GUVERNER Teksasa, Greg Abbott, u utorak je branio novi, iznimno kontroverzni zakon kojim se pobačaj zabranjuje nakon šestog tjedna u gotovo svim slučajevima. Jedina iznimka predviđena u zakonu je za izvanredne medicinske komplikacije koje ugrožavaju zdravlje majke.
Od zabrane pobačaja, dakle, nisu izuzete ni žene koje su zatrudnjele u slučaju silovanja ili incesta. A budući da se, prema procjenama, čak 85-90% pobačaja u Teksasu izvrši nakon šestog tjedna trudnoće, većina Teksašanki koje bi iz bilo kojeg razloga htjele izvršiti pobačaj, u budućnosti to vjerojatno više neće moći.
Na novinarsko pitanje zašto novi zakon prisiljava žrtve silovanja i incesta da rode ako zatrudne, Abbott je odgovorio da zakon "to uopće ne zahtijeva", jer "predviđa najmanje šest tjedana da osoba može pobaciti".
Međutim, kako piše Forbes, šest tjedana se računa od posljednje menstruacije žene. A budući da je u pravilu potrebno nekoliko tjedana da žena uopće shvati da je trudna, jasno je da je Abbottova tvrdnja netočna. Trudnica će u praksi imati samo oko dva tjedna otkad shvati da je trudna do isteka roka za pobačaj.
Abbott je dodao da će Teksas minimizirati trudnoće nastale silovanjem, tako što će "agresivno raditi na uhićivanju silovatelja te ih procesuirati i uklanjati s ulica".
Guverner: Eliminirat ćemo silovatelje s ulica
"Neumorno ćemo raditi na tome da eliminiramo sve silovatelje s ulica Teksasa", ustvrdio je guverner.
Ta je tvrdnja, međutim, također više nego upitna. Istraživanja pokazuju da ogromna većina silovatelja nikada ne bude procesuirana, osuđena ili čak prijavljena policiji, iz raznih razloga, piše Forbes.
Prema podacima američke nevladine organizacije Rape, Abuse & Incest National Network, od tisuću počinitelja seksualnog napada, u prosjeku samo 310 bude prijavljeno policiji, samo 50 ih bude uhićeno, a samo 28 na kraju bude osuđeno.
Abbottovi komentari izazvali su oštru reakciju zagovornika prava na pobačaj.
"Greg Abbott laže o žrtvama silovanja koje još uvijek mogu pobaciti", napisao je u utorak bivši gradonačelnik San Antonija i predsjednički kandidat Julian Castro,
"Ako ne razumijete osnovnu biologiju, ne biste trebali zakonom regulirati tjelesnu autonomiju", komentirala je pak progresivna grupa Ultraviolet.
Najstroži zakon o pobačaju nakon legalizacije pobačaja 1973.
U svakom slučaju, radi se o najrestriktivnijem zakonu o pobačaju otkad je američki Vrhovni sud 1973. donio povijesnu odluku u slučaju Roe protiv Wadea i time postavio pravni presedan kojim je legaliziran pobačaj u cijeloj zemlji, neovisno o odlukama lokalnih vlasti.
>> U Teksasu je od danas zabranjen pobačaj nakon šestog tjedna trudnoće
Zakon, koji je stupio na snagu 1. rujna, zabranjuje pobačaj nakon što se detektiraju takozvani fetalni otkucaji srca, što se događa u šestom tjednu trudnoće. Mnogi medicinski stručnjaci, međutim, upozoravaju da je ovaj termin manipulativan jer u toj fazi razvoja fetus još nema ni funkcionalno srce ni kardiovaskularni sustav.
"Ono što doista otkrivamo je grupiranje stanica koje pokreću neku električnu aktivnost. Ovo ni na koji način ne otkriva funkcionalni kardiovaskularni sustav ili funkcionalno srce", objasnila je za američki javni radio NPR dr. Jennifer Kerns, ginekologinja i izvanredna profesorica na Kalifornijskom sveučilištu u San Franciscu.
Osim toga, zakon je pravno kontroverzan i po tome što omogućuje privatnim građanima da tuže pružatelje usluge pobačaja i svakoga tko "pomogne ili potakne" na pobačaj nakon šestog tjedna. Građani koji bi dobili takve parnice imali bi pravo na najmanje 10.000 dolara.
Iako je Abbott potpisao zakon još 19. svibnja, on je stupio na snagu tek ovog mjeseca, nakon što Vrhovni sud nije postupio prema hitnom zahtjevu skupina za pravo na pobačaj da blokira zakon koji dopušta tu zabranu.