Grčko pravosuđe koje se sada bavi Hrvatima uhićenima zbog sudjelovanja u tragičnim navijačkim neredima još je uvijek enigma za mnoge u Hrvatskoj. Svi koji su govorili o ovom slučaju, uključujući i hrvatski državni vrh, apelirali su na pravedno suđenje osumnjičenima. Strahuju, naime, da bi u Grčkoj moglo biti problema.
N1 je o aktualnoj situaciji razgovarao s dvojicom grčkih odvjetnika, Stephanosom Stavrosom i Vassilisom Vrannasom. Obojica su, među ostalim, specijalizirani i za zaštitu ljudskih prava u sudskim postupcima.
"Europski sud je puno puta odlučio da su kazneni postupci u Grčkoj bili problematični"
“U ovom ranom stadiju postupka vrlo je nezahvalno govoriti o pravičnosti kaznenog procesa koji se pokreće protiv hrvatskih navijača. Grčka je članica Europske unije te je kao takva obvezna poštivati međunarodne obveze o zaštiti ljudskih prava. Europski sud za ljudska prava do sada nije donio niti jednu presudu prema kojoj osumnjičenici ne bi smjeli biti izručeni Grčkoj i to zbog bojazni da će tamo protiv njih biti vođen nepravedan postupak.
S druge strane, puno je slučajeva u kojima je Europski sud za ljudska prava naknadno ipak utvrđivao da su kazneni postupci u Grčkoj bili problematični”, rekli su odvjetnici.
Što bi moglo poći po zlu?
Stavros i Vrannas ističu zatim kako postoji i jedan sasvim konkretan rizik u ovom slučaju - teret javnog mijenja te negativnog publiciteta koji okružuje ovaj slučaj.
Podsjećaju u tom kontekstu i na jednu raniju presudu Europskog suda za ljudska prava koji je utvrdio da su grčki visokopozicionirani dužnosnici doista svojim izjavama ugrozili prava okrivljenika. U javnim istupima tvrdili su da je u pitanju ‘skandal bez presedana’, pa je Europski sud za ljudska prava zaključio da su povrijedili okrivljeniku pravo na učinkovitost pravnih sredstava. Time je, dakle, dovedeno u pitanje cijelo suđenje.
“Iako se ne radi o sasvim identičnom slučaju, uvjereni smo kako se iz te poznate odluke Europskog suda za ljudska prava mogu izvući neke pouke”, rekli su nam odvjetnici.
Zašto su svi pritvoreni?
Prema mišljenju Stavrosa i Vrannasa broj okrivljenih koji su zadržani u istražnom zatvoru doista je iznenađujuć.
“No ovdje se radi o osumnjičenima za ozbiljna kaznena djela te se, u slučaju da ih se pusti da se brane sa slobode, ne bi morali vratiti u Grčku na suđenje. U puno ranijih sličnih slučajeva okrivljenici su također zadržavani u istražnom zatvoru. Zato se ne može reći da je sudac, koji je pritvorio hrvatske navijače, učinio to zbog nekog neprijateljstva ili nekog drugog oblika nedostatka nepristranosti”, smatraju odvjetnici i dodaju kako se tek mora vidjeti kako će se stvari razvijati.
Uvjereni su kako će u nastavku istrage sasvim sigurno biti donošene nove odluke. “To će pokazati poštuje li se presumpcija nedužnosti ili neko drugo pravo što ga jamči Europski sud za ljudska prava”, poručuju.
Trajanje suđenja u Grčkoj
Na pitanje koliko bi sudski postupak protiv okrivljenih BBB-a mogao trajati i na kojem bi se sudu mogao voditi, odvjetnici navode kako se za ovu vrstu kaznenih djela proces vodi na tzv. Žalbenom sudu.
“Okrivljenici mogu biti u istražnom zatvoru do 18 mjeseci. Nakon proteka ovog roka mora ih se automatski pustiti na slobodu. Vjerojatno znate da je Grčku sud iz Strasboruga u više navrata kaznio zbog nepoštivanja dužine trajanja kaznenog postupka”, dodaju potvrđujući kako za najteže kazneno djelo, u ovom slučaju ubojstvo navijača AEK-a, može biti izrečena i kazna doživotnog zatvora.
Kakve kazne im slijede?
“Teško je predvidjeti kakva kazna će im biti izrečena. To će ovisiti o nizu različitih faktora”, odgovaraju odvjetnici.
“Huliganizam je svakako relevantno pitanje, ali bilo bi pretjerano reći da su grčki sudovi uspostavili neke posebne tarife za kategorije prekršaja koje su počinili huligani”, komentiraju na kraju Stephanos Stavros i Vassilis Vrannas.