HDZ DANAS SLAVI ROĐENDAN Hvala vam za 28 godina pljačke, korupcije i organiziranog kriminala

Foto: Facebook

DANAS HDZ slavi 28. rođendan.

"U subotu 17. lipnja 1989. u Zagrebu je održana osnivačka skupština HDZ - Hrvatska demokratska zajednica. Sljedećih 28 godina članovi HDZ-a predvodili su borbu za neovisnost, teritorijalnu cjelovitost, međunarodno priznanje i afirmaciju Hrvatske, a i danas HDZ ostaje središnja politička snaga daljnjeg razvoja zemlje", objavljeno je na Facebook stranici hrvatskog premijera i šefa HDZ-a, Andreja Plenkovića.



Kako ne bi ostali na samo jednom bitnom datumu iz povijesti HDZ-a, prisjetimo se još nekih važnih događaja u 28-godišnjoj povijesti "središnje političke snage daljnjeg razvoja zemlje".

Afera Fimi Media


Najveća korupcijska afera hrvatske politike i krunski dragulj kriminalne povijesti HDZ-a. Afera u kojoj je HDZ preko marketinške tvrtke Fimi media u vlasništvu Nevenke Jurak iz državnih i javnih tvrtki, a po direktnom nalogu Ive Sanadera, izvukao na milijune kuna za potrebe HDZ-a. Afera još uvijek nema svoj sudski epilog. Lani je, naime, Vrhovni sud ukinuo presude Sanaderu, HDZ-u i svim ostalim okrivljenicima za Fimi mediju, a slučaj je vraćen na ponovno suđenje.

Prema nekim procjenama, iz javnih tvrtki je u aferi Fimi Media po nalogu Ive Sanadera izvučeno čak 180 milijuna kuna.

Afera HAC

Uz Hrvatske autoceste vežu se mnoge afere. U tolikoj mjeri, da su praktički postali sinonim za izvlačenje novca.

Prisjetimo se najpoznatije afere HAC-a i bojanja tunela Mala kapela i Sveti Rok koji je preplaćen 11 puta. Umjesto 34 kune, bojanje po kvadratu je naplaćeno 220 kuna.

Zadarski gradonačelnik i bivši HDZ-ov ministar prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta, sumnjiči se da je sa svojim suradnicima podijelio preko 15 milijuna kuna i 850.000 eura iz javnih tvrtki za održavanje i izgradnju cesta.

HAC se sumnjiči i za nezakonite natječaje za signalne stupiće. Točnije, da ih je umjesto 30 kuna plaćao i do 580 kuna, ali i da su kupili više opreme nego što su naručili i to za 4,5 milijuna kuna.

S braćom Žužul optuženi su i da su ukrali brdo, točnije pogodovali Skladgradnji iz Imotskog kako bi se iskopao kamen za Luku Ploče. HAC je time oštećen za više od 58 milijuna kuna.

Velika afera bila je i na odmorištu Mosor, gdje su izgrađeni tri milijuna kuna vrijedni WC-i. Radove na dionici Dugopolje – Ravča, sumnja se, preplaćeni su za 740 milijuna kuna, a optuživani su bili i za primanje mita za zapošljavanje.

Na sve optužbe, poput one da je u njegovih šest ministarskih godina kilometar autoceste poskupio sa 4,25 na 17 milijuna eura, Kalmeta je odgovarao da ne misli dati ostavku jer se ne smatra odgovornim.

Afera HEP

Ivu Sanadera tereti se da je 2008. s bivšim vlasnikom Dioki grupe Robertom Ježićem poticao tadašnjeg predsjednika uprave HEP-a Ivana Mravka da Ježićevim tvrtkama isplati pozajmicu od 15 milijuna kuna i da im prodaje struju ispod tržišne cijene.
DORH smatra da je HEP oštećen za 3,8 milijuna kuna, a optužnica je postala pravomoćna tek u rujnu 2013. godine.

Afera Hypo

Još jedna u nizu optužnica prema bivšem HDZ-ovom premijeru. Optužuje ga se da je u aferi Hypo državu oštetio za 7,2 milijuna kuna. Sve je počelo još 1995. godine, kada je Ivo Sanader bio na mjestu zamjenika ministra vanjskih poslova. Tada je, prema optužnici, zloupotrijebio položaj i pregovarajući s Hypo bankom oko kredita visokog 140 milijuna austrijskih šilinga kojim je Vlada namjeravala opremiti veleposlanstva, dogovorio sebi proviziju od sedam milijuna šilinga odnosno oko milijun njemačkih maraka.

Afera INA - MOL

Afera INA - MOL teži 75,5 milijuna kuna. Sanadera se tereti da je 2008. godine od mađarske naftne kompanije i tadašnjeg odgovornog za nju, Zsolta Hernadija, primio deset milijuna eura mita kako bi Mađarima omogućio preuzimanje upravljačkih prava u INA-i, iako joj nisu većinski vlasnici.

Afera Planinska

U ovoj aferi, teškoj 26,4 milijnuna kuna, uz Sanadera se još tereti i i bivšeg HDZ-ovog ministra regionalnog razvoja, Petra Čobankovića, bivšeg HDZ-ovog saborskog zastupnika Stjepana Fiolića te glavnog direktnora Inženjerskog biroa Mladena Mlinarevića.

Afera HPB


2009. je bila godina HPB afere. Uz ovu aferu vezana je Hrvatkova Hrvatska poštanska banka, jedina banka u državnom vlasništvu. Odobravali su se krediti koji su oštetili banku za 210 milijuna kuna.

Afera Kamioni

Bivši ministar obrane Berislav Rončević i njegov zamjenik Ivo Bačić glavni su akteri ove afere. Riječ je o dvojici djelatnika MORH-a koji su 2004. godine bili u prvom Povjerenstvu, zaduženom za tehničke detalje kamiona koji će se nabavljati i popis tvrtki za pozivni natječaj. Optuženi su da su kupnjom skupljih i lošijih Ivecovih kamiona za HV umjesto povoljnijih MAN-ovih, navodno oštetili državu za 10,2 milijuna kuna.

Afera Spice


Bivši HDZ-ov potpredsjednik Vlade Damir Polančec sa sskupinom suokrivljenika optužen je da je novcem Podravke pokušao preuzeti vlasništvo nad tvrtkom Spice te da su je pritom oštetili za gotovo 400 milijuna kuna.

Polančec i sedmorica njegovih suokrivljenika u ponedjeljak su nepravomoćno oslobođeni optužbe, a četvorica optuženih proglašeni su krivima da su Podravku oštetili dajući 65 milijuna kuna zajma splitskoj tvrtki SMS.

Afera Verona


3. rujna 2006. godine Index je objavio kako su se tajno u Veroni 24. i 25. lipnja sastali Ivo Sanader, predsjednik Uprave Plive Željko Čović te Miomir Žužul, a tema razgovora bila je prodaja Plive.

>> Tajni sastanak u Veroni: Žužul uvjerio Sanadera da Barr treba kupiti Plivu?

Prema informacijama koje smo tada imali,  na sastanku je donesena ključna odluka o prodaji Plive. Međutim, tek 2011. USKOK je počeo istraživati kako je prodana Pliva te još neke njihove transakcije.

>> Index otkrio Aferu Verona još 2006: Prodaja Plive na meti Uskokovih istražitelja!


Nismo naveli sve važne prekretnice u turbulentnoj povijesti HDZ-a iz jednostavnog razloga što ih je previše.




 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.