Foto, Video: Index.hr
U SPLITU se danas održava sjednica Gradskog vijeća na kojoj se raspravlja o sanaciji odlagališta otpada Karepovac.
Na sjednici je 27 od 35 vijećnika, nema gradonačelnika Opare, a nema ni Keruma.
MOST traži osnivanje istražnog povjerenstva zbog Karepovca
Prije same sjednice novinarima se obratio čelnik MOST-a u Splitu Ante Čikotić.
"Došli smo u posjed glavnog projekta i troškovnika. Objavit ćemo ih tako da neovisni stručnjaci mogu vidjeti što se događa. Želimo uključiti stručnu javnost kroz građanski nadzor, predložit ćemo neovisne stručnjake jer izgubljeno je povjerenje u institucije. Netko i mora preuzeti odgovornost zbog čega se nisu mjerila dva plina. Prozvat ćemo one koji su odgovorni, a na njima je da preuzmu odgovornost. Bez odgovornosti ovaj grad ne može ići dalje", kazao je Čikotić.
Zamjerio je i što s šef Odjela za ispitivanje kvalitete zraka i tla Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Nenad Perić nalazi i u Nadzornom odboru Čistoće, ali i u Povjerenstvu za praćenje sanacije.
"To je gomilanje funkcija koje su same po sebi dvojbene. U rujnu je imenovan, a mi nismo imali podatke koji utječu na zdravlje građana", kazao je Čikotić.
MOST će od gradonačelnika Opare tražiti i osnivanje istražnog povjerenstva.
"Tražimo da se utvrdi odgovornost. Od dogradonačelnika Nina Vele je ne možemo tražiti jer je nesmjenjiv, ali postoji službenički sud koji će se morati očitovati", kaže Čikotić.
Sanacija se radi po Studiji utjecaja na okoliš staroj 18 godina
Periš danas nije na sjednici Gradskog vijeća, ali jest njegova šefica Jasna Ninčević, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, koja je prije desetak dana alarmirala javnost tvrdnjom kako nije sigurna je li zdravlje građana ugroženo, što je ponukalo gradonačelnika Oparu da se pod hitno vrati s bolovanja i organizira tiskovnu konferenciju u Banovini.
Tom prilikom prešućeno je da je inspekcija zaštite okoliša obavila nadzor i naložila upotrebu geostatika i kemikalija za ublažavanje smrada, podsjetila je predsjednica stranke Pametno Marijana Puljak.
"Kako je došlo do neusklađenosti glavnog projekta s rješenjima ministarstva? Postoji li u troškovniku stavka za kemijske preparate? Je li se intertni materijal koristio od samog početka sanacije ili tek kada je izvršen nadzor? Znači li da je projekt napravljen za jednu količinu otpada, a mi sada tretiramo drugu? Kolika je razlika? Kako će tretirati veća količina otpada?", pitala je Puljak.
Kako smo već pisali, sanacija se radi prema Studiji utjecaja na okoliš iz 2000. godine. U 18 godina na Karepovcu se odložilo dodatnih dva i pol milijuna kubika smeća.
Splićani i Solinjani ne vjeruju ministru Ćoriću
Ove subote nekoliko udruga civilnog društva organiziralo je prosvjed na kojem se pojavilo tek nekoliko stotina građana koji nisu zadovoljni načinom na koji se sanira Karepovac. Nije samo smetlište bilo tema nego i voda, sušenje stabala na Marjanu, zapošljavanje podobnih, a ne stručnih.
Karepovac je pretprošlog tjedna posjetio i ministar zaštite okoliša Tomislav Ćorić, ali Splićane i Solinjane nije na kraju uvjerio da se mjeri sve što bi trebalo i da plinovi koji stižu s odlagališta nisu bezopasni.
Prvih sat vremena sjednice bilo je rezervirano za izvođače radova koji su prezentirali što se sve radi na Karepovcu.
Video sjednice pogledajte na Indexu: