HRVATSKI saborski zastupnik Željko Glasnović nedavno je bio počasni gost na kongresu njemačke neonacističke stranke NPD.
Podsjetimo, NPD je osnovan 1964. godine u Zapadnoj Njemačkoj. Ta stranka nikada nije uspjela ući u Bundestag, ali je neko vrijeme imala zastupnike u njemačkim pokrajinskim parlamentima. Politolozi se slažu da je njezin program inspiriran ideologijom nacista, a mnogi su simpatizeri NPD-a uhićeni zbog raznih vrsta rasistički ili ksenofobno motiviranog nasilja. NPD se zalaže za autoritarni model države, povezuje koncept ljudskog dostojanstva s pripadnošću naciji, ističe se ekstremnim nacionalizmom utemeljenim na rasističkim i eugeničkim idejama te smatra da samo bijelci mogu biti Nijemci.
Glasnović u svemu tome nije vidio nikakav problem pa se pojavio na kongresu NPD-a, objašnjavajući da je tijekom rata u BiH bio komandant dobrovoljaca iz Njemačke koji su pripadali ovoj neonacističkoj stranci te tako usput priznavajući da su se za HVO borili i prononsirani neonacisti koji su očito u toj vojnoj organizaciji prepoznali svoju stranu i sebi blisku ideologiju.
Glasnović: Imam slične poglede na svijet kao NPD
Tijekom boravka na kongresu NPD-a u njemačkom gradiću Büdingenu, Glasnović je dao i intervju za kanal NPD Hessen na YouTubeu, a intervjuirao ga je stanoviti Ingo Helge. Za razliku od svog uobičajenog ponašanja prema novinarima - koje smatra “moralnim tifusarima koji šire moralnu sidu” - Glasnović je bio prilično strpljiv s Helgeom, koji se pokazao potpuno neupućenim u bilo što povezano s Hrvatskom. Odmah na početku intervjua vođenog na engleskom jeziku, NPD-ovac kaže da je Glasnović zastupnik u “Croatic parliament” pa ga Glasnović mora ispravljati da se kaže “Croatian parliament”.
Nakon toga Glasnović kaže da NPD i on “imaju slične poglede na to kako bi svijet trebao izgledati”, a potom slijedi još jedan bizaran trenutak kad NPD-ovac Helge, koji očito ništa ne kuži, konstatira da mu je Glasnović rekao da se u Hrvatskoj i Jugoslaviji bori protiv mudžahedina, dok Glasnović pokušava objasniti svoju verziju rata u BiH.
Glasnović onda kaže da je Hrvatska “i dalje polukomunistička država” te je uspoređuje s DDR-om. NPD-ovac Helge se opet muči s tim da izgovori “Croatian”, pa ponavlja “Croatic”, te konačno postavlja i pitanje o “hrvatskoj predsjednici, to je žena” (kojoj očito ne zna ime), u kontekstu Svjetskog prvenstva u nogometu. Glasnović još malo priča o komunistima kao najvećem problemu Hrvatske, a potom postavlja, kako kaže, fundamentalno pitanje: “Zašto je Afrikanac Afrikanac, a Nijemac Nijemac?” Odgovor ne daje.
Jeste li čuli da se Glasnović bavi reformom pravosuđa?
Upitan čime se on osobno bavi u hrvatskom parlamentu, Glasnović odgovara da se usmjerio na “reformu pravosuđa” i da je “predstavio plan u 15 točaka na tu temu”. Teško da je itko u Hrvatskoj svjestan tog plana jer Glasnović ga u saboru nikad ne spominje dok drži tirade o “jugozomboidima”. Glasnović kaže i da se bavi “kulturnim nivoom”, i to na način da želi “dekomunizirati” Hrvate. Nakon toga slijedi i Glasnovićeva izjava o tome da se Nijemcima nakon Drugog svjetskog rata dogodilo “najveće etničko čišćenje u Europi”.
Voditelj konstatira da Hrvatska sada “sprječava osvajače da upadnu u srednju Europu”, misleći pritom na migrante, te pita Glasnovića što misli o Marakeškom sporazumu. On odgovara u struji nesvijesti koju baš i nije moguće citirati, no u njoj se spominju “njemački socijalni sustav”, NPD-ov rasistički projekt “zaštitnih zona”, “afrički diktatori” i porast broja stanovnika Afrike, samo Marakeški sporazum ne.
Nesuvisla priča o njemačkom vinu u Kanadi
Glasnović onda kaže da njemačko vino koje se izveze u Kanadu i tamo popije “nije isto vino” jer “mi smo ono što jesmo i tome ne možemo pobjeći”, a nakon tih nebuloza, nastavlja tiradu “protiv rodne konfuzije i protiv pobačaja”. Sve to nekako pokušava povezati izjavom da “Europa ima kršćanske korijene”.
Spominje svojeg djeda koji je govorio o “sotonističkim boljševicima”, a onda kaže da “ne možemo imati roditelja 1 i 2, to nije prirodno”, pa nastavlja da je “Europa izgrađena na lojalnosti”, pa objašnjava porijeklo riječi “integritet”. Sve u svemu, Glasnovićeve uobičajene nebuloze i na engleskom jeziku zvuče jednako suludo kao i na hrvatskom.
Intervju s Glasnovićem je na YouTubeu kanalu NPD Hessen objavljen prije četiri dana i ima oko 3700 klikova. Ispod je ostavljeno i 13 komentara, među kojima se izdvajaju slavljenje “njemačko-hrvatskog bratstva po oružju” i tvrdnje da je Glasnović “najbolji general u povijesti hrvatske vojske”.