Foto: FaH
VRHOVNI SUD zaključio je javnu sjednicu u povodu žalbi na nepravomoćnu presudu za ratni zločin nad srpskim civilima u Osijeku u slučaju Selotejp i Garaža 1991. pošto su Branimir Glavaš i ostali optuženici zatražili ukidanje presude i ponovljeno suđenje, dok je tužiteljstvo zatražilo strože kazne.
Predstavnica optužbe zatražila je strože kazne za šestoricu okrivljenika, ustvrdivši da sud s obzirom na stupanj nedjela i držanje okrivljenika prilikom određivanja kazne nije vredovao sve okolnosti.
Za Branimira Glavaša je utvrđeno da je bio na vrhu lanca, prvo kao neformalni, a kasnije i formalni zapovjednik te je upravo on određivao kriterije za odabir i stigmatizaciju žrtava, kazala je tužiteljica dodavši da su odmazda i zastrašivanje bili cilj svih likvidacija.
Obrane okrivljenika u žalbama su naveli da je tijekom postupka došlo do niza povreda kaznenog postupka, Kazenog zakona ali i Zakona o Uskoku te da je pravna kvalifikacija zločina pogrešna, zbog čega traže da se nepravomoćna presdua ukine i suđenje ponovi pred novim vijećem.
Tvrde da je iskaz Getoš Magdić u policiji i pred sucem istrage u Osijeku od listopada 2006. bio nezakonit, kao i da nije bilo uvjeta za prevođenje Krunoslava Fehira, koji je sebe opisao kao počinitelja, iz osumnjičenika u krunskog svjedoka.
Branimir Glavaš koji je zbog tog slučaja proveo u zatvoru više od pet godina rekao je, pak, da je postupak protiv njega iniciran od strane bivšeg premijera Ive Sanadera, Vladimira Šeksa i vrha HDZ-a.
Nakon dovršetka javne sjednice, članovi sudskog vijeća povukli su se na vijećanje. Odluka će strankama biti dotavljena preko prvostupnjaskog suda.
Vrhovni sud ponovno odlučuje o nepravomoćnoj presudi zagrebačkog Županijskog suda protiv Branimira Glavaša i ostalih s obzirom da je Ustavni sud u siječnju 2015. ukinuo pravomoćnu presudu kojom je Vrhovni sud pravomoćno osudio Glavaša na osam godina zatvora i naložio Vrhovnom sudu da ponovi postupak protiv njega.