Francuska vojska napušta Obalu Bjelokosti i Senegal

Foto: Profimedia

Obala Bjelokosti objavila je da će se francuske trupe povući iz te zapadnoafričke zemlje, čime se dodatno smanjuje vojni utjecaj bivše kolonijalne sile u regiji. U novogodišnjem obraćanju predsjednik Obale Bjelokosti Alassane Ouattara rekao je da ovaj potez odražava modernizaciju oružanih snaga zemlje, prenosi BBC.

Odvojeno, Senegal, koji je prošlog mjeseca najavio da će Francuska morati zatvoriti svoje vojne baze na svom teritoriju, potvrdio je da će povlačenje biti završeno do kraja 2025. godine.

Obala Bjelokosti trenutno je dom najvećem preostalom kontingentu francuskih trupa u zapadnoj Africi.

600 u Obali Bjelokosti, 300 u Senegalu

U zemlji se nalazi oko 600 francuskih vojnika, dok ih je u Senegalu oko 350. "Zajednički smo odlučili povući francuske snage iz Obale Bjelokosti", rekao je predsjednik Ouattara.

Dodao je da će vojni pješački bataljun u Port Bouétu, kojim upravlja francuska vojska, biti predan snagama Obale Bjelokosti.

Francuska, čija je kolonijalna vladavina u zapadnoj Africi završila 1960-ih, već je povukla svoje vojnike iz Malija, Burkine Faso i Nigera nakon vojnih udara u tim zemljama i rastućeg anti-francuskog raspoloženja.

Nova doktrina

Vlada Čada - ključnog zapadnog saveznika u borbi protiv islamskih militanata u regiji - naglo je u studenom raskinula svoj sporazum o obrambenoj suradnji s Francuskom.

Senegalski predsjednik Bassirou Dioumaye Faye izjavio je da traže novu doktrinu. "Naložio sam ministru za oružane snage da predloži novu doktrinu za suradnju u obrani i sigurnosti, što će, između ostalog, uključivati kraj svih stranih vojnih prisutnosti u Senegalu od 2025. godine", naveo je.

Faye je izabran u ožujku s obećanjem da će osigurati suverenitet zemlje i prekinuti ovisnost o stranim državama.

Francuska će zadržati manju vojnu prisutnost u Gabonu.

S francuske na rusku stranu

Vojni čelnici Nigera, Malija i Burkine Faso približili su se Rusiji nakon što su iz svojih zemalja protjerali francuske trupe. Rusija je potom rasporedila plaćenike diljem Sahela kako bi pomogli u borbi protiv džihadističkih pobunjenika.

Postoje naznake da Francuska sada ima manje od 2.000 vojnika u Džibutiju i Gabonu, doznaje BBC, a politički analitičari vjeruju da Francuska pokušava revitalizirati svoj opadajući politički i vojni utjecaj u Africi.

Čini se da bivša kolonijalna sila sada razvija novu vojnu strategiju smanjivanja vojnih veza – potez koji bi znatno smanjio trajnu prisutnost trupa na kontinentu.

Više od tri desetljeća nakon stjecanja neovisnosti od Francuske, Obala Bjelokosti (poznata i pod francuskim nazivom Côte d'Ivoire) bila je poznata po vjerskoj i etničkoj harmoniji te razvijenom gospodarstvu.

Zapadnoafrička zemlja bila je hvaljena kao model stabilnosti. No, oružana pobuna 2002. podijelila je naciju na dva dijela. Mirovni sporazumi izmjenjivali su se s novim nasiljem dok je zemlja polako napredovala prema političkom rješenju sukoba.

Unatoč nestabilnosti, Obala Bjelokosti najveći je svjetski izvoznik kakaovih zrna, a njezini građani uživaju relativno visok životni standard u usporedbi s drugim zemljama regije.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.