Gong je danas pozvao Državno izborno povjerenstvo (DIP) da istraži slučaj "difamacijske kampanje" protiv predsjedničke kandidatkinje Ivane Kekin te spriječi moguće prikrivene kampanje i tajno financiranje koje narušavaju izborni integritet i zakonom su zabranjene.
Kao organizacija koja se bori za očuvanje izbornog integriteta, Gong je jučer upozorio platformu TikTok, DIP i nacionalnog koordinatora za DSA HAKOM, da se s TikTok računa Ne Možemo vodi difamacijska kampanja iz sjene usmjerena na kandidatkinju Ivanu Kekin, priopćio je Gong.
Nakon Gongova upozorenja, TikTok je uklonio viralni anonimni Ne možemo (@nemozemo1) račun, koji je uz kritičke narative širio niz neistina, što je ne samo neetično nego i suprotno Zakonu o digitalnim uslugama, donesenom i zbog osiguranja izbornog integriteta.
"Pozvali smo da se ukloni nezakonit sadržaj"
Gong poziva DIP, HAKOM i Metu, vlasnika Facebooka i Instagrama, da dodatno istraži tko je od političkih aktera plasirao kampanju na Ne Možemo računima na TikToku i Instagramu, kako bi spriječili daljnji negativni utjecaj na ishod predsjedničkih izbora.
"Pozvali smo ih da istraže i uklone nezakonit sadržaj s platformi u vrijeme izborne kampanje, kako bi sačuvali integritet hrvatskih predsjedničkih izbora. Dok je u kampanjama kritika uobičajena i dobrodošla, dezinformacije i difamacija, posebno one skrivene iza tajnih računa, narušavaju izbornu utakmicu", kaže se u priopćenju.
Gongov tim je uočio da se sporni sadržaj sa sinoć uklonjenog TikTok računa Ne Možemo dijeli i na Instagramu preko Ne Možemo Platforme. Sumnju da bi iza ovakve difamacijske kampanje mogle stajati političke stranke temelje na osobama koje surađuju na Ne Možemo sadržaju, jer je ključni koautor blizak vladajućem HDZ-u.
Tko je Dominik Alpeza?
"Za ključne Instagram postove Ne Možemo koautor je bio Dominik Alpeza. Jednostavnom pretragom utvrdili smo da je Alpeza marketinški djelatnik i vlasnik tvrtke Next usluge, koji na svom Facebook profilu pozira s Andrejem Plenkovićem i Vladimirom Šeksom na fotografijama iz travnja 2024", ističe Gong.
U ranijim objavama na društvenim mrežama iz 2014. godine vidljivo je da je Alpeza bio član izvršnog odbora Mladeži HDZ-a Trešnjevka Sjever, a na svom YouTube kanalu 2013. uslikao je vlastitu HDZ-ovu iskaznicu, pa sve ukazuje na to da je član vladajuće stranke.
Gong navodi da je na tri objave kolaborator bio Vinko Kojundžić, koji je od bivšeg ministra zdravlja Vilija Beroša, osumnjičenog u korupcijskoj aferi, dobio nekoliko poslova izrade softvera. Na jednoj objavi je koautor i Neven Brnjas, ZET-ov sindikalist koji je bio na listi Radničke fronte, dok danas surađuje s Kojundžićem na kreiranju videa.