Nakon što je snimljen s povećom rupom na leđnoj peraji, svilenkasti (svileni) morski pas je godinu dana kasnije iznenadio znanstvenike svojom velikom i neobjašnjivom preobrazbom. Podvodni fotograf i ronilac je spomenutog morskog psa (Carcharhinus falciformis) prvi put snimio u srpnju 2022. kod obale Floride. Na njegovoj leđnoj peraji je nedostajao ogroman komad, odnosno skoro 20 posto peraje, i to baš na dijelu na kojem je bio označen (slika dolje).
Vjerojatno ga je neki ribar ulovio greškom i onda mu oštrim predmetom skinuo oznaku. Kada je morska biologinja Chelsea Black sa Sveučilišta Miami u SAD-u vidjela fotografiju iskasapljene peraje, zabrinula se hoće li ovo stvorenje uopće moći dovoljno dobro plivati da se prehrani, piše Science Alert.
Međutim, na njezino veliko iznenađenje, morski pas je ponovno snimljen 332 dana kasnije te je izgledao "predobro". Regeneriralo mu se oko 87 posto peraje te je sasvim solidno plivao i bio dobrog zdravlja (slika dolje).
Znanstvenici zbunjeni
Znanstvenici za sada ne znaju, s obzirom na to da imaju samo fotografije, je li do ovog procesa zacjeljivanja došlo zbog novog tkiva, rasta ožiljkastog tkiva ili zbog neke vrste spajanja područja oko rane.
"Prije ove studije postojao je još samo jedan dokumentirani slučaj regeneracije leđne peraje", navodi Black. Morski psi i raže imaju naizgled "nadnaravnu" sposobnost zacjeljivanja rana, a s obzirom na to da ih je vrlo teško proučavati u prirodnom okruženju, stručnjaci ne znaju puno o ovom iznimno brzom procesu zacjeljivanja.
Prvi put zabilježena regeneracija leđne peraje kod svilenkastog morskog psa
Prema istraživanju iz 1978., koža morskih pasa dadilja i leoparda može se regenerirati nakon samo tri tjedna. 2017. je u blizini obale Massachusettsa u Sjedinjenim Državama uočena velika bijela psina s jako razderanom leđnom perajom. Ponovno je viđena nekoliko godina kasnije, a peraja je izgledala kao da ju je netko kirurški zašio (slike dolje).
Mada su visoke stope zacjeljivanja rana kod morskih pasa više puta zabilježene, potpuna regeneracija leđne peraje je službeno dokumentirana samo kod kitopsine, a sada, prvi put, i kod svilenkastog morskog psa.
Istraživanje naziva Resilience in the Depths: First Example of Fin Regeneration in a Silky Shark (Carcharhinus falciformis) following Traumatic Injury objavljeno je u časopisu Journal of Marine Sciences.