OPTUŽENIK za ratne zločine Branimir Glavaš danas je na Facebooku komentirao cijepljenje protiv koronavirusa i izazvao rasprave ispod svog statusa.
"Ja sam se cijepio 2x, cijepit ću se i treći puta. Vi koji mi dolazite kući, ili hoćete popiti kavu u kafiću, ne dolazite mi kući, ili me ne zovite na kavu. Poštujem Vaš izbor, ali poštujte i Vi moj", napisao je bivši saborski zastupnik i optuženik Glavaš.
Njegova je objava izazvala raspravu u komentarima, kojih se u svega sat vremena skupilo više od 200. Mnogi su mu zamjerali zbog objave, a jedan komentator mu je poručio da "još uvijek slovi kao domoljub". Glavaš je na to odgovorio da njegova objava nema nikakve veze s domoljubljem.
Nastavljeno suđenje
Podsjetimo, Glavašu je u listopadu nastavljeno suđenje za ratne zločine počinjene 1991. godine nad osječkim Srbima.
Optužnica protiv Glavaša podignuta je još 2007. godine, kada je započeo dug i, kako se sada čini, beskrajan postupak. Protiv njega i skupine suradnika vođene su dvije istrage, a objedinjena je optužnica dostavljena sudu još krajem rujna 2008. godine. U svibnju 2009. godine, malo prije nego što je osuđen na desetogodišnji zatvor, Glavaš je pobjegao u Bosnu i Hercegovinu. Vrhovni sud je 2010. godine presudu pravomoćno umanjio na osam godina, dio kazne Glavaš je odslužio u BiH, no Ustavni mu je sud 2015. godine uvažio ustavnu tužbu pa je pušten na slobodu.
Novo suđenje započelo je 2017. godine i s postojećom dinamikom trajat će vječno. U međuvremenu neki su suci prelazili na Visoki kazneni sud pa se čekalo imenovanje novih, a neka su sudska vijeća tvrdila da su neki iskazi nezakoniti, što je Vrhovni sud ukinuo. Potom se odugovlačilo s ispitivanjem bitnog svjedoka, onda je stigla pandemija... Konačno, početkom srpnja Glavaševa je obrana zatražila premještanje suđenja u Osijek.
Iako suđenje još traje, Zoran Milanović vratio mu je odličja i čin
Inače, Glavaš je dogurao do čina general-bojnika Hrvatske vojske, a dobio je i sedam državnih odličja. Nakon pravomoćne presude sve to mu je oduzeto. U svibnju ove godine aktualni predsjednik Zoran Milanović vratio mu je i čin i odličje. Objedinjena optužnica protiv Glavaša sadržavala je dokaze iz dviju istraga: slučaj Selotejp bavio se likvidacijama osječkih Srba pronađenih u Dravi sa selotejpom na ustima i zavezanim rukama, dok se slučaj Garaža bavio mučenjem zatvorenika u garaži osječkog Sekretarijata za narodnu obranu, na čijem je čelu bio Glavaš.
Glavaš je bio i jedan od utemeljitelja HDZ-a u Osijeku. Iako ga se u dijelu neovisnih medija i ranije povezivalo sa zločinima u Osijeku, ozbiljna istraga protiv njega započela je tek nakon što se 2005. godine razišao s HDZ-om, na čijem je čelu tada bio Ivo Sanader. Zanimljivo, njegov politički suradnik Josip Salapić državni je tajnik u Ministarstvu pravosuđa, a na prošlim je izborima, na inzistiranje vrha HDZ-a, bio na stranačkoj listi. I ušao je u parlament, ali nije se zadržao: nastavio je raditi u Ministarstvu pravosuđa, u saboru ga je zamijenila Maja Grba-Bujević.