Foto: FaH
S PROSJEČNOM ocjenom 3,71 američka nevladina udruga Freedom House svrstala je Hrvatsku na 11. mjesto po demokraciji među 29 tranzicijskih zemalja u izvješću za 2017. godinu, u kojem kaže da su populisti uzdrmali posthladnoratovski poredak u Europi i Euroaziji, ali da bi to mogao biti i poziv na buđenje i provedbu reforma.
Ukupna ocjena u izvješću FH-a, objavljenom pod naslovom "Lažna populistička obećanja", izračunata je za svaku pojedinu državu iz zbroja pojedinačnih ocjena za osam kategorija, pri čemu je najbolja ocjena 1, a najlošija 7.
Najgora ocjena za pravosuđe i neovisnost
Hrvatska u skupini Balkana
Od ukupno 29 tranzicijskih zemalja koje FH svrstava u skupine Središnje Europe, Balkana i Euroazije, Hrvatska je zauzela 11. mjesto.
Zanimljivo je da američka udruga koja zagovara demokraciju, političke slobode i ljudska prava Hrvatsku smješta u skupinu Balkana, a Bugarsku u skupinu srednjoeuropskih zemalja.
Populizam u EU-u
U izvješću za 2017. godinu, FH piše da su uspjesi populista na izborima u Zapadnoj Europi i u Sjedinjenim Državama uzdrmali svijet, pa tako i postkomunističku Europu i Euroaziju. U srži populizma mitski je poziv naciji da se uz karizmatskog vođu suprotstavi korumpiranim elitama, ali populizam postavlja prava pitanja, no nudi pogrešne odgovore, tvrdi FH citirajući političke stručnjake.
Tako je u Europskoj uniji populizam iskoristio duboko nezadovoljstvo ljudi postojećim društveno-ekonomskim modelom, iskoristio je njihove strahove, ekonomsku nesigurnost i nejednakost, piše FH i ocjenjuje da populistički trenutak treba biti poziv na izgradnju održivog društva i očuvanje demokracije.
Kad je riječ o skupini Balkana, u izvješću se ističe nestabilna situacija u Makedoniji te u Bosni i Hercegovini, gdje mnogi političari igraju na kartu etničkih podjela radi ostvarenja vlastitih političkih ciljeva. Prkošenjem Ustavnom sudu BiH 'istaknuo se' lider srpskog entiteta Milorad Dodik, piše u izvješću.
Od kraja ratova 90-ih godina na području bivše Jugoslavije, dilema Europske unije bila je ostvariti ravnotežu između potrebe za provedbom dugoročnih reformi i kratkoročnih prioriteta održavanja stabilnosti, navodi se.
"EU je oprezno radila na tome da održi mir, ali njene institucionalne krize i prekršena obećanja narušila su joj vjerodostojnost", piše FH i napominje da to smanjuje prostor za reforme na Balkanu.
Projekt "Nacije u tranziciji" počeo je 1995. godine, a jedna od hipoteza bila je da su zemlje u tranziciji krenule na jednosmjerni put: osloboditi se diktature, ostaviti za sobom prošlost i napredovati različitom brzinom prema liberalnoj demokraciji, piše u izvješću. Međutim, sadašnja slika govori da je prosječna ocjena za demokraciju u središnjoj Europi pala brže nego u drugim dvjema subregijama, na Balkanu i u Euroaziji, piše FH.
Najveći pad pretrpjela Mađarska