Goleme liste čekanja. Na MR mozga u Zagrebu se čeka 427 dana, kardiologa 3 mjeseca...

Ilustracija: Ivo Cagalj/PIXSELL

U POSLJEDNJIH pola godine broj pacijenata koji u bolnicama čekaju na prvi pregled ili dijagnostičku pretragu smanjio se za oko 10.000 te ih je sada ukupno 230.000, piše Novi list.

Ukupni broj pacijenata na listama čekanja veći je od 860.000 te se na prvi pregled i dalje čeka prosječna 123 dana, ili četiri mjeseca, a na prvi dijagnostički pregled 179 dana, ili gotovo dva mjeseca dulje.

MR mozga - 427 dana

Na MR mozga u KBC-u Zagreb čeka se 427 dana, a prvi slobodni termin je tek u ožujku 2023. godine, piše Novi list. U KBC-u Rijeka se na istu pretragu čeka 78 dana. Prema službenim listama čekanja HZZO-a, za MR kralježnice se naručuje u prosjeku za 10 mjeseci, dok se na ultrazvuk srca, prostate i dojke u prosjeku čeka između sedam i devet mjeseci. 

Pandemija je usporila i kolonoskopije, ključni dijagnostički pregled za rano otkrivanje raka debelog crijeva. Po duljini čekanja prednjači KBC Rijeka, gdje je na listi čekanja gotovo 300 pacijenata, a na pregled se čeka 80 dana. Holter EKG u riječkoj se bolnici čeka više od dva mjeseca, u Splitu 144 dana, dok je u ostalim KBC-ima stanje još gore – u KBC-u Sestara milosrdnica u Zagrebu na tu se pretragu čeka puna 304 dana.

Na prvi pregled kardiologa zbog srčane aritmije u riječkoj se bolnici naručuje tek za siječanj 2023. godine, no opći prvi kardiološki pregled ne čeka se dulje od 27 dana. U zagrebačkim bolnicama na istu se uslugu čeka najmanje tri mjeseca. 

I onkološki bolesnici čekaju

Predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata Jasna Karačić kaže kako su duge liste čekanja samo dijelom rezultat pandemije, jer zdravstvena vlast nije osmislila plan za rješavanje tog problema. Najkritičniji je problem, ističe, što čak i onkološki bolesnici čekaju na termin liječenja.

"To više nije dopustivo, ne možemo više govoriti da imamo krizu, odnosno da ne znamo s čime imamo posla, kao u početku. Moglo se tolerirati određeni period prilagodbe, ali tada nam je trebala planska i sustavna reorganizacija rada, a ne bez plana i programa zaustaviti bolnice na hladni pogon", kaže Karačić za Novi list.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.