ZA VRIJEME rata u Bosni i Hercegovini, grčki su se dragovoljci, borili na strani srpskih snaga, uz punu potporu vlade u Ateni. Stavros Vitalis koji je za vrijeme ratu na području bivše Jugoslavije koordinirao dolazak grčkih dobrovoljaca kao podrške bosanskim Srbima, tvrdi da grčki vojnici nisu sudjelovali u borbama.
Prema pisanju njemačkoga lista Frankfurter Allgemeine Zeitung, grčki su vojnici možda sudjelovali u pokolju u Srebrenici. Prema Vitalisovim riječima, postojao je dogovor s vodstvom bosanskih Srba da se grčki vojnici integriraju u vojsku Republike Srpske, ali im je zabranjeno sudjelovanje u vojnim aktivnostima, čime se on ograđuje od grčkog sudjelovanja u pokolju sedam tisuća Muslimana u Srebrenici.
"Prisno prijateljstvo" tadašnjeg grčkog premijera sa Radovanom Karadžićem
Odlazak grčkih vojnika podržavali su svi krugovi društva, od običnog stanovništva, do najviših političkih krugova. Razlog tome nalazi se i u "prisnom prijateljstvu" između dugogodišnjeg premijera Grčke Andreasa Papandreoua i tadašnjeg vođe bosanskih Srba, a današnjeg haškog pritvorenika, Radovana Karadžića.
Istovremeno s priznanjem o sudjelovanju u ratu u bosni, Vitalis podiže tužbu za klevetu protiv grčkog novinara Takisa Michasa koji je u svojoj knjizi 'Nesveti savez - Grčka i Miloševićeva Srbija', otkrio povezanost Atene sa zločinima na Balkanu. Povod za tužbu je Michasov tekst u kojem on ukazuje na grčko sudjelovanje u pokolju u Srebrenici što Vitalis oštro odbacuje.