Ispred gruzijskog parlamenta u glavnom gruzijskom gradu Tbilisiju izbili su u subotu navečer sukobi između policije i proeuropskih prosvjednika koji su treću večer zaredom prosvjedovali protiv odluke o odgodi rasprave o pristupanju zemlje Europskoj uniji.
Policajci u opremi za razbijanje nereda ispalili su gumene metke, suzavac i koristili vodene topove kako bi rastjerali prosvjednike koji su bacali zapaljiva sredstva, naveo je novinar agencije France Presse (AFP) koji je vidio plamen s prozora zgrade.
Prosvjednici su podigli barikade na glavnoj aveniji u Tbilisiju. "Bojim se, neću to skrivati, da će mnogi ljudi biti povrijeđeni, ali ne bojim se stajati ovdje", rekla je Tamar Gelashvili (39) za AFP u blizini zgrade parlamenta. Prosvjedi su održani i u mnogim gradovima Gruzije.
Dosad je uhićeno više stotina ljudi
Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da su "postupci nekih pojedinaca prisutnih na prosvjedima postali nasilni nedugo nakon njihova početka". "Na svaki prekršaj policija će reagirati primjereno i u skladu sa zakonom", dodalo je.
Dva prethodna prosvjeda, u četvrtak i petak, već su rastjerana vodenim topovima i suzavcem, a policija je uhitila više od stotinu ljudi.
Proeuropska predsjednica zemlje, Salome Zurabišvili, najavila je da neće okončati svoj mandat, koji završava u prosincu, dok se ne organiziraju novi parlamentarni izbori. Gruzijska predsjednica rekla je da parlament nema legitimitet te da "nelegitimni parlament ne može birati novog predsjednika i stoga neće biti inauguracije".
Zurabišvili je na brifingu za novinare danas rekla da je predsjednička funkcija jedina preostala legitimna institucija u državi.
Proruska stranka osvojila 54 posto
Vladajuća stranka Gruzijski san, koju se optužuje za autoritarnost i proruske tendencije, osvojila je gotovo 54 posto glasova na izborima u listopadu za koje oporbene stranke tvrde da su bili namješteni.
Najnoviji prosvjedi izazvani su odlukom vlade, optužene za prorusko i autoritarno skretanje, da odgodi rasprave o pristupanju ove kavkaske zemlje Europskoj uniji do 2028. godine.
Stotine dužnosnika, uključujući one iz ministarstava vanjskih poslova, obrane i obrazovanja, kao i suce, izdali su zajedničke izjave u znak prosvjeda.
Oko 160 gruzijskih diplomata kritiziralo je tu odluku, rekavši da je protuustavna, s obzirom na to da je ulazak u EU definiran kao cilj u ustavu zemlje, i da je dovela do "međunarodne izolacije" zemlje.
Mnogi gruzijski veleposlanici također su podnijeli ostavke u znak prosvjeda.
Više od stotinu škola i sveučilišta obustavilo je svoje aktivnosti.