Masovna građanska solidarnost u Turskoj, kao što je nakon potresa bilo i u Hrvatskoj

Foto: Profimedia

JOŠ se prebrojavaju žrtve potresa koji je pogodio Tursku i Siriju, a spasilački timovi svakodnevno iz ruševina izvlače nove žrtve. Broj ukupno stradalih je prešao 22.300, ali će zasigurno još rasti. Zona potresa samo u Turskoj zahvaća regiju u kojoj živi 13 milijuna ljudi, tvrde vlasti Turske.

Uz spasioce na terenu, mnoge zemlje su u regiju zahvaćenu potresom poslale pomoć, kao što su učinili i razne udruge civilnog društva, volonteri i "obični" građani.

Diljem Turske se prikuplja hrana, volonteri se organiziraju

Volonterska organizacija Ahbap, koju je 2017. pokrenuo turski rock pjevač Haluk Lavent, dobila je dopuštenje da prikuplja donacije u kriptovalutama. U samo nekoliko sati je prikupljeno 53 milijuna turskih lira, otprilike oko 2.57 milijuna eura.

Ahbap funkcionira kao internetska platforma koja okuplja stotine volontera i udruga, a njene napore je otežala odluka Turske da blokira Twitter. Osim hrane i drugih potrepština, poslali su i vlastiti tim volontera koji sudjeluju u spašavanju u provinciji Hatay, na samom jugu Turske.

Masovne akcije prikupljanja hrane

Gida Dedektifi (eng.Food Detective), udruga koja promiče svjesnost potrošača i promovira čitanje etiketa proizvoda, također se uključila u masovnu građansku akciju doniranja hrane. Ima više od 1.5 milijuna pratitelja na društvenim mrežama, pa je njen utjecaj velik. 

Poslali su poziv na prikupljanje donacija u konzerviranoj hrani, hrani visoke nutritivne vrijednosti i s puno vlakana. Predlažu izbjegavanje brze hrane. 

Šije se topla odjeća i izrađuje obuća za zaštitu nastradalih od zime

Obrtnici te osobe koje znaju šivati i izrađivati obuću se okupljaju diljem Turske u raznim javnim prostorima i šiju odjeću te izrađuju obuću za žrtve potresa. To je od velike važnosti jer je zima u dijelu Turske koji je pogodio potres oštrija nego inače. Pada snijeg, a temperature se spuštaju ispod nule.

U Centru za javno obrazovanje grada Rize se topla odjeća šije tolikim intenzitetom da u trgovinama tkanina ponestaje materijala. Žene u Centru za javno obrazovanje grada Bolu na sjeverozapadu Turske šiju odjeću i pokrivače. U europskom dijelu turske, gradu Edirne, volonteri šiju odjeću i prikupljaju hranu, a lokalni trgovci doniraju materijal.

U gradu Antalya su se orijentirali na šivanje posteljine, odjeće i pokrivača za djecu i bebe, a u gradu Düzce za šivanje sportske obuće. 25 učiteljica Centra za žene i obitelj plete dječje čizmice, rukavice, šalove, kape i prsluke za potrebe stradalih od potresa.

Nažalost, nužne su velike količine ljesova

Tesari grada Kastamonua, u kojem je locirano 30 posto proizvodnje vrata u Turskoj, zaustavili su proizvodnju i počeli izrađivati ljesove. Na prvu zvuči čudno, ali pokapanje mrtvih će postati velik problem, zbog broja mrtvih. Tijela poginulih se moraju pokopati što prije da bi se spriječili nastanak i širenje bolesti.

Nogometni klubovi prikupljaju donacije na stadionima

Nogometni klub Fenerbahçe iz Istanbula prikuplja donacije za žrtve potresa na svom stadionu, a objavili su popis stvari koje su prioritetne. Za prijevoz humanitarne pomoći je klub sam unajmio kamione. 

Siromašni daju koliko maksimalno mogu

Ruralna područja Turske su još uvijek relativno siromašna, ali to nije spriječilo žene sela Van da u podnim pećima ispeku tisuće štruca kruha za pomoć unesrećenima. Potrošeno je 650 kilograma brašna, što je trošak koji je sponzorirao jedan dobročinitelj.

"Kao seljaci, donirali smo odjeću i pokušali smo osigurati hranu, ali smo čuli iz vijesti da postoji hitna potreba za kruhom. Ispekli smo seoski kruh, koji se relativno sporo suši u odnosu na druge tipove kruha. Žene našeg sela pripremile su preko 2000 štruca kruha, a mi ćemo ih preko službenika AFAD-a (grana turskog ministarstva unutrašnjih poslova) dostaviti u potresom pogođenu zonu", rekao je donator brašna.

Djevojčica razbila kasicu i donirala sav novac

Učenica prvog razreda osnovne škole je Crvenom polumjesecu poslala pismo u koje je stavila sav iznos koji je imala u svojoj kasici, a između ostalog u njemu piše: "Ako ti je kuća uništena, nemoj biti tužan, neka ti ne bude hladno. Dođi u moju kuću, a možeš ići i u moju školu."

Susjedne države šalju pomoć

Izraelski ambasador u Bahreinu Eitan Na'eh je još u utorak objavio snimku izraelskih vojnika u zračnoj luci grada Adana na putu prema području pogođenom potresom. Izrael je poslao i poljsku bolnicu, zajedno s 30 doktora i 100 medicinskih sestara, a u samom Izraelu su građani prikupili više od 60 tona pomoći. 

Gruzija je poslala konvoj kamiona s lijekovima, odjećom, higijenskim potrepštinama i drugim proizvodima.

Građanska solidarnost na djelu

Kao što je bio slučaj i u Hrvatskoj, građani su se pokazali solidarni i brzi u organiziranju pomoći. Kritike na nesposobnost države da brzo reagira i Erdogana da organizira institucije su sve češće, što podsjeća na situaciju kakva je bila nakon potresa na Baniji.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.