Foto: FAH
ZDRAVSTVENO stanje dvojice pripadnika Oružanih snaga, koji su prošloga tjedna ranjeni u eksploziji tijekom specijalističke obuke na vojnome poligonu "Cerovac" kod Karlovca bolje je nego prije, izjavio je u nedjelju načelnik Glavnoga stožera Oružanih snaga RH general pukovnik Mirko Šundov, koji ih je i posjetio u nedjelju poslijepodne.
Za kvalitetnu istragu, dodao je, potrebno je izdvojiti više vremena, stručnjaci još na tome rade a javnost će biti upoznata s rezultatima istrage.
"Kao načelnik Glavnoga stožera želim obojici što brži oporavak a njihovim obiteljima stojimo na raspolaganju", rekao je general pukovnik Šundov.
Šundov: Oružane snage dijele sudbinu društva
Na pitanje kako ocjenjuje stanje u Oružanim snagama dva mjeseca nakon što je preuzeo dužnost načelnika Glavnoga stožera, Šundov je odgovorio kako Oružane snage "nisu 'izdvojeni otok' i dijele sudbinu društva u cjelini, a proračun, odnosno iz njega dodijeljen novac, diktira brzinu modernizacije". Smatra kako je potrebno održavati postojeće naoružanje i vojnu opremu kako bi se osigurala razina spremnosti za provedbu svih zadaća koje stoje pred Oružanim snagama.
Istaknuo je kako Oružane snage nastavljaju započete projekte modernizacije i opremanja što će, uvjeren je, svakako pridonijeti njihovoj spremnosti . Dodao je kako hrvatske Oružane snage provode zadaće u operacijama potpore miru , kao i redovite obučne aktivnosti i vježbe, a i spremnost u pružanju pomoći civilnim institucijama - hitni medicinski prijevozi, pripreme za borbu protiv velikih šumskih požara i sličnih katastrofa.
General pukovnik Šundov ustvrdio je kako su ljudi najveća i najvrjednija snaga Oružanih snaga pa je glavna zadaća Glavnoga stožera omogućiti im usavršavanje i još bolje uvjete rada.
O Ratnom zrakoplovstvu
Na pitanje kada će biti poznata 'sudbina' Ratnoga zrakoplovstva, načelnik Glavnoga stožera, odgovorio je kako to nije samo pitanje Oružanih snaga, već opće društvenoga konsenzusa. Istaknuo je kako sigurno nije upitno trebamo li zadržati komponentu Ratnoga zrakoplovstva jer, objasnio je, kada se jednom izgubi određena sposobost, teško ju se može ponovno imati.
Izvijestio je kako se trenutačno provode analize, te najavio kako će se organizirati rasprave o ponuđenim opcijama za modernizaciju Ratnoga zrakoplovstva, a do konačne odluke, rekao je, bit će potrebno postići opći društveni konsenzus.
Na 21. obljetnicu vojno-redarstvene operacije "Bjesak", general Šundov rekao je kako se najprije želi prisjetiti poginulih branitelja i njihovih obitelji, te svim sudionicima operacije čestitati obljetnicu kaja je, podsjetio je, bila vrlo uspješna operacija i u njoj je oslobođeno 600 četvornih kilometara teritorija Republike Hrvatske. Istaknuo je kako je ta operacija stvorila i uvjete za provođenje vojno-redarstvene operacije "Oluja".