Google je s američkim dužnosnicima radio na tome kako omogućiti korisnicima u Iranu da skinu Earth, Picasu i Chrome , a da istodobno ostane u skladu s restrikcijama o izvozu Iranu, uvedenim početkom prošle godine.
Kompromis koji su postigli s ministarstvom financija, koje nadzire embargo na izvoz proizvoda u Iran, je blokiranje pristupa navedenim aplikacijama računalima s IP adresama koje pripadaju iranskoj vladi i vladinim institucijama.
Twitter revolucija
Neil Martin iz Googlea prisjetio se kako su iranske vlasti deportirale strane novinare, ometale mobilne telefone i zatvarale ogranke medija kako bi zaustavili širenje informacija nakon prosvjeda zbog predsjedničkih izbora 2009. godine. “Unatoč tome, širenje informacija preko interneta je prevladalo”, rekao je, navodeći korištenje YouTubea, Twittera i drugih servisa za obavještavanje o događajima.
Dodao je kako su tada sankcije onemogućavale download softvera koji bi korisnici mogli koristiti za bolje povezivanje.
Twitter je odigrao prilično važnu ulogu tijekom spornih predsjedničkih izbora, jer su iranske vlasti uvele oštre restrikcije stranim medijima koji su pratili događaje. Korištenje Twittera je medijima omogućilo da uživo prate što se događa, a taj mikroblogerski servis je odigrao tako važnu ulogu da su mnogi događanja tog ljeta prozvali “Twitter revolucijom”.