INDEX objavljuje dokument o stanju potonulog broda Bourbon Rhode kojim je upravljao hrvatski kapetan Dino Miškić koji je nakon potonuća broda, zajedno s još šest članova posade, nestao u Atlantiku. Potraga za njima jučer je prekinuta.
Dokument koji objavljujemo je izvješće o tehničkoj inspekciji broda Bourbon Rhode koje je sačinjeno 19. svibnja ove godine. To izvješće referira se na tehnički pregled učinjen u svibnju 2018. godine. Nije poznato jesu li nakon tog datuma napravljeni popravci na brodu koji je krajem rujna potonuo u Atlantiku.
Dokument koji smo dobili je nepotpisan. Teško je reći u kakvom je stanju brod isplovio neposredno prije nesreće. No, sudeći prema ovom izvješću, brod je imao ogromnih problema. Jesu li se ti problemi u međuvremenu riješili i u kolikoj je to mjeri učinjeno, nije poznato. Ono što je bitno je to da je ovaj dokument o stanju broda nastao relativno nedavno, ove godine, a odnosi se na stanje broda 2018. godine.
Puno toga bilo je nezadovoljavajuće
Prema dokumentu, brod je u trenutku tehničke procjene usidren u Nigeriji.
Na dokumentu kojem smo u posjedu, a koji se sastoji od 62 stranice, zatamnjeno je ime osobe koja se sačinila izvještaj, no navodi se kako je riječ o glavnom inženjeru.
Stanje raznih segmenata na brodu ocjenjivalo se ocjenama od jedan do pet, pri čemu jedan znači vrlo dobro, dva dobro, tri zadovoljavajuće, četiri nezadovoljavajuće i pet nepregledano ili nepostojeće.
Izvješće nakon pregleda trupa broda pokazuje da osam od deset stavki ima tek zadovoljavajuću ocjenu, tek jedna dobru ocjenu, a jedna nezadovoljavajuću. Nezadovoljavajuću ocjenu dobila je vanjska struktura trupa broda.
Dokumentu su priložene fotografije koje prilično jasno pokazuju razlog za takvu ocjenu.
Što se tiče sanitarnog i sustava zraka i vode, situacija je nešto bolja, a ocjena je uglavnom dobar, no i ovdje ima nezadovoljavajućih ocjena.
Tu je ocjenu dobio kompresor zraka, a uz ocjenu stoji i napomena da ga se zamijeni.
Glavni klimatizacijski sustav ocijenjen je tek kao zadovoljavajući, a navodi se malo curenje freona. Radovi su naloženi i na kompresijskom postrojenju.
Ventilacija izrazito loša, ali i uređaji za komunikaciju
Što se tiče dijela broda u kojem je boravila posada, kao nezadovoljavajuća je ocijenjena ventilacija u sanitarnim čvorovima, stropna ventilacija u kuhinji te nekoliko uređaja u kuhinji.
Posebno je zabrinjavajuće stanje s navigacijskom i komunikacijskom opremom, a upravo je ovo zanimljivo u kontekstu potonuća broda koji nije uspio zaobići uragan.
Nezadovoljavajućim su ocijenjeni senzor za vjetar, žirokompas, telefon, prijenosni VHFs radijski sustav.
Paluba je uglavnom ocijenjena nesjajnom ocjenom dobar, a kuka za vuču je ocijenjena nezadovoljavajućom.
Sidrište i sustav za sidrenje uglavnom su ocijenjeni ocjenom zadovoljavajuće, uz niz napomena, a istom je ocjenom ocijenjen sustav za kočenje. Hidraulika je također uglavnom ocijenjena kao zadovoljavajuća.
Splavi za spašavanje bile u dobrom stanju, boljem od ostatka broda
Ta ocjena prevladava i za opremu za spašavanje. No ono što budi nadu kada je riječ o preživljavanju hrvatskog kapetana Dine Miškića jest to što su splavi za spašavanje, od kojih još tri nisu nađene, ocijenjene ocjenom dobar.
Kada je riječ o još nekim segmentima sigurnosti, zabrinjavajuće je što su vrata koja sprječavaju protok vode u unutrašnjost broda ocijenjena kao nezadovoljavajuća. a istom je ocjenom ocijenjen i Dead Man Alarm, sustav koji nadzire je li sve u redu s inženjerom u strojarnici.
U izvješću stoji kako su alati i specijalni alati tek djelomično dostupni.
Pomorac koji je plovio na brodu: Brod je bio groblje
Kako smo rekli, riječ je o izvješću nastalom ranije ove godine koje se referira na pregled obavljen 2018. godine. Jesu li nakon toga napravljeni popravci koji se ovdje sugeriraju, nije poznato. No, loše stanje broda u skladu je s izjavama svjedoka.
Dubrovački pomorac koji je plovio za Bourbon tvrdi kako je taj brod bio groblje.
"Uvjeti su postali jako loši, ne samo na tom nego na brojnim brodovima tvrtke, a ljudi koji su dolazili raditi na te brodove bi odustajali vrlo brzo i govorili kako se tu više nikada neće vratiti. U takvim uvjetima brod ne može dobro funkcionirati. On mora imati konstantnu posadu, dobre uvjete i onda sve funkcionira", kazao je i dodao kako cijeloj situaciji nikako nije pomogla ni činjenica što je potopljeni Bourbon Rhode desetak godina proveo u Nigeriji, najkorumpiranijoj zemlji svijeta.
"To mora ostaviti posljedice na brod, primjerice dijelovi se jako teško dobivaju, posebno nakon naftne krize koja traje oko pet godina. To je toliko korumpirano, tolika katastrofa. Siguran sam kako je održavanje broda u tom periodu bilo jako loše. Kad je kriza uzela najviše maha, kad brodovi nisu imali posla, stavljali su se na 'mrtvi vez'. Dakle, brod se veže i stavlja u 'claster'.
Tu bude 10, 15 brodova koji 'leže' u nekom afričkom portu mjesecima ili godinama, bez održavanja i u takvim uvjetima propadaju", opisuje dubrovački pomorac.