Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot izjavio je u intervjuu za BBC da zapadni saveznici ne bi trebali "postavljati crvene linije" kada je riječ o pružanju vojne podrške Ukrajini. Ovi komentari dolaze samo nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Joe Biden odobrio Ukrajini korištenje američkih projektila dugog dometa za napade na ciljeve unutar Rusije.
Samo nekoliko dana prije Bidenove odluke, čelnici Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva sastali su se u Parizu kako bi razgovarali o posljednjem pokušaju uvjeravanja SAD-a da dozvoli Ukrajini izvođenje napada duboko unutar ruskog teritorija zapadnim oružjem prije nego što Donald Trump preuzme Bijelu kuću u siječnju.
Barrotove izjave dolaze u trenutku kada je predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola također pozvala njemačkog kancelara Olafa Scholza da Ukrajini pošalje rakete dugog dometa Taurus. Scholz je, međutim, više puta odbacio tu mogućnost, strahujući da bi Njemačka mogla biti uvučena u rat s Rusijom.
"Naša sigurnost je u pitanju"
"Francuska će podržavati Ukrajinu intenzivno i onoliko dugo koliko bude potrebno. Zašto? Zato što je naša sigurnost u pitanju. Svaki put kad ruska vojska napreduje za jedan četvorni kilometar, prijetnja dolazi jedan četvorni kilometar bliže Europi", izjavio je Barrot.
Naglasio je da bi Ukrajina mogla koristiti francuske projektile dugog dometa "u logici samoobrane" za napade na ciljeve unutar Rusije, ali nije precizirao je li Kijev već koristio francusko oružje. Tijekom intervjua Barrot je također nagovijestio mogućnost da Francuska u budućnosti pozove Ukrajinu da se pridruži NATO-u.
Ranije ove godine, francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je kako bi razmotrio slanje francuskih trupa u Ukrajinu u slučaju značajnog ruskog proboja na frontu ili ako Ukrajina to zatraži. Na pitanje BBC-ja bi li slanje francuskih trupa predstavljalo tzv. crvenu liniju, Barrot je odgovorio da Francuska "ne isključuje nijednu opciju."