Premijer Gruzije Irakli Kobakhidze najavio je danas da će ta zemlja odgoditi pregovore o pristupanju Europskoj uniji (EU) do 2028. godine.
Kobakhidze iz središnjice stranke Gruzijski san u glavnom gradu Tbilisiju istaknuo je da je Gruzija ponosna zemlja s bogatom poviješću i da je neprihvatljivo da EU njezinu integraciju gleda kao uslugu.
Naglasio je da će Gruzija tražiti članstvo u EU pod vlastitim uvjetima, ne oslanjajući se na dobronamjernost EU. Kobakhidze je rekao da je cilj zemlje pridružiti se EU do 2030., priznajući da će taj proces biti težak, ali naglašavajući da je vlada i dalje predana ispunjavanju tog cilja.
Također je kritizirao neke europske političare zbog miješanja u unutarnje stvari Gruzije, posebice kontroverznog zakona o stranom utjecaju koji je zaustavio proces pristupanja EU. Istaknuo je da neki europski političari koriste razgovore o članstvu u EU i financijskoj pomoći kako bi izvršili pritisak na Gruziju da ispuni njihove zahtjeve.
Odgoda pregovora
Kao odgovor, Gruzija je odlučila odgoditi sve pregovore s EU-om do 2028. godine i do tada će odbijati bilo kakvu financijsku pomoć EU-a.
Premijer je obećao da će Gruzija nastaviti ispunjavati svoje obveze iz Sporazuma o slobodnoj trgovini EU-a bez financijske pomoći i planira ispuniti 90 posto tih obveza do 2028. godine. Naglasio je da će Gruzija ući u EU s jakim gospodarstvom i demokratskim sustavom, bez moljakanja za članstvo.
Europski parlament kritizirao je rezultate gruzijskih parlamentarnih izbora održanih 26. listopada, navodeći ozbiljne nepravilnosti. Zastupnici su tražili da se borbe ponove pod međunarodnim nadzorom u roku od godinu dana.
Osim toga, Europski parlament pozvao je na sankcije protiv gruzijskih dužnosnika, uključujući Kobakhidzea, koji se smatraju odgovornima za podrivanje demokratskih standarda. Parlament je također preporučio ograničavanje službenih kontakata s vladom Gruzije.
Optužbe za izbornu prijevaru
Gruzija je podnijela zahtjev za članstvo u EU u ožujku 2022., a status kandidata dobila je u prosincu 2023. Proces je, međutim, obustavljen u srpnju, nakon usvajanja zakona o "transparentnosti stranog utjecaja", odnosno zakona o stranim agentima, tzv. "ruskog zakona" koji je izazvao velike polemike.
Vladajuća stranka Gruzijski san pobijedila je na parlamentarnim izborima u listopadu s 53.93 posto glasova, no oporbene stranke zajedno s predsjednicom Salome Zurabishvili optužile su vladu za izbornu prijevaru. Posljednjih tjedana održano je više prosvjeda na kojima se tražilo ponavljanje izbora i jačanje pregovora s EU.
Zurabišvili je Ustavnom sudu podnijela zahtjev za poništenje rezultata izbora. Kobakhidze je izbore ocijenio slobodnim i poštenim, optužujući oporbu za pokušaj destabilizacije zemlje.