FOTO Dijelovi Rusije i Ukrajine preplavljeni grimiznom polarnom svjetlošću

Foto: Twitter

Zbog djelovanja Sunčevih baklji dijelove Rusije i Ukrajine danas je preplavila jedna od najsnažnijih polarnih svjetlosti u grimiznim i zelenim nijansama u posljednjih nekoliko godina, pokazuju fotografije objavljene na društvenim mrežama i u ruskim medijima.

Takozvana Aurora borealis (polarna svjetlost) tijekom noći je okupala dijelove Sibira, Urala, južne Rusije i Ukrajine u zeleno, grimizno i ljubičasto.

Na fotografijama objavljenim na društvenim mrežama vidi se da noćno nebo širom Rusije ima crveni i zeleni odsjaj. Mehanizam i proces nastanka polarne svjetlosti usko su povezani s aktivnošću Sunca.

Kako nastaje Aurora borealis?

Polarna svjetlost u Zemljinoj atmosferi nastaje kada brze (300 do 1200 km/s), električki nabijene čestice (npr. ioni, elektroni) Sunčeva vjetra uđu u Zemljino magnetsko polje pa se, ubrzavajući se prema Zemljinim magnetskim polovima, sudaraju s česticama zraka i potiču ih na emisiju svjetlosti, najčešće na visinama između 90 i 150 km.

Posebno je sjajna u doba pojačane Sunčeve aktivnosti, kao što su Sunčeve pjege i baklje. Promatrana iz područja bližega Zemljinim polovima polarna je svjetlost uglavnom žutozelene, a s manjih geografskih širina crvene boje.

New Scientist: Očekuje se da će polarna svjetlost biti jače izražena nego u zadnjih 10-ak godina

Do razlike u boji dolazi zbog različitih gustoća zraka na različitim visinama u atmosferi. Na velikim visinama, gdje je atmosfera rijetka, sudari su među molekulama zraka rijetki i kisik dvije minute nakon pobuđenja emitira crvenu svjetlost. 

Časopis New Scientist u rujnu je objavio kako se očekuje da će polarna svjetlost ove godine biti jače izražena nego u zadnjih desetak godina zbog snažnije aktivnosti Sunca. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.