Srpsko narodno vijeće (SNV) organiziralo je tradicionalni svečani prijem u povodu proslave Božića po julijanskom kalendaru uz poruke mira, tolerancije i međusobnog poštovanja. Predsjednik SNV-a Milorad Pupovac čestitao je Novu godinu zaželjevši "godinu mira tamo gdje mira nema, a tamo gdje ga još ima da ga se ne naruši nego sačuva".
"To je naša osnovna želja na početku ove godine", poručio je Pupovac dodavši da se na tradicionalnom božićnom domjenku SNV-a preko tri desetljeća okupljaju ljudi različiti u vjerovanju, nacionalnosti, po političkim opredjeljenjima i dužnostima, različiti u uvjerenjima, a ipak objedinjeni u ekumenskom duhu.
Domjenak je okupio goste iz društvenog i političkog života, među njima je bio i premijer Andrej Plenković te ministri Gordan Grlić Radman, Nina Obuljen Koržinek i Damir Habijan. U ime predsjednika Zorana Milanovića, u hotel Westin stigla je njegova savjetnica Melita Mulić.
"Mi iz SNV-a smatramo velikim uspjehom to što smo okupljanje na pravoslavni Badnjak pretvorili u javnu manifestaciju duha ekumenizma u najširem smislu njegova mogućeg poimanja", naglasio je Pupovac, koji je govoreći o važnosti ekumenizma, dijaloga i suradnje odgovorio onima iz Hrvatske koji tvrde da se srpski kulturni centri u Hrvatskoj koriste kao obavještajne službe, kao i onima iz Srbije koji prozivaju Srbe s hrvatskim putovnicama da surađuju s hrvatskim obavještajnim službama (Aleksandar Vučić i SNS).
"Siguran sam da se s individualnom i društvenom etikom možemo nositi i s nekima koji domove kulture, obrazovanja i susreta koje su Srbi kao novonastala manjina u suradnji s Vladom proteklih godina podigli, a oni ih proglašavaju srpskim obavještajnim centrima, i s nekima koji putne isprave na koje Srbi iz Hrvatske imaju pravo proglašavaju dokazom njihove obavještajne povezanosti s hrvatskom državom iz koje su potekli", kazao je Pupovac.
Naglasak na potrazi za nestalima u Domovinskom ratu
Premijer Plenković istaknuo je da je božićno vrijeme najbolja prigoda da se pošalju poruke mira, solidarnosti, međusobnog uvažavanja i tolerancije.
"Ovo je prilika da ojačamo međusobno razumijevanje i poštovanje", rekao je Plenković te dodao kako je to posebno važno zbog brojnih aktualnih ratova, kriza, te s njima povezanih energetskih, ekonomskih, financijskih i socijalnih problema.
U tom kontekstu, poručio je, poštivanje temeljnih ljudskih prava, a osobito zalaganje za poštivanje prava nacionalnih manjina, ostaje temeljna vrijednost iza koje stoji njegova vlada koja je pomagala u rješavanju civilizacijskih pitanja poput vodne i komunalne infrastrukture, te elektrifikacije u rijetko naseljenim ruralnim područjima.
Osvrnuo se i na odnose Hrvatske i Srbije i kao neriješena pitanja izdvojio potragu za nestalima u Domovinskom ratu te pitanje procesuiranja ratnih zločina, rekavši da to utječe na ukupno ozračje u odnosima između dviju država.
Rekao je i kako je dobro što su imenovani koordinatori koji će pripremiti platformu i katalog tema a najviše vezano uz sudbinu nestalih u Domovinskom ratu. "Tu smo napravili velike iskorake", rekao je premijer te poručio da će se taj posao nastaviti i dalje te očekuje aktivnu pomoć vlasti Srbije da se dođe do podataka o onima koje se traži.
Dodao je i kako je dijalog s predstavnicima Srba u Hrvatskom saboru i dalje odličan i sjajan, zahvalivši im na podršci tijekom proteklih godina na velikim strateškim pitanjima, poput osude ruske agresije na Ukrajinu i spremnosti da se i Hrvatska uključi u EU vojnu misiju pomoći Ukrajini i NATO-ovu aktivnost potpore Ukrajini.
Na kraju premijer je poručio da Hrvatska u 2025. ulazi ekonomski u prilično dobroj poziciji, kao zemlja koja ima treći najveći gospodarski rast unutar EU.
Dogradonačelnik Luka Korlaet je podsjetio na suradnju Grada Zagreba sa Srpskom pravoslavnom crkvom, SNV-om i SKD-om "Prosvjeta" na raznim projektima - od obnove crkve Preobraženja Gospodnjeg preko uređenja memorijalnog platoa obitelji Zec na Sljemenu do obnovljenog Srpsko kulturnog centra u Preradovićevoj ulici.
Nagrade SNV-a
Na božićnom prijemu dodijeljene su i godišnje nagrade SNV-a.
Nagrada Svetozar Pribičević za unaprjeđenje hrvatsko-srpskih odnosa dodijeljena je Jasminki Petrović, srpskoj književnici za djecu i mlade, te Radivoju Raši Andriću, redatelju i scenaristu, a povezuju ih knjiga i film „Leto kada sam naučila da letim“ o "ratnim posljedicama u životima nekoć velike i vitalne hrvatsko-srpske porodice".
Nagrada „Dr. Gojko Nikoliš“ za antifašizam dodijeljena je Olegu Mandiću, poznatom i kao posljednjem dječaku iz Auschwitza. Nagradu „Diana Budisavljević“ za pravednost i humanost dobio je Živojin Bođirković, vlasnik proizvodnje mesa u istočnoj Slavoniji odakle proizvodima podržava rad pravoslavne bogoslovije u manastiru Krka. Nagrada „Nikola Tesla“ za unaprjeđenje srpskih institucija dodijeljena je Branki Džambas, tajnici Srpskog kulturnog društva Prosvjeta. Uz dodjelu nagrada, održan je i obred lomljenja božićne pogače, no novčić za sreću ove godine nije nikomu pripao.
Prije lomljenja pogače, blagoslov su udijelili vladika Jovan Ćulibrk, slavonsko-pakrački episkop SPC-a, i vladika Kirilo Bojović, episkop SPC-a, administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske.
"Drago mi je da su se s ove govornice danas čuli tonovi tolerancije i međusobnog uvažavanja te zahvaljujem Vladi RH na materijalnoj i drugoj pomoći Srpskoj pravoslavnoj crkvi i kroz SNV, a također, i Gradu Zagrebu", poručio je Bojović te u tom smislu pozdravio i hrvatski zakonodavni okvir koji upravo ističe uvažavanje i toleranciju prema nacionalnim manjinama.