužen je za djela koja je učinio u razdoblju od 25. lipnja 1991. godine do prosinca 1993. godine, kada mu je završio predsjednički mandat u tzv. Republici Srpskoj Krajini.

Optužen je s ostalim članovima srpskog vodstva 90-ih godina i za sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu.

P.V./I.Kri./I.M./I.K.
Foto: AFP / Press / Vedran Đulić (Cropix)
Karta kretanja bjegunaca: Filip Filković/Index

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.