Fuchs nakon masakra u Srbiji 2023.: Vidjet ćemo kako podići sigurnost u našim školama

Foto: Robert Anic/PIXSELL

MINISTAR znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs je za Dnevnik.hr 3.5.2023. godine komentirao masakr koji se dogodio u OŠ "Vladislav Ribnikar" u Beogradu. Četrnaestogodišnji učenik sedmog razreda došao je u školu i ubio osam učenika i portira, a ranio više osoba.

"To je ogromna tragedija. Mislim da moramo itekako početi razmišljati o tome da se ovakve stvari ne dogode eventualno negdje kod nas. Svi smo razmišljali o Americi i nekim zemljama koje nam nisu bliske. To nije nešto što se događalo na ovim prostorima", kazao je tada Fuchs za Dnevnik.hr.

Upitan jesu li škole u Hrvatskoj sigurne, ministar obrazovanja je odgovorio da su dosad bile sigurne. "Činimo sve što je moguće. Naravno da ćemo i nakon ovoga razmotriti eventualno neke druge korake.

Rekao sam da se u Ministarstvu formira radna grupa koja će analizirati stvari i onda ćemo koordinirati i s Ministarstvom unutarnjih poslova. Vidjet ćemo što se može napraviti i na koji način podignuti zaštitu. Generalno - škole su sigurne", rekao je Fuchs za Dnevnik.hr.

Fuchs u petak: Trebat ćemo razmisliti o zaštiti škola

Nakon napada u OŠ Prečko u kojem je jedan učenik smrtno stradao, a više je ozlijeđenih, Fuchs je stigao na mjesto događaja. Sad opet govori o potrebi da se škole bolje zaštite. 

"Morat ćemo zajedno razraditi svi skupa, i osnivači škola, ali svakako i mi u Ministarstvu, da vidimo na koji najbolji način se mogu prevenirati ovakvi slučajevi, gdje se ne radi o terorizmu ili ugrozi unutar škole od učenika ili djelatnika, nego kad imate ovakve upade ljudi sa strane. 

Naravno da to treba u maksimalnoj mjeri spriječiti, ali podsjetit ću vas isto tako na one događaje u Beogradu, tamo je profesionalni zaštitar sjedio na porti i bio likvidiran. Ne postoje apsolutna rješenja, ali da ćemo, naravno, pokušati napraviti sve što možemo, sigurno da hoćemo", rekao je Fuchs. 

Fuchs kaže da od pokolja u Beogradu razmišljaju o sigurnosti u hrvatskim školama

Ministar Fuchs je kazao da se o sigurnosti škola razmišlja od "onog isto tako tragičnog događaja u Beogradu" i podsjetio da je tada Ministarstvo uputilo dopis svim osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj, upravo upozoravajući na smjernice i potrebu intenzivnog rada na sprečavanju ovakvih i sličnih događaja u školama, s apsolutnim i prvenstvenim naglaskom na sigurnost učenika.

Napomenuo je da ne postoji poseban propis da neka od zaštitarskih službi bude angažirana i sjedi na vratima u školama. "Taj segment angažmana zaštitarskih službi ostao je u ingerencijama osnivača, gdje škola u početku procijeni ima li nekakav problem, iako ja mislim da to u ovom slučaju nije slučaj, obrati osnivaču, koji onda po potrebi angažira neku zaštitarsku službu", kazao je.

Osvrćući se na pitanje uvođenja detektora metala, kazao je da je to u velikoj školi neprovedivo.

"Ako uzmete samo da bi takav pregled detektorom trajao minutu-dvije, ulazak djece u školu trajao bi satima", kazao je i dodao da napadnuta škola u Prečkom ima videonadzor, ali da to nije spriječilo osobu da uđe.

Rekao je i da su neke škole prakticirale da na porti sjedi netko od tehničkog osoblja i bude zadužen za ulaske u školu, a drugi dio škola zaključava vrata nakon što učenici uđu.

"Međutim, mi smo u Ministarstvu imali pritužbe roditelja zbog zaključavanja škole. Dakle, nije baš to potpuno jednoobrazno, ima uvijek i protiv", kazao je Fuchs i dodao da je pitanje na koji način bi se današnji slučaj mogao prevenirati.

"Ne radi se ni o kakvom učeniku i ne radi se ni o kakvom de facto terorizmu", kazao je.

Odbacio je mogućnost da u školama budu zaposleni socijalni radnici jer se oni bave obiteljima, a u školama djeluju socijalni pedagozi koji su školovani da pokrivaju pedagoški i socijalni aspekt.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.